Dotyky s ľudovou kultúrou - Symbol a ornament

Dotyky s ľudovou kultúrou - Symbol a ornament

Trvanie: 17. september 2015 - 28. február 2016
Miesto: Slovenské národné múzeum v Martine, Malá hora 2, Martin, Slovensko

Ľudová kultúra očami mladých – to je hlavný motív výstavy Dotyky s ľudovou kultúrou. Na jej návštevu Vás pozýva Slovenské národné múzeum v Martine. Študenti umeleckých škôl z Trenčína a Ružomberka Vám na výstave ukážu, čo si predstavujú, keď sa povie symbol a ornament.
Tretí ročník výstavy Dotyky s ľudovou kultúrou s podtitulom Symbol a ornament predstaví práce študentov Školy úžitkového výtvarníctva Ružomberok a Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Mladí umelci sa pri svojej tvorbe inšpirovali piatimi tradičnými symbolmi a ornamentmi použitými na zbierkových predmetoch Slovenského národného múzea v Martine.
Na základe návštevy múzea a bližšieho pohľadu na muzeálne predmety vytvorili študenti vlastné práce, ktoré spracovali do podoby dekoratívnych predmetov, produktového dizajnu, textilných prác, kostýmov alebo napríklad fotografie a grafiky.
Projekt Dotyky s ľudovou kultúrou vznikol v roku 2007. Slovenské národné múzeum v Martine oslovilo po predošlých úspešných spoluprácach umelecké školy z Ružomberka a Trenčína. Študenti sa vtedy mohli v múzeu bližšie zoznámiť so zbierkovými predmetmi a svoju inšpiráciu detailom alebo motívom pretavili cez svoj pohľad do textilnej tvorby, grafiky alebo napríklad animácie. Prvý ročník projektu, ktorý sa realizoval v roku 2009, sa odvíjal od témy ľudového odevu, pre druhý ročník v roku 2012 vybralo múzeum zo svojich depozitárov pre študentov ľudové hračky.
To, ako sa mladí umelci dotýkali ľudovej kultúry a ako sa ľudová kultúra dotkla ich, si môžete pozrieť v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Etnografickom múzeu na Malej hore 2 od 18. septembra 2015 do 28. februára 2016.

Miesto konania: Slovenské národné múzeum v Martine, Malá hora 2, Martin
Termín konania: 17. 09. 2015 - 28. 02. 2016
Informacie: http://www.snm.sk/?slovenske-narodne-muzeum-v-martine-aktualne-vystavy&clanok=dotyky-s-ludovou-kulturou-symbol-a-ornament