Grafický dizajnér doc. Zoltán Salamon, akad. architekt

Grafický dizajnér doc. Zoltán Salamon, akad. architekt

V nedeľu, 5. júla 2015 zomrel po ťažkej chorobe  významný slovenský grafický dizajnér doc. Zoltán Salamon, akad. architekt.
 

Zoltán Salamon sa narodil v roku 1938 v Bratislave.Po maturite študoval v rokoch 1959 – 1961 na Fakulte architektúry SVŠT v Bratislave.
Po vzniku oddelenia architektúry na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na ňu prestúpil.  V rokoch 1961 – 1965 študoval u Dušana Kuzmu, Vojtecha Vilhana a Václava Kautmana.
V rokoch 1969 – 1988 pracoval ako grafický dizajnér v slobodnom povolaní. Tvoril kultúrne plagáty, venoval sa typografii kníh, výstavníckym projektom a katalógom, navrhoval kalendáre, znaky a logotypy, ilustroval časopisy a knihy. V tomto období realizoval okolo 100 kníh, najmä pre vydavateľstvá Tatran, Slovenský spisovateľ, Obzor, Madách, Smena a Veda.
V roku 1988 mal pri príležitosti päťdesiatych narodenín autorskú jubilejnú výstavu v Bratislave. V rokoch 1989 – 1991 viedol na Vysokej škole výtvarných umení oddelenie grafického dizajnu.
V roku 1989 založil s Milanom Machajdíkom a Pavlom Rozložníkom grafické štúdio IQ DESIGN v Bratislave, kde bol až do roku 2006 kreatívnym riaditeľom. Od roku 2006 pracoval ako grafický dizajnér v slobodnom povolaní.
V rokoch 1988 – 2013 vytvoril vyše 200 plagátov, 50 značiek a logotypov, vyše 120 kníh, brožúr a katalógov.
Zúčastnil sa mnohých významných skupinových výstav grafického dizajnu, doma a v zahraničí.

Zoltán Salamon patril do silnej skupiny slovenských grafických dizajnérov, ktorí vyštudovali architektúru, ale prešli ku grafickému dizajnu. Začal ako ilustrátor pre deti a úpravca časopisov, postupne prešiel všetkými disciplínami grafického dizajnu.
Koncom komunizmu začal učiť na Vysokej škole výtvarných umení, dlhé roky jedinom slovenskom vysokoškolskom školiacom pracovisko pre úžitkových grafikov, ktoré degenerovalo na oddelenie politického (rozumej komunistického) plagátu. Rektor Petránsky vycítil potrebu zmeny a pozval ho na školu, aby viedol ateliér grafického dizajnu. Už názvom sa vyjadrilo iné poňatie oddelenia. Počas jari 1990 významne prispel k zmene koncepcie školy. V porevolučnom období vykonával krátko aj funkciu prorektora.
Vypracoval si svojský grafický rukopis, ktorý činí jeho prácu rozpoznateľnou a to najvýraznejšie v knižných obálkach. Vytváral z typografických prvkov štruktúru, kde podal základné informácie o obsahu knihy, niekedy aj s ukážkami textu z knihy do ktorej začlenil jednoduchý obrazový symbol.

Jeho dielo patrí k dôležitým hodnotám slovenského grafického dizajnu na prelome tisícročí.

Z.Salamon: ZorničkaZ. Salamon: plagát

Súbory na stiahnutie
súbor PDF Tlacová správa pdf (1,1 MB)