HADID, NOUVEL a BIG prepracovali JACOBSENOVU klasiku

HADID, NOUVEL a BIG prepracovali JACOBSENOVU klasiku

Dlhý a plodný vzťah ikonického dánskeho dizajnéra a architekta Arne Jacobsena s výrobcom nábytku Fritzom Hansenom priniesol množstvo plodov, uctievaných dodnes: Ant, Swan Egg a pod. Jacobsen využíval svoje architektonické zákazky ako príležitosti pre návrhy a tvorbu nových typov sedadiel, každý z nich určený pre špecifický architektonický projekt.
Pred tým, ako navrhol stoličku Swan a Egg pre dom SAS vznikla stolička Ant z laminovaného dreva, ktorú vyvinul pre jedáleň farmaceutickej továrne.

Existuje však i stolička, ktorá nebola Jacobsenom navrhnutá pre konkrétny priestor, či budovu a tou je Séria 7, ktorá vznikla v roku 1955. Táto bola i terčom kritiky výrobcu Fritza Hansena, ktorý sa vyjadril, že je: Je príliš menej je viac” v porovnaní so sériou Ant.
Na oslavu 60. výročia vzniku série 7 sa výrobca rozhodol osloviť siedmych svetových špičkových architektov, abu ju svojsky interpretovali. Výrobca preto zamieril rovno na vrchol a pokúsil sa prilákať najväčšie mená súčasnej architektúry ako Jean Nouvel, BIG, Zaha Hadid, Snøhetta a Carlos Ott Architects, spolu s Carlos Ponce de León, Jun Igarashi Architects a Neri & Hu. Riaditeľ spoločnosti Fritz Hansen vysvetľuje čo ho viedlo k tejto iniciatíve: “Nesmieme zaspať na vavrínoch, inak sa náš dizajn stane muzeálnym exponátom.”

Viac informácií: http://de.phaidon.com/agenda/design/articles/2015/july/15/hadid-nouvel-and-big-rework-jacobsen-classic/