Inšpirácie

Inšpirácie

Trvanie: 15. máj 2015 - 1. november 2015
Miesto: Slovenské národné múzeum – sídelná budova, Vajanského nábr. 2, Bratislava, Slovensko

Výstava Inšpirácie v Slovenskom národnom múzeu predstaví verejnosti vzácne slovenské odevné artefakty, ale aj tvorbu popredných slovenských módnych návrhárov a dizajnérov, ktorí sa vo svojej tvorbe inšpirovali majstrovstvom našich predkov. Tradičný ľudový odev a textil patrí k najpôsobivejším častiam ľudovej kultúry Slovenska.  Jeho vývoj vrcholí od druhej polovice 19. do konca prvej polovice 20. storočia, keď sa postupne zamieňal za priemyselne a remeselne šité konfekčné a mestské odevné súčasti. Podobu ľudového odevu formovali viaceré významné faktory, ale aj spoločenské a historické determinanty. Tradičným materiálom na výrobu ľudového odevu a textilu boli ľan, konope, vlna a kožušina, popri nich od 18. storočia do vidieckeho prostredia prenikali aj nové materiály ako bavlna, hodváb či textílie vyrábané v manufaktúrach a továrňach (kartún, brokáty, vlnené tkaniny, jemné bavlnené textílie).

Od konca 18. storočia a predovšetkým v 19. storočí sa na Slovensku zintenzívnilo používanie farebných textílií a na väčšine územia sa stala obľúbenou modrotlač. Okrem tkaných farebných vzorov bolo obľúbenou výzdobnou technikou vyšívanie a paličkovanie, ktoré sú v súčasnosti inšpiráciou aj pre šperkársku tvorbu realizovanú z netextilného materiálu.

Ľudová kultúra a ľudový odev zaujali aj množstvo slovenských tvorcov rôznych zameraní. Na výstave návštevníci uvidia návrhy a diela jedenástich tvorcov – módnych návrhárok, dizajnérok a výtvarníčok Jany Gavalcovej, Michaely Juhász, Kláry Brunovskej či Ľubice Poncik, čipkárok Lýdie Pekarikovej, Kataríny Búranovej, šperkárok Marty Filovej, modrotlačiarov Petra Trnku, Mateja Rabadu, Moniky Benczeovej vyrábajúcej odevné doplnky z ovčej vlny a paličkárov zo združenia Pôvabnica Turca.

 www.snm.sk