Architektura štěstí

Architektura štěstí

Autor: Alain De Botton
Vydalo: Kniha Zlín, 2010
Počet strán: 168
ISBN: 978-80-87162-64-4

Po prečítaní Bottonovej knihy budete tráviť hodiny vo vani snahou o rozlúštenie odkazu ukrytého vo vodovodnom kohútiku, štukové tváre na fasáde domu naproti k vám budú prehovárať o ideáloch bytia a tá nepekná budova, ktorá nahradila milovanú rozvalinu u vás za rohom, vás zrazu osloví menom. Samozrejme, iba pokiaľ vás premýšľanie nebolí a viete, že keď se povie Bauhaus, nemusí ísť len o nekonečné regály lopát a hnojív pre orchidee.

ŠEPKANÉ ŠŤASTIE BUDOV
Čo je to krásna budova? A kde hľadať šťastie? Kniha Architektura štěstí neponúka jednoznačné odpovede, no vinie sa zľahka vôkol – tu naťukne filozofické rozpravy, tu odhalí paralelu secesnej vily s klasickým románom alebo sa zastaví nad psychológiou ľudského vkusu. Budovy nie sú len mlčanlivými spoločníkmi moderného človeka, budovy tíško rozprávajú. Hovoria o tom, akí by sme chceli byť, akí by sme mohli byť a akí vlastne sme. Botton o budovách hovorí ako o ľuďoch, ktorí majú svoje rysy, ctnosti, ideály i chyby. Vedia byť zábavné, nudné, šľachetné, záludné, dobrotivé a pokojne i agresívne. Botton ich sleduje, vníma a výsledky svojho dumania s ľahkosťou predáva na papier modro-červeno-bielej knihy z cyklu tzv. „kníh života“, ktoré vo vydavateľstve Kniha Zlín nás vychádzajú v edícii TEMA. V týchto knihách vedie svojich  čitateľov k tomu, aby otvorili oči a začali vnímať všední veci vôkol nás skutočnejšie (už vyšlo Umění cestovat, Útěcha z filozofie a Náboženství pro ateisty).
NEOBVYKLE CITLIVÉ PRASIATKO KUPID
Alainov hlas, nezaťažený akademickým pátosom či angažovanou tvrdohlavosťou, vás prevedie všetkými šiestimi kapitolami knihy s takou ľahkosťou, že sa začítate behom minuty. V okamihu,  namiesto tlačenice v električke, stojíte pred vilou Tugendhat, či katedrálou v Remeši. Vďaka krátkym číslovaným oddielom v rámci kapitol môžete knihu čítať kľudne preskakujúc kapitoly bez straty zmyslu či súdržnosti. Ak sa vám práve nechce čítať, môžete sa nechať uniesť sledom černobielych fotografií, ktoré knihu dopĺňajú. A pokiaľ nie ste majstrami v architektonickom slovníku, nebojte sa, autor s tým implicitne počíta a svoje rozprávanie o vplyve architektúry na život nezaťažuje zbytočnými termínmi, s ktorými by si čitateľ nevedel rady.
Čo dodává knihe okrem odbornosti i ľahký humor, je voľba príkladov ilustrujúcich základné myšlienky. Nájdeme tu rozpravy o notoricky známych budovách, ale tiež geniálne bizarné ukážky svetovej architektúry. Dozviete sa napríklad i to, čo má spoločné pamäť, architektúra a neobvykle citlivé prasiatko menom Kupid či to, že zreprodukovať Bath je v podstate to isté ako vyrobiť určité množstvo čučoriedkového džemu. So vzrastajúcimi číslami stránok sa autor sám do knihy viac a viac zobrazuje – dozviete sa tak o jeho zážitku v londýnskej pobočke McDonald´s či jeho výlete do holandskej dedinky v Japonsku. Jediné, čo vám zostane neobjasnené, je autorova nechuť k Frankfurtu.
ZARIADENIE NAŠICH DOMOVOV JE PAMÄTNÍKOM NAŠEJ IDENTITY
Osvedčený recept na šťastie tu nehľadajte, viac snáď materiál k reflexii vlastnej existencie. Nabudúce, keď si nebudete vo svete vedieť rady, položte si bottonovskú otázku: Aký by som bol, keby som bol domom? Je to presne tá kniha, ktorú si budete brať kamkoľvek os sebou pre prípad, že by ste na niekoho čakali dajme tomu len päť minút.

itul: Architektura štěstí
Vydavateľstvo: Kniha Zlín
Autor: Alain De Botton
Dátum vydania: 27. október 2010
ISBN: 978-80-87162-64-4
Počet strán: 168
Jazyk: český
Info: http://www.knihazlin.cz/knihy-o-umeni/architektura-stesti

Zdroj: http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/architekt-stesti-a-ucitel-zivota-v-jednom