Cena Fóra dizajnu 2015

Cena Fóra dizajnu 2015

Mladšou sestrou Národnej ceny za dizajn je Cena Fóra dizajnu, ktorú Slovenské centrum dizajnu každoročne udeľuje v rámci rovnomennej expozície na veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre. Cena, ktorú predstavuje samostatná výstava v galérii Satelit v nasledujúcom kalendárnom roku, je určená profesionálnym dizajnérom, študentom dizajnu, ale i výrobcom, najlepšie spracujúcim aktuálnu tému fóra. Tá tohtoročná znela STARÉ A NOVÉ podoby dreva.
Význam udeľovania cien spočíva najmä v ich motivačnom charaktere, a teda i výherca Ceny Fóra dizajnu získava v prvom rade spätnú väzbu a stimul pre ďalšiu tvorbu, ktorá má mať v budúcnosti šancu uspieť nielen na súťažiach, akou je napríklad aj Národná cena za dizajn, ale ideálne na spotrebiteľskom trhu. Takúto motiváciu si z nitrianskej výstavy doteraz odniesli študenti bratislavskej Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru (dokonca dvakrát), Ondrej Eliáš, Juraj Výboh, Daniel Hanula, Dušan Voštenák a tento rok Richard Seneši.
Richard Seneši uspel so svojou kolekciou material basic. Material basic sú multifunkčné interiérové predmety vznikajúce z pňov, zostávajúcich v krajine po vyrúbaných stromoch, z nevyužitých častí stromov zničených kalamitou alebo stromov, ktoré musia ustúpiť budúcej stavbe. Vďaka lavičkám, taburetkám, podstavcom, konferenčným stolíkom či dokonca schodíkom do vane tak získavajú „dožité“ kusy dreva nový rozmer a prestávajú byť nepotrebnými.