Dizajnéri z Technickej univerzity vo Zvolene získali medzinárodné ocenenie

Dizajnéri z Technickej univerzity vo Zvolene získali medzinárodné ocenenie

Slovenskí dizajnéri z Technickej univerzity vo Zvolene sa zaslúžili o významný medzinárodný úspech. Tím Five4Life získal za projekt balkónového skleníka cenu People's Choice Award v hlavnej kategórii profesionálov na prestížnej celosvetovej súťaži Biomimicry Global Design Challenge 2015 v USA.
Súťaž s témou Food System organizoval The Biomimicry Institute v spolupráci s nadáciou Ray C. Anderson Foundation. Hlavnou výzvou pre zúčastnené projekty bola aplikácia biomimikry princípov v zmysle inovatívnych riešení pre zlepšenie kvality života v budúcnosti. Do súťaže sa celkovo zapojilo viac ako 1 900 riešiteľov z viac ako 70 krajín celého sveta, ktorí pracovali v tímoch. V silnej konkurencii sa interdisciplinárny tím z Technickej univerzity vo Zvolene kvalifikoval do finále, kde prezentovali projekt s názvom Balcony Cultivator. O konečnom výsledku sa rozhodlo 4. októbra 2015 v Texaskom Austine za účasti ôsmich finalistov, vrátane slovenského tímu.

Tím Five4Life tvorili dizajnéri z Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Zuzana Tončíková a Miroslav Chovan; Aneta Pilušová (ČR) a David Jurík, ktorí boli v čase podávania projektu študentmi prvého stupňa študijného programu Interiérový dizajn a vedeckí pracovníci Technickej univerzity pre oblasť lesníctvo, ekológia, biológia a fyzika: Miloš Gejdoš, Tomáš Gergeľ a Miroslav Němec.Balcony Cultivator predstavuje produkt určený pre kategóriu ľudí, žijúcich v obytnýchdomoch s balkónom, loggiou, respektíve terasou, ktorí sa zaujímajú o pestovanie nenáročných, biologicky čistých plodín pre vlastnú spotrebu. Funguje na princípe uzavretého ekosystému s možnosťou tvorby a cirkulácie výživných prírodných látok v pôde a s kolobehom vlhkosti, ktorú si dokáže zabezpečiť z okolitého vzduchu. Samozavlažovací povrch kupoly kultivátora je inšpirovaný makroštruktúrou kože jašterice Texas Horned Lizard žijúcej v púšti, ktorá si prostredníctvom nej dokáže zhromaždiť dostatočné množstvo vody na prežitie z okolitého vzduchu.

Video: https://vimeo.com/140974936
Zdroj: http://www.tuzvo.sk/sk/aktuality/aktualne_spravy_novinky/biomimicry-global-design-challenge-2015.html
Súťaž: http://challenge.biomimicry.org/