Industriálne stopy – misia na záchranu priemyselného dedičstva v Európe

Industriálne stopy – misia na záchranu priemyselného dedičstva v Európe

Miesto: Česko

Platforma za záchranu priemyselnej architektúry Industriálne stopy sa na odporúčanie Rady Európy stane v roku 2015 súčasťou Európskeho roku priemyselného dedičstva. V susednej Českej republike začínali Industriálne stopy v roku 2001 ako bienále, záujem laikov aj odborníkov však viedol k tomu, že sa od roku 2013 konajú každoročne. V roku 2014 sa pripravuje prezentácia úspešnej konverzie priemyselných stavieb v krajinách višegrádskej štvorky. V roku 2015 sa podujatie spojí s aktivitami organizovanými v rámci projektu Plzeň –  Európske hlavné mesto kultúry.
Jednou z hlavných udalostí Plzne 2015 bude premena významnej priemyselnej pamiatky, pivovaru Světovar. V Plzni sa už v minulom roku konal v rámci Industriálnych stôp Týždeň kultúrnych fabrík, pri ktorom organizátori využívajú predovšetkým mimoriadny potenciál industriálnych objektov v Plzni a Plzenskom kraji na umelecké intervencie a uskutočňovanie kultúrnych akcií. Pripravujú sa tiež itineráre putovania po industriálnych stavbách kraja.

V západnej Európe je tento proces veľmi populárny a medzi päť NAJ architektonických konverzií patrí revitalizácia starých bitúnkov a trhu s dobytkom Matadero v Madride (2011, architekt Luis Bellido y González) a tzv. Rote Fabrik v Zürichu, Švajčiarsko (od roku 1987, pôvodne pradiareň bavlny) na kultúrne centrum; kasárne v Bazileji (Švajčiarsko) na najväčšie centrum súčasného alternatívneho divadelného a tanečného umenia Kulturwerkstatt Kaserne (2000); rušňové depo v St. Gallen (Švajčiarsko) na multifunkčný kultúrny areál Lokremise (2010) a pradiareň bavlny Leipziger Baumwollspinnerei v Lipsku (Nemecko) na galériu moderného umenia (2008) s pracovným a vzdelávacím zázemím pre mladých umelcov.

Viac: www.erih.net.