Bratislavský knižný festival (BRaK) 2015

Bratislavský knižný festival (BRaK) 2015

Trvanie: 29. máj 2015 - 31. máj 2015
Miesto: Pisztoryho palác na Štefánikovej ulici, Bratislava, Slovensko

V priestoroch Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici v Bratislave sa bude opäť konať BRaK – Bratislavský knižný festival, ktorý prinesie cez víkend do centra hlavného mesta okrem spisovateľov, ilustrátorov, knižných grafikov aj tituly troch desiatok malých vydavateľov z krajín strednej Európy.
Nosnou témou druhého ročníka festivalu bude „exil a samizdat“. Jej zámerom je otvoriť pohľad nielen na neoficiálnu publikačnú prax pred rokom 1989, ale aj na širšie chápané otázky, spojené so slobodou tvorby a potrebou (či skôr nevyhnutnosťou) exilu. Otvárací večer BRaK-u bude venovaný bratislavským rokom Egona Bondyho, v rámci ktorého vystúpi aj legenda československého undergroundu, skupina The Plastic People of the Universe. Basgitaristka „Plastikov“ Eva Turnová sa na festivale predstaví aj ako originálna fejtónistka. Nekonvenčným spojením hudby a literatúry bude aj vystúpenie poľskej experimenálnej skupiny Karbido so známym ukrajinským spisovateľom Jurijom Andruchovyčom.
Na festivale sa predstavia aj viaceré pozoruhodné knižné projekty, medzi inými výpravné, dvojzväzkové Dejiny československého komiksu za účasti štvorice zostavovateľov, či detský picture-book Vojna, čo zmenila Rondo, za ktorý si nedávno dvojica autorov z ukrajinského Ľvova Romana Romanyshyn a Andriy Lesiv odniesla z Bologne zrejme najprestížnejšie ilustrátorské ocenenie Ragazzi Award. V nedeľu, ktorá bude aj tento rok venovaná predovšetkým najmladším čitateľom a ich rodičom, predstaví svoju pripravovanú knižku o zdravých jedlách a iných „hnusačinách“ komik a stand - upista Samo Trnka.
V priebehu festivalu budú v priestoroch Pisztoryho paláca prebiehať tvorivé dielne: pod vedením profesionálnych lektorov si budú môcť návštevníci BRaK-u vyskúšať viaceré techniky knižnej väzby či vytvoriť vlastný komiks, grafiku alebo knižnú ilustráciu. Organizátori festivalu sľubujú v súvislosti s blížiacim sa druhým ročníkom ešte niekoľko zaujímavých mien a programov. Najčerstvejšie informácie nájdete na facebookovej stránke podujatia a na http://www.brakfestival.sk/.

Informácie: http://brakfestival.sk/category/aktualne/