Dni Architektúry A Dizajnu

Dni Architektúry A Dizajnu

Trvanie: 26. máj 2015 - 31. máj 2015
Miesto: Bratislava, Slovensko

Šiesty ročník festivalu Dni architektúry a dizajnu 2015 alebo Bratislava v znamení dobrej architektúry a dizajnu je opäť tu! Tím organizátorov – architekti Tatiana Kollarová a Štefan Polakovič pripravili program tohto ročníka festivalu, počas ktorého prebehne množstvo podujatí súvisiacich s architektúrou a dizajnom.
DAAD 2015 sa koná pod záštitou Ministra kultúry SR Mareka Maďariča, Primátora mesta Bratislavy Iva Nesrovnala , starostu Starého Mesta Bratislava Radoslava Števčíka a v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu (SCD), Slovenskou komorou architektov (SKA), Spolkom architektov Slovenska (SAS) a školami VŠVU, FA STU.

Festival DAAD bol založený v roku 2010 ako každoročný, niekoľkodňový festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu. DAAD je slávnostnou prehliadkou toho najlepšieho z tvorby domácich a zahraničných architektov a dizajnérov prostredníctvom prednášok, diskusii, prezentácii, výstav, seminárov, workshopov, ocenení atď. Atmosféru týchto podujatí obohacujú aj zaujímavé architektonické priestory, v ktorých sa festival koná v historickom centre Bratislavy.
Hlavným podujatím DAAD bude PRVÁ LIGA, v rámci ktorej predstavia svoju tvorbu významní zahraniční architekti a dizajnéri.V Primaciálnom paláci sa predstavia inšpiratívne architektonické a dizajnérske zoskupenia z USA, Belgicka, Švédska a Veľkej Británie, laureáti mnohých ocenení na západnej scéne.

Najnovšie trendy v oblasti architektúry a dizajnu predstavia v hlavnom programe DAAD 2015 títo hostia:
26. mája 2015 – EAMES DEMETRIOS / USA – vnuk legendárnej dizajnérskej dvojice Charles & Ray Eames _ http://www.eamesdemetrios.com/,
27. mája 2015 – JOHAN ANRYS - 51N4E / Belgicko _ www.51n4e.com,
28. mája 2015 – THAM & VIDEGÅRD arkitekter / Švédsko _ www.tvark.se,
29. mája 2015 – DOSHI LEVIEN / Veľká Británia _ www.doshilevien.com,
v rámci podujatia CLUBOVKA _ www.clubovka.sk
Primaciálny palác, ktorý patrí k najkrajším klasicistickým stavbám Bratislavy, jeho reprezentačné a galerijné priestory budú hostiteľom špeciálnej expozície venovanej téme dizajnu v rámci Superdesignstudia.
V roku 2015 vo výnimočných sálach predstavíme výstavu EAMES BY VITRA – medzinárodnú výberovú prehliadku dizajnových produktov legendárnej dizajnovej dvojice Charles & Ray Eames.
Charles & Ray Eamesovci sú jedni z najvýznamnejších amerických dizajnérov 20. storočia. Ich sláva spočíva predovšetkým v ich novátorských prístupoch a odvahe experimentovať s novými a netradičnými materiálmi a to ako v nábytkárstve a architektúre tak i vo fotografii.

Súčasťou Superdesignstudia bude výberová inštalácia medzinárodného dizajnu známych dizajnérov ako Arik Levy pre TON, dizajnéri Doshi Levien pre Moroso a Carlotta de Bevilacqua pre Artemide.
Ďalšim hlavným podujatím DAAD je Opendesignstudio – prehliadka tvorby mladých súčasných dizajnérov v historickom objekte na Laurinskej ulici 19 a PARTER GALLERY – prezentácia súčasného slovenského dizajnu vo výkladoch ulíc Laurinská/Panská.
Súčasťou DAAD sú aj sprievodné akcie ako dizajnérske trhy – Urban Market, výstavy, inštalácie, besedy, semináre, tvorivé workshopy. Budú sa konať na rôznych miestach v Bratislave – pozri program.
Úlohou DAAD je komplexne podporiť ďalší urbanistický rozvoj Bratislavy a Slovenska, propagovať architektúru, konfrontovať ju so svetovou, napomáhať k všeobecnému zvyšovaniu kultúrneho povedomia verejnosti, zoznamovať verejnosť s víziami budúceho vývoja v architektúre a dizajne. Organizátori chcú opäť pretaviť nespornú energiu architektov, dizajnérov, fotografov, umelcov, módnych tvorcov, grafikov, hudobníkov... tak, aby sa z nej mohol nadýchať každý milovník výbornej architektúry, dobrého dizajnu a kultúry ako takej.
Architektúra aj dizajn sú zhmotnená inšpirácia, no festival DAAD prinesie aj to nehmotné – motiváciu, dobrú náladu, radosť, energiu ísť za novými spojeniami.
DAAD nadväzuje na podujatie CLUBOVKA, ktorá vznikla v roku 2002 a ktorá v roku 2007 získala cenu Prof. Martina Kusého za sústavnú a úspešnú osvetovú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry a dizajnu. Počas desiatich rokov priniesla CLUBOVKA na slovenskú scénu vyše 85 osobností svetovej architektúry a dizajnu.

Organizátori podujatia : Ing. arch. Tatiana Kollarová, 0907 129 160
Ing. arch. Štefan Polakovič, 0905 328 416

Viac na http://www.daad.sk/index.htm a https://www.facebook.com/DAAD.sk

Súbory na stiahnutie
súbor PDF Tlačová správa DAAD 2015 pdf (176,7 kB)