Kapské Mesto – World Design Capital 2014

Kapské Mesto – World Design Capital 2014

26. 10. 2011 rozhodol kongres IDA v taiwanskom Tchaj-pej o tom, že v roku 2014 bude juhoafrické Kapské Mesto označené titulom World Design Capital® 2014. Je to po prvýkrát v histórii, keď bol status Svetového mesta dizajnu udelený metropole v Afrike.
Kapské Mesto (Kaapstad, angl. Cape Town) je po Johannesburgu a Durbane tretie najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, sídlo parlamentu (tzv. legislatívne hlavné mesto JAR) a správne sídlo provincie Western Cape. Má viac ako 3 milióny obyvateľov. Nachádza sa na úpätí Stolovej hory na pobreží Atlantického oceánu na Kapskom polostrove asi 40 km na sever od mysu Dobrej nádeje. Považuje sa za najstaršie mesto krajiny a po zorganizovaní Svetového pohára vo futbale v roku 2010 sa výrazne zlepšila jeho infraštruktúra. Cieľom vymenovania za WDC 2014 je podporiť rozvoj mesta prostredníctvom dizajnu a novej architektúry.
Program podujatí WDC 2014 je výsledkom súťaže, ktorú vypísalo mesto a do ktorej prišlo 1 249 projektov nielen z Juhoafrickej republiky, ale aj zo zahraničia. Dostala sa doň napr. výstava 30 projektov vybraných hlasovaním publika v auguste minulého roka v rámci Open Design Festival na radnici Kapského Mesta.
Program festivalu: http://www.wdccapetown2014.com.