Design Innovation Award vol II

Design Innovation Award vol II

Uzávierka: 10. máj 2015 (nedeľa), 23:55
Miesto: Česko - Slovensko

Organizácia CZECHDESIGN spoločne so spoločnosťou 3M pripravila ďalší diel súťaže 3M Design Innovation Award – tentoraz na tému inovatívneho využitia suchého zipsu.
Nadnárodná spoločnosť 3M, jedna z najinovatívnejších firiem sveta, neustále produkuje nové nápady. Pre svoj materiál, samolepiaci suchý zips Dual Lock™ hľadá nové uplatnenie. Inšpiráciu si sľubuje nájsť v súťaži 3M Design Innovation Award vol II, ktorá je už po druhýkrát otvorená všetkým českým a slovenským dizajnérom. Do 10. mája 2015 majú možnosť prihlásiť svoj návrh produktov/postupov/služieb využívajúcich inovatívnym spôsobom samolepiaci suchý zips Dual Lock™.
Autori troch až piatich najlepších návrhov vyberie odborná porota a každý z nich bude ocenený 15 000 korunami. Okrem finančnej odmeny výhercovia tiež získajú možnosť prezentácie vlastného návrhu na festivale Česká inovace 2016 a podporu pri prípadnej realizácii projektu.
Do súťaže sa môžu prihlásiť všetci dizajnéri, štúdiá či študenti dizajnu z Českej a Slovenskej republiky, a to neobmedzeným počtom návrhov, ktoré sa odovzdávajú v elektronickej podobe na webovom portáli organizácie CZECHDESIGN. Užší okruh finalistov bude v priebehu mája 2015 vyzvaný na osobnú prezentáciu návrhov pred porotou.
O víťazovi rozhodne viacčlenná odborná porota, v ktorej zasadnú zástupcovia 3M, odborníci na daný materiál a organizační a finanční garanti súťaže – Jan Mašek/3M Innovation Leader, Petr Raboch/vedúci marketingu priemyselnej obchodnej skupiny, 3M Česká republika, Kamil Pošvic/zástupca Českej sporiteľne, Jana Vinšová/manažérka CZECHDESIGN a zástupcovia dizajnérskej obce: Jan Plecháč/dizajnér a držiteľ hlavnej ceny Designbloku 2014 a Martin Imrich/dizajnér nominovaný Akadémiou designu ČR so svojím štúdiom Koncern na Designéra roku 2014.
Samolepiaci suchý zips 3M™ Dual Lock™ je produkt so špeciálnym systémom plastových dielikov, ktoré vytvárajú opakovane rozoberateľný spoj. Je využívaný všade tam, kde je potrebný pevný, spoľahlivý, ale aj rozoberateľný spoj – napríklad v dopravných prostriedkoch, interiéri, nábytku, výstavníctve, firemných prezentáciách atď. Ide o netradičnú alternatívu štandardných metód spojenia ako sú skrutky, nyty, západky, lepidlá a ďalšie. Poskytuje univerzálne riešenie upevnenia tým aplikáciám, ktoré vyžadujú vysokú flexibilitu a neviditeľnú fixáciu.
Je vyrobený z polyolefinovej nosnej vrstvy vybavenej stovkami hlavičiek hríbovitého tvaru na krátkych nôžkach. Zips má z jednej strany silne lepiacu časť, vďaka ktorej ho možno kdekoľvek umiestniť. Stlačením dvoch rovnakých častí zipsu k sebe vznikne stabilný, silný a znovu rozoberateľný spoj, čo umožňuje jednoduchú manipuláciu.
Princíp tejto technológie v prírode používajú napríklad juhoamerickí mravci. V 60. rokoch 20. storočia sa preslávil vďaka americkej NASA, pretože kozmonauti ju používali na uchytenie rôznych predmetov – od balíčkov jedla po náradie. V dnešnej dobe sa dokonca používa na pripevnenie solárnych panelov na satelitoch. Aj v zdravotníctve si dokázal zips vybojovať svoje použitie a od konce 60. rokov ho návrhári začlenili do bežného života; začali jeho princíp využívať v obuvi a ďalšie využitie v módnom priemysle na sebe nenechalo dlho čakať.
Od batohov, peňaženiek a oblečenia viedla ešte dlhá cesta k jeho použitiu vo svete dizajnových produktov. V najbližšom čase sa bude dať nájsť napríklad na produktoch popredného českého výrobcu sklenených svietidiel Preciosa, ktorý na dosiahnutie elegantného bezskrutkového riešenia na pripevnenie pohľadovej krycej lišty exkluzívnych svietidiel používa práve Dual Lock™.

Súbory na stiahnutie
súbor JPG plagát jpg (377,5 kB)