ArtCamp 2015 - medzinárodná letná škola umenia v Plzni

ArtCamp 2015 - medzinárodná letná škola umenia v Plzni

Uzávierka: 15. máj 2015 (piatok), 23:55
Miesto: Plzeň, Česko

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni organizuje už 11. ročník medzinárodnej letní školy umenia ArtCamp. Tá tohtoročná opäť prináša širokú ponuku kurzov pre verejnosť od začiatočníkov po pokročilých aj pre nastávajúcich a budúcich študentov umenia, z ktorej si záujemcovia  vyberú tradičné i moderné výtvarné techniky.
ArtCamp 2015 sa bude konať v termíne 13. – 31. júla a záujemcovia si môžu zvoliť niektorý zo 40 kurzov, ktoré sa uskutočnia v inšpiratívnych priestoroch fakulty. Výučbu povedú miestni pedagógovia a 16 hosťujúcich umelcov z USA, Kanady, Japonska, Poľska, Talianska, Francúzska, Slovenska, Portugalska a Českej republiky. Ďalší zahraniční hostia budú pôsobiť na ArtCampe v rámci jednorazových workshopov či prednášok.
Kurzy sú vhodné pre každého, kto si chce spestriť leto a stráviť až tri týždne v medzinárodnom a kreatívnom prostredí. Menej skúsení účastníci tu môžu objaviť alebo prehĺbiť svoj talent, tí pokročilejší získajú nové skúsenosti a zručnosti od profesionálnych výtvarníkov. Pre záujemcov o štúdium umenia na vysokej škole kurzy letnej školy predstavujú vhodnú súčasť prípravy na talentové skúšky.
K novinkám tohto roka patrí napríklad kurz automobilového dizajnu pod vedením profesionálneho talianskeho dizajnéra, kurz tradičnej japonskej maľby tušom pod vedením renomovanej japonskej umelkyne alebo kurz tvorby filmového storyboardu – ten bude viesť kanadský umelec, ktorý pracoval na množstve hollywoodskych filmov, ako  napr. Hviezdne vojny epizóda VII, Iluzionista alebo Atlas mrakov.
Medzi hosťujúcimi umelcami ročníka 2015 sú viaceré zvučné mená z Českej republiky aj zo zahraničia:  fotografi Veronika Bromová a Karel Cudlín alebo dekan Fakulty umenia Ostravskej univerzity doc. Zbyněk Janáček, ktorý povedie kurz zameraný na digitálnu grafiku. Z Japonska pricestuje v rámci spolupráce s Plzňou 2015 a EU Japan Fest Kumi Machida, známa maliarka obrazov maľovaných tušom. Z Talianska príde automobilový dizajnér Boris Fabris, ktorý pôsobí v automobilke Fioravanti.  Kanaďan Kurt van der Basch, ktorý už dlhšie žije v Prahe, odovzdá svoje skúsenosti z tvorby filmového storyboardu.
Kurzu videotvorby sa tohto roku ujmú francúzski umelci Gabriel Soucheyre a Marie Sylvaine Buzinová. Najlepšie videá z kurzu budú prezentované na festivaloch vo Francúzsku a Belgicku.
Do Plzne sa vráti aj Marco Ginoulhiac z Portugalska, ktorý bude opäť viesť kurz dizajnu hračky. Prof. Wieslaw Karolak z Akadémie výtvarných umení v Lodži bude tentoraz pracovať so záujemcami o problematiku arteterapie. Už po tretíkrát budú mať účastníci kurzu dizajnu šperku pre pokročilých možnosť pracovať s prof. Karolom Weisslechnerom z Vysokej školy výtvarných umení a dizajnu v Bratislave. Ďalší hostia prídu z partnerskej Miami University v USA – ujmú sa kurzov architektúry, dizajnu interiéru a dizajnu šperku.
Rovnako ako vlani je v ponuke aj kurz zameraný na tanečné umenie pod vedením Kateřiny Bednářovej.
Pri naplnení kapacít sa uskutoční v priebehu troch júlových týždňov spolu 42 výtvarných kurzov vrátane trojtýždňového kurzu Fashion designu šitého na mieru študentom partnerskej školy Miami University z USA, ktorý už úspešne prebehol minulý rok.
Popri novinkách si môžu záujemcovia vyberať z ponuky ďalších už tradičných kurzov aj prípravných kurzov na prijímacie skúšky. Naučia sa napríklad vytvárať logá, natočiť krátky animovaný film, vyrábať a dekorovať predmety z porcelánu, ručne viazať knihy, pretvoriť priestor pomocou svetla a hudby, zdokonaliť svoje kresliarske zručnosti, stanú sa tvorcami komiksov i návrhármi obuvi, vyberú sa fotografovať do plenéru a veľa iného.
Ako vždy bude pre účastníkov letnej školy pripravený aj sprievodný program, kde nebudú chýbať vernisáže, kultúrne aktivity, prednášky a iné. Vďaka spolupráci s Nathanom Karczmarom z belgického Monsu sa uskutoční séria videoprednášok s umelcami z celého sveta. Všetky sprievodné aktivity letnej školy budú prístupné aj pre širšiu verejnosť, ktorá bude mať v priebehu júla možnosť pripojiť sa k letnej škole ArtCamp a okúsiť jej atmosféru.

ArtCamp 2015 - medzinárodná letná škola umenia v Plzni
Termín: 13. 7. – 31. 7. 2015
Uzávierka registrácie: 15. 5. 2015.
Registračný formulár: www.fdu.zcu.cz/artcamp


Informácie: www.fdu.zcu.cz/artcamp.

Súbory na stiahnutie
súbor PDF tlačová správa pdf (272,0 kB)