Alesandro Aravena: Architekti nemajú voči spoločnosti žiadne morálne povinnosti

Alesandro Aravena: Architekti nemajú voči spoločnosti žiadne morálne povinnosti

„We believe that the advancement of architecture is not a goal in itself but a way to improve people's quality of life”. Alejandro Aravena.
Čílsky architekt Alejandro Aravena, laureát Pritzkerovy ceny, sa svojimi údernými výrokmi vyjadruje k súčasnému dianiu na poli architektúry. Otvorene kritizuje univerzity, ktoré študentov nenaučia robiť správne veci. Upozorňuje na tenkú hranicu medzi profesionálnou kvalitou a charitou. A na aktuálnu migračnú krízu hľadá liek v podobe sociálne zodpovedných projektov.
Alejandro Aravena tento rok získal Pritzkerovu cenu za architektúru – obdobu Nobelovej ceny. Toto ocenenie získal ako úplne prvý Čiľan a ako štvrtý Juhoameričan. Pritzkerovou porotou bol označený za lídra novej generácie sociálne uvažujúcich architektov. Aravena dokáže vnímať architektúru komplexným spôsobom a spájať ekonomické požiadavky, životný priestor pre človeka a sociálnu zodpovednosť.

SOCIÁLNE ZODPOVEDNÉ PROJEKTY
Sociálne zodpovedné projekty sú podľa neho voľbou a nie povinnosťou. Architekti by si nikdy nemali zamieňať profesionálnu kvalitu za profesionálnu charitu. Naopak, odporúča im aby zložité otázky kladené v sociálnych projektoch vnímali ako výzvu ku spochybňovaniu vlastných schopností a k možnosti profesného rastu. Pokiaľ sa niekto pokladá za odborníka, mal by si svoj um najskôr vyskúšať na týchto otázkach. Aravena upozorňuje na problematiku nedostatku financií v takých projektoch, ktoré vyžadujú skutočne strategické riešenia. Architektov etický prístup nestačí. Je nutné uplatniť svoju kreativitu, talent, ekonomické nadanie a nezľaviť z nárokov na vlastnú profesionálne odvedenú prácu.
V rozhovore pre Dezeen uvádza, že lepšie by mali fungovať už samotné univerzity, ktoré študentov architektúry pripravujú do budúcej praxe. Nenútia totiž študentov klásť si otázky a hľadať nové riešenia týkajúce sa nevyhnutnej globálnej kríze bývania. Chudoba, nárast populácie, prírodné katastrofy - to všetko vytvára dopyt po nových domovoch. Architekti však nie sú schopní prekonávať prekážky tvorené politikou, ekonomikou a zvykmi, tak aby mohli poskytnúť rozumné, uskutočniteľné riešenia. Alejandro Aravena stelesňuje spoločensky angažovaného architekta, ktorý svoju kariéru zameriava na sociálne bývanie. V roku 2000 založil spoločnostť ELEMENTAL, ktorej tím sa zameriava na návrhy a realizáciu spoločensky zodpovedných mestských projektov. Konštrukcia takýchto projektov má být natoľko kvalitná, že bude zaručovať zvyšovanie hodnoty a návrat investícií v priebehu času.

UNIKÁTNE „POLOVIČNÉ" DOMY
V roku 2004 bol dokončený a na medzinárodnej úrovni ocenený projekt Quinta Monroy v Čile. V meste Iquique bol vybudovaný komplex „half a house“ objektov. Tieto „pol domy“ sú zrealizované v nízkonákladovom rozpočte z obmedzených štátnych dotácií. Spoločnosť postaví len rám a základný priestor každého domu. Zvyšok domu si v štýle „DIY“ poupravujú a zariadia samotní obyvatelia, zohľadňujúc svoje potreby a dostupné finančné prostriedky.

Aravena a Elemental za tento počin získali cenu Strieborného leva na Venice Architecture Biennale. Prvých 93 obytných domov projektu Quinta Monroy zaznamenalo obrovský úspech

ilustračný obr.- POLOVIČNÉ DOMY

a následne boli vybudované na viacerých miestach Strednej a Južnej Ameriky.
Zlepšovanie kvality zastavaného prostredia, riešenie vysokého dopytu po nových domoch, budovanie sociálnej spravodlivosti, boj proti chudobe a odstraňovania slumov, a tým zlepšovania mestského prostredia pre všetkých – to sú hlavné myšlienky tímu Elemental na čele s Alejandrom Aravenom. Projekt je zrozumiteľne zhrnutý v nasledujúcom videu.
Elemental už postavil viac ako 2 a pol tisíc týchto jednotiek prispôsobených rôznym rozpočtom a umiestneniam. Vďaka nízkej cene za realizáciu môžu byť domy postavené na lukratívnejších pozemkoch miest a tým obyvatelia získajú prístup k lepším školám a doprave.
„Pol domy“ taktiež reagujú na prebiehajúcu migračnú krízu v Európe. Podľa Aravena sem čoskoro pribudne miliarda ľudí, ktorí budú potrebovať bývanie. Pokiaľ sa nebudeme postupne snažiť vysporiadať s nedostatkom prostriedkov, tento problém nevyriešime.
Najaktuálnejšie Elemental zareagoval na otázku potreby sociálneho bývania sprístupnením štyroch svojich návrhov na webe. Na verejné použitie i ako inšpiráciu pre architektov sú voľne na stiahnutie poskytnuté výkresy, vrátane pôdorysov, rezov, pohľadov, situačné plány a ďalšie podrobnosti o projektoch Quinta Monroye, Lo Barnechea, Monterrey a Villa Verde. Štyri rôzne prípady, štyri rôzne vzory, ktoré sledujú ten istý cieľ a princíp a zostáva otázkou, či budú alebo nebudú využité na riešenie problému urbanizácie.

Celý rozhovor s Alejandrom Aravenom si môžete prečítať na webe dezeen.
Zdroj: http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/alejandro-aravena-architekti-nemaji-zadne-moralni-povinnosti-vuci-spolecnosti
Rozhovor v angličtine: http://www.dezeen.com/2016/01/13/alejandro-aravena-interview-pritzker-prize-laureate-2016-social-incremental-housing-chilean-architect/