Dizajnér ikonickej knižnice Billy z produkcie IKEA umrel

Dizajnér ikonickej knižnice Billy z produkcie IKEA umrel

Gillis Lundgren, štvrtý človek, ktorý sa stal súčasťou tímu IKEA v roku 1953 a tvorca viacerých ikonických produktov umrel vo veku 89 rokov.
Tento veľmi talentovaný tvorca mnohých ikonických produktov IKEA — vrátane dodnes populárnej knižnice Billy — bol v poradí štvrtým zamestnancom spoločnosti IKEA. Zamestnali ho údaje kvôli príprave produktového katalógu. Dnes IKEA zamestnáva viac, ako 100,000 ľudí. Jeho návrh knižnice Billy sa začal vyrábať už v roku 1979 a do roku 2009 sa z neho predalo 41 miliónov kusov. Predpokladá sa, že spoločnosť vyrobí 15 knižníc Billy za minútu.

„Prvé návrhy Billyho som si načrtol na servítok” nedávno vyhlásil Lundgren. „To bol spôsob, akým sme často pracovali. Nápady sú vrtkavé a vy ich musíte zaznamenať v momente, keď sa zjavia!”
Knižnica je jedným z 999 návrhov zahrnutých v publikácii Pioneer Mass Production z vydavateľstva Phaidon, kde je opísaná ako dizajnérsky fenomén a tiež ako jeden z najpopulárnejších produktov na svete.

Podľa knihy Pioneer Mass Production „je úložný systém Billy exemplárnym príkladom spôsobu fungovania a myslenia IKEA. V podstate sa systém Billy vyvinul z jednoduchých, výškovo nastaviteľných samostatných políc do komplexných sérií knižníc a úložných systémov s kombinovateľnými rohovými časťami, sklenenými dvierkami, poličkami na CD a policami na TV a mnohými ďalšími komponentmi. IKEA vždy navrhovala a predávala rôzne knižnice a úložné systémy, no Billy je z hľadiska flexibility a spotreby materiálu dokonalým príkladom toho, čo dnes nazývame udržateľným dizajnom.”

Vo svojom vyhlásení IKEA uvádza: „Gillis bol mužom mnohých nápadov, ktoré pretavil do praktických návrhov. Významne prispel k našej vízii vytvárať lepší každodenný život pre ľudí.

Zdroj: de.phaidon.com/agenda/design/articles/2016/march/15/ikeas-billy-bookcase-designer-dies/