Kniha Friedrich Weinwurm patrí medzi desať najlepších v Európe

Kniha Friedrich Weinwurm patrí medzi desať najlepších v Európe

Nemecké múzeum architektúry (Deutsches Architekturmuseum) udelilo ocenenie desiatim najlepším architektonickým knihám roka 2015 a medzi nimi je aj publikácia Henriety Moravčíkovej Friedrich Weinwurm. Architekt.

Blahoželáme k tomuto jedinečnému úspechu autorke Henriete Moravčíkovej, grafičke Ľubici Segečovej a fotografke Olji Triaške Stefanovič. Cenu, ktorá sa udeľuje po siedmy raz, odovzdajú autorke počas Frankfurtského knižného veľtrhu v stredu 14. októbra 2015. Knihu vybrali spomedzi 173 nominovaných publikácií zo 63 vydavateľstiev z celého sveta.

Odborná porota svoje rozhodnutie zdôvodnila takto:
„Obal prezrádza, o čom je kniha: kuchyne a kúpeľne budú mať terazzo dlážky a všetky ostatné izby parkety. Takže architekt navrhuje dom. Z obálky je ďalej jasné, že autor už nežije – dnes by už nikto nenakreslil pôdorys tak presne. Kniha je o slovenskom architektovi Friedrichovi Weinwurmovi, ktorý napriek tomu, že študoval v Berlíne a Drážďanoch a bol súčasníkom tvorcov ako Le Corbusier, Walter Gropius a Mies van der Rohe, je v Nemecku úplne neznámy.
Predstavuje ho krásna monografia, ktorú napísala Henrieta Moravčíková a vydalo ju Vydavateľstvo SLOVART v Bratislave. Text v angličtine a slovenčine je pretkaný mnohými menšími fotkami. Po dlhších textoch vždy nasleduje séria veľkých fotografií stavieb, ktoré Weinwurm navrhol vo svojej rodnej krajine – vily, rezidenčné domy, fabriky. Historické snímky dokumentujú Weinwurmov funkcionalistický dizajn, zatiaľ tie zo súčasnosti dokumentujú smutný stav budov dnes.
Celkovo je Friedrich Weinwurm. Architekt publikácia s veľmi príjemným dizajnom a ľahko čitateľným fontom. Materiál – od robustného prebalu až po papier – je jednoduchý, ale citlivo zvolený. Dobrá kvalita na 370 stranách so šitou väzbou, trochu väčší formát ako A4 – to je presne ten typ knihy, ktorú radi vezmete do ruky.“

Publikácia, ktorá vyšla v septembri 2014, získala aj cenu Spolku architektov Slovenska a ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska 2014. 
Výstava o architektonickom diele Friedricha Weinwurma sa koná od 20. do 29. októbra 2015 v Kultúrnom dome v Borskom Mikuláši, rodnom meste architekta.

 

Informácia o knihe: Friedrich Weinwurm. Architekt


Zdroj:  http://www.slovart.sk/buxus/generate_page.php?page_id=21956

Súbory na stiahnutie
súbor PDF TS - DAM Architectural Book Award for the ten best architectural books in 2015 bestowed pdf (343,9 kB)