Belehradský týždeň dizajnu 2013

Belehradský týždeň dizajnu 2013

Trvanie: 2. jún 2013 - 9. jún 2013
Miesto: Belehrad, Srbsko

V dňoch 2. – 9. 6. 2013 sa v Belehrade uskutoční medzinárodný týždeň dizajnu 2013 (Belgrade Design Week, BDW), ktorého mottom je inovácia. Festival sa vypracoval z pôvodného  kreatívneho podujatia v regióne juhovýchodnej Európy na renomovaný svetový festival dizajnu. Jeho poslaním zostáva nezisková misia vzdelávať široké publikum v oblasti súčasného dizajnu a vychovávať nové dizajnérske talenty v tomto regióne.
V súčasnosti sú veľmi aktuálne sociálne témy vyplývajúce z environmentálnych zmien a globálnej ekonomickej krízy. Jedným z možných riešení týchto problémov je aj vytváranie intenzívnejších spojení medzi investormi a inovatívnou sférou. Dizajn môže byť hnacou silou vzdelanostnej ekonomiky. Preto je aj súčasťou festivalu Kongres svetového kreatívneho priemyslu, kde sa najmä členovia BEDA (Európska kancelária dizajnérskych združení) stretnú so zakladajúcimi členmi Helsinskej aliancie globálnych týždňov dizajnu, aby diskutovali o postavení dizajnu v súčasnej kultúre. Fóra názorov sa zúčastnia napr. John Sorel (LDF), Pekka Timonen (Helsinki 2012 World Design Capital), Isabel Roig (BEDA), Cara McCarthy (Cooper Hewitt Design Museum),  Hans Robertus (Eindhoven Design Week) či Galit Gaon (Holon Design Museum). Kľúčovým podujatím BDW je trojdňová konferencia dizajnérov a architektov, na ktorej vystúpia o. i. hviezdne mená ako Alvaro Siza, Ingo Maurer, Alfredo Haberli či Marc Newson.
Posledný deň festivalu je určený na odovzdávanie Európskej ceny za dizajn (European Design Award) v ikonickom Juhoslovanskom dramatickom divadle (Jugoslovensko dramsko pozorište) v Belehrade.
Informácie: www.europeandesign.org/ed-festival/2013-belgrade/belgrade-design-week.