Dámy a páni, držte si klobúky!

Dámy a páni, držte si klobúky!

Trvanie: 30. apríl 2015 - 31. august 2015
Miesto: SNM-Etnografické múzeum, Martin, Slovensko

Podobu klobúkov a rôznych pokrývok hlavy od polovice 19. storočia a spôsob ich výroby prezentuje výstava Dámy a páni, držte si klobúky! V spolupráci s Múzeom Novojičínska ju pripravilo Slovenské národné múzeu-Etnografické múzeum v Martine.
Výstava predstavuje pokrývky hláv významných osobností politického a kultúrneho života i športu. Sú medzi nimi klobúky následníka habsburského trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este, Tomáša Garriguea a Jana Masarykovcov, Milana Rastislava Štefánika, Edvarda Beneša, ale i Martina Benku či Vlastimila Harapesa.
Okrem klobúkov z Európy návštevníci uvidia aj exotické pokrývky hláv z Ázie (Blízky Východ, Čína, Mongolsko, Vietnam), Severnej Ameriky (USA a Kanada) či Latinskej Ameriky (Brazília, Bolívia, Mexiko).
Medzi cylindrami, pinčmi a čepcami zaujmú aj vojenské prilby, cirkevné birety alebo klobúk arcibiskupa. Zastúpené sú aj klobúky a čepce, ktoré sú súčasťou slovenského ľudového odevu. K najpôsobivejším exponátom patrí kolekcia dámskych dobových klobúkov z dielní renomovaných českých modistiek. Súčasťou výstavy je aj historická klobučnícka dielňa a projekcia filmov, ktoré približujú výrobu a používanie klobučníckych výrobkov.

http://www.snm.sk/