Dni architektúry a dizajnu 2016 Bratislava

Dni architektúry a dizajnu 2016 Bratislava

Trvanie: 23. máj 2016 - 29. máj 2016
Miesto: Bratislava, Slovensko

DAAD je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu.
Koncom mája budú ulice a námestia Bratislavy aj tento rok žiť najmä dobrou architektúrou a dizajnom. Siedme pokračovanie festivalu Dni architektúry a dizajnu známeho pod symetrickou skratkou DAAD v Bratislave privíta viacero pozoruhodných osobností, ktoré patria k profesionálnej špičke v rámci súčasnej európskej architektonickej scény. Sekundovať im budú domáci autori s množstvom hodnotných projektov a výstav s interdisciplinárnymi kultúrnymi presahmi. Hoci zázemie festivalu ťaží z maximálnej odbornosti organizačného tímu, jeho programová štruktúra nie je nastavená ako podujatie pre úzko vymedzený okruh expertov. V zmysle motta DAAD, ktoré chce byť predovšetkým platformou pre priateľské kontakty medzi inšpirujúcou architektonickou a dizajnérskou prácou s čo najširším vnímavým publikom, je festival najmä plnohodnotným kultúrnym
a spoločenským podujatím.

Ako zvyčajne, aj tentoraz sa verejnosti predstavia zahraniční aj domáci tvorcovia, ktorí formou verejných pódiových vystúpení priblížia ťažiskové, ale aj najnovšie diela a filozofiu svojej tvorby. Medzi hlavnými hosťami večerných eventov figurujú architekti z uznávaných a oceňovaných ateliérov zo Španielska, Belgicka, Švédska a Talianska. Zvláštnym hosťom úvodného, slávnostne naladeného večera je multižánrový bard - slovenský výtvarník Miroslav Cipár. Jeho prítomnosť na otváracom ceremoniáli naznačí aj sprievodnú tému tohoročného festivalu, ktorou je knižný dizajn a knihy o architektúre. K pravidelným podujatiam patria aj veľké výstavné projekty, ako je prehliadka súčasného dizajnu Superdesignstudio v historických komnatách Primaciálneho paláca a výstava tvorby čerstvých autorov Opendesignstudio, ktorá tentoraz predstaví záverečné práce študentov Fakulty architektúry STU. Denný program zahŕňa rad výstav, diskusií, prednášok a tzv. koktailov vo viacerých dizajnérskych showroomoch v Bratislave. Chýbať nebudú ani už tradičné partnerské podujatia, ako napr. Partergallery – slovenská dizajnérska tvorba vo výkladoch na pešej zóne, alternatívny kreatívny trh Urban Market či verejný diskusný formát Bratislová, ktorý sa venuje naliehavým otázkam súčasnej slovenskej architektúry.
Festival DAAD nie je veľtrh, na svojich ťažiskových podujatiach nevyberá vstupné a jeho motiváciou nie sú komerčné úmysly. Jeho cieľom je podpora kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia, práce autorov, ktorí stoja mimo mainstreamu, vďaka čomu dokážu odkryť nové uhly pohľadu. Úsilím DAAD je nevtieravá intervencia do štandardov verejnej mienky a poukázanie na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredia.

Sprievodné podujatia DAAD organizované SCD:
PARTERGALLERY
V rámci DAAD 2016 vám predstavíme výstavu slovenských tvorcov grafického dizajnu vo výkladoch ulíc.
Partergallery je prvou slovenskou platformou špecializovanou na prezentovanie slovenského mladého dizajnu - kvalitných slovenských tvorcov. Domácemu publiku chce tak prinášať potenciál slovenského mladého dizajnu formou inštalácii vo výkladoch v centre mesta.
NÁRODNÁ CENA ZA KOMUNIKAČNÝ DIZAJN 2016
27.05.2016 _ Slávnostné vyhlasenie výsledkov NCD 2016
12.05. - 10.07.2016 galéria Satelit, Hurbanové kasárne, Bratislava - Výstava finalistov 13. ročníka súťaže Národná cena za komunikačný dizajn 2016 prinesie prierez toho najkvalitnejšieho, čo na Slovensku vzniklo za posledné tri roky. 
Ďalšie sprievodné podujatia DAAD - viac na http://www.daad.sk/sprievodne_akcie.htm

Hlavní hostia DAAD 2016:
24. 05. 2016 - MIROSLAV CIPÁR, slovenský výtvarník, maliar, grafik, dizajnér a ilustrátor
25. 05. 2016 - STÉPHANE BEEL, architekt, Gent, Belgicko
26. 05. 2016 - H ARQUITECTES, architektonické štúdio, Barcelona, Španielsko
27. 05. 2016 - ELDING OSCARSON, architekti, Štokholm, Švédsko

ikonka PDF  pozvánka  DAAD 2016 Bratislava (PDF; 1,67 MB)

DAAD / Dni architektúry a dizajnu 2016 Bratislava
Termín konania: 23. 05. 2016 — 29. 05. 2016
Info a program: http://www.daad.sk/index.htm