Czechdesign a svetoví experti vydávajú 2 nové publikácie o budúcnosti dizajnu

Czechdesign a svetoví experti vydávajú 2 nové publikácie o budúcnosti dizajnu

Vydalo: Czechdesign

Viac ako 1 rok - 16 zahraničných osobností - 14 českých dizajnérov a odborníkov - 17 prednášok - 5 workshopov - 5 miest - 2 publikácie.
To najzaujímavejšie z viac, ako rok trvajúcej, intenzívnej spolupráce CZECHDESIGN so zahraničnými osobnosťami a inštitúciami, medzi ktorými nechýbali ani britský Design Council, Victoria and Albert Museum v Londýne, Helen Hamlyn Centre for Design či Norwegian University of Science and Technology, prináša dve publikácie, ktorých krst prebehol v pondelok, 13. júna 2016 v galérii CZECHDESIGN v Prahe.

Zborník - BUDOUCNOST DESIGNU
Publikácia Budoucnost designu prináša to najzaujímavejšie z viac ako ročného projektu intenzívnej spolupráce organizácie CZECHDESIGN so zahraničnými osobnosťami a inštitúciami. Zborník je obohatený o pohľad českých odborníkov a dizajnérov, ako napr. publicistky Karolíny Vránkové (Respekt) či riaditeľky Umelecko priemyslového múzea v Prahe Heleny Koenigsmarkové. Ako môže dizajn prispievať ku kvalite každodenného života? Čo chýba českej žurnalistike v oblasti dizajnu? Ako sa stavajú české firmy ku spolupráci s dizajnérmi? A prečo má česká a islandská dizajnérska scéna viac spoločného než by sa mohlo na prvý pohľad zdať? To je len niekoľko z celej rady tém, ktorými sa publikácia zaoberá. Názory viac, ako 30 osobností európskej a českej scény na budúcnosť dizajnu sú predstavené formou rozhovorov, článkov a citátov. Editorkou publikácie je Kamila Matějková, autorkou grafického spracovániaje Markéta Steinert.

CO JE TO, DESIGN A VÝZKUM
Publikácia Co to je, Design a výskum prostredníctvom rozhovorov so šiestimi profesionálmi skúma súčasný dizajn „zvnútra“ – od súčasného školstva a vzdelávania až po nové stratégie múzejných inštitúcií, možnosti mediálnej prezentácie a metódy, spojené s navrhovaním v rámci štúdií a ateliérov. Dizajn je dnes prirodzene prepojený so životným štýlom človeka - môže naň reagovať alebo ho ovplyvňovať. Niekedy v ňom prevládne estetická rola, inokedy dostane väčší priestor koncept. Jeho úloha je občas znižovaná na jednoduchého prostredníka vzhľadu i povyšovaná na vykonávateľa celospolečenských zmien. Od konkrétneho objektu a najužšej definície dizajnu, sa tak ľahko dostávame k najširšej definícii, podľa ktorej sa celá ľudská kultúra rozplýva v dizajne. S pomocou mnohých vysvetľujúcich odkazov publikácia nadväzuje na projekt 'Budoucnost designu’ a zrozumiteľnou i odľahčenou formou ho ďalej rozvíja. Prináša odpovede na otázky o účele, východiskách a reálnych vplyvoch dizajnu a funguje i ako rázcestie v rámci záujmu o tematiku vzťahov vedy, výskumu a dizajnu a jeho uplatnenia v českom prostredí. Editori publikácií sú Eva Slunečková a Filip Dědic, autorom grafického spracovania je Martin Vácha.

Czechdesign a svetoví experti vydávajú 2 nové publikácie o budúcnosti dizajnu!
Titul: Zborník BUDOUCNOST DESIGNU / THE FUTURE OF DESIGN
Titula: CO TO JE, DESIGN A VÝZKUM / WHAT IS IT, DESIGN AND RESEARCH
Vydavateľstvo: Czechdesign
Dátum vydania: jún 2016
Jazyk: Český a anglický
Info: http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/czechdesign-a-svetovi-experti-vydavaji-publikace-o-budoucnosti-designu