Bratislava Design Week 2013

Bratislava Design Week 2013

Trvanie: 17. september 2013 - 22. september 2013
Miesto: Bratislava, Slovensko

Mesto bude plné dizajnu počas medzinárodného festivalu.
Medzinárodný festival súčasného dizajnu do minulého roku známy ako Dizajnvíkend (2009 – 2012) sa vďaka mnohým pozitívnym ohlasom tento rok od 17. do 22. septembra prvýkrát mení na ešte intenzívnejší formát Bratislava Design Week. Cieľom je pripraviť ešte živšie, aktuálnejšie, profesionálnejšie podujatie, ktoré predstaví lokálnu aj zahraničnú dizajnérsku scénu prostredníctvom premiér nových kolekcií, výstav, workshopov, intervencií, prednášok, projekcií, diskusií, módnych prehliadok...     

Mesto naplno!
Bratislava; 17. – 22. september 2013
Prvý  „Týždeň dizajnu v Bratislave“ má tému Mesto naplno!.  Prostredníctvom festivalu chceme zasiahnuť a viac premýšľať o urbánnom potenciáli Bratislavy, o našom životnom štýle, uliciach, o skrytých miestach aj o dobrých zmenách, ktorých je čím ďalej viac, o jedle, o susedských vzťahoch, verejnom priestore. Dizajn je aj tam, kde by ste ho vôbec nečakali.

Centrály festivalu a Dizajn každodennosti
Festival sa bude koncentrovať najmä do okolia Štefánikovej a Šancovej ulice. Okrem hlavnej centrály, ktorou zostáva Pisztoryho palác a Nemocnica sv. Michala (kde sú sústredené kurátorské výstavy, novinky  z vybraných progresívnych bratislavských showroomov , školy dizajnu), nájdete dizajnérske zásahy a výstavy aj v opustenom trakte pozoruhodnej budovy YMCA (sídlo Dizajn Labu, predstavujúce mladé progresívne značky), v nostalgickom Múzeu dopravy, ale aj v niekoľkých ďalších priestoroch na Štefánikovej ulici. Dôležitou súčasťou je aj otvorený projekt  „mestského výskumu“, ktorý pod názvom Dizajn každodennosti pripravilo združenia Local act, a ktorý je najmä o význame miesta v každodennom živote. Je situovaný do priestoru voľne ohraničeného Šancovou a Štefánikovou ul. a v tejto štvri na „periférii centra“ zaznamenáva individuálne aj spoločné skúseností jej obyvateľov a pre všetkých objavuje kvality tejto štvrte.

Mind the Gap a In the Midl Design Forum
Festiva Bratislava Design Week 2013 ale stretnete v celom meste, sprievodné podujatia nájdete aj v mnohých ďalších priestoroch: napríklad v Slovenskej národnej galérii, Satelite SCD, Dizajn štúdiu ÚĽUV, Eggplante, ateliéri trivjednom a v mnohých showroomoch v meste (Techo, Konsepti, Wemal, Objekta, Miele Center Stopka, Uni Light...)
Bratislava Design Week prepája profesionálov s dizajnérmi. Tomu sa budú venovať dve veľké medzinárodné akcie:
Mind the Gap
v réžii dizajnérskeho združenia Denamit a
In the Midl Design Forum pripravené zoskupením Midl. Obe budú rôznymi spôsobmi hovoriť na tému prepojenia dizajnu, reálnej praxe a produkcie a obe predstavia významné zahraničné osobnosti.

ikonka PDF tlačová správa In the Midl Design Forum

 
V programe, ktorý In the Midl Design Forum pripravili v Berlinke SNG sa uskutoční aj dražba originálnych dizajnérskych produktov, so zámerom podporiť a zviditeľniť mladých tvorcov na Slovensku a uviesť prvú aukciu so zameraním na súčasný dizajn.

Hostia
Výnimoční zahraniční dizajnéri z Nórska, Nemecka, Rakúska, Čiech, Maďarska, Poľska sa predstavia formou kurátorských výstav, prednášok, v rámci formátov Kreatívne ráno, PechaKucha Night a bohatých diskusií. Medzinárodne renomovaná rakúska dizajnérska dvojica mischertraxler priamo pre Bratislava Design Week pripravuje originálnu inštaláciu na tému farby. Kurátorský výber súčasného nórskeho dizajnu Norway Way, výnimočnú výstavu českého skla a porcelánu Brilliant by Design, aktuálnych víťazov známeho berlínskeho festivalu dizajnu DMY Berlin alebo výstavu coverov legendárneho časopisu Colors, ktorého zlatá éra je spojená s menami Oliviera Toscaniho a maďarského grafického dizajnéra Tibora Kálmana – to všetko a ešte viac vám zo zahraničia prostredníctvom Bratislava Design Week prinesieme.

Premiéry, výstavy, móda, transport dizajn, mobilita, jedlo
O slovenskom transport dizajne, ktorý je vo svete mimoriadne úspešný, bude výstava v Múzeu dopravy.  Vo svetovom dizajne automobilov máme svoje výnimočné miesto a to najmä vďaka Ateliéru transport dizajnu VŠVU v Bratislave vedeného Štefanom Kleinom, ktorý aktuálne oslavuje dvadsať rokov svojej existencie. Netradičnú módnu show Fešn Marš pripravuje združenie Denamit  - mladá slovenská alternatívna móda vyjde priamo do ulíc Bratislavy, medzi svojich spotrebiteľov, mimo škatuľky klasických noblesných módnych prehliadok.
Bratislava Design Week spolu s Cyklokoalíciou a Európskym týždňom mobility predstaví aj súčasnú cyklistickú scénu, v ktorej ožije klasický mestský bicykel formou mobilnej výstavy a spanilej jazdy s názvom Mestskí jazdci. Môže sa k nej pridať každý mestský cyklista! 
Nabitý program ponúka v rámci Bratislava Design Week aj Foajé – priestor pre kultúru na Štefánikovej ul. č. 16, kde prostredníctvom Open Design Network, Fest Anča, Kinečka a dalších zažijte filmové, dizajnérske, vážne i oddychové akcie.
V Pisztoryho paláci sú pripravené špecializované workshopy pre deti aj dospelých, ale aj komunitný projekt Help meat, na ktorom sa môžete naozaj dobre najesť a zároveň pomôcť dobrej veci.   

Vladmir 518 - hudba a mapping
V rámci BDW 2013 vystúpia legendy československého hiphopu Vladimir 518 a VEC. Prepojenie hip-hopu a BDW 2013 nie je v tomto prípade náhodné. Okrem toho, že Vladimir 518 je jedným z najdlhšie pôsobiacich rapperov českej hip-hopovej scény, je známy aj ako výrazná osobnosť graffiti scény, ilustrátor, komiksový výtvarník a autor scénografií. Spolu s Davidom Vrbíkom a Ondrejom Anděrom založili audiovizuálnu formáciu SPAM. Na BDW sa SPAM predstaví hudobno-svetelnou kompozíciou SPAM: another Brick, ktorá sa bude konať pri príležitosti 90. výročia budovy YMCA.
V Múzeu dopravy počas BDW 2013 vystúpia Saténové ruky, okrem nich počas celého týždňa zažijete viaceré hudobné produkcie, napr. RasD/Kinky Afro a ďalších.

Bratislava Design Week je festival, ktorý vás chce baviť aj prekvapovať, motivovať. Príďte si ho s nami užiť....

Podrobný program na
http://www.bratislavadesignweek.sk/