Kolokvium Vitrína & sokel

Kolokvium Vitrína & sokel

Trvanie: 20. október 2014 - 21. október 2014
Miesto: Moravská galerie-Uměleckoprůmyslové muzeum, Brno a Slovenská národná galéria, Esterházyho palác-Berlinka, Bratislava, medzinárodná

Kolokvium na tému dizajnu a výstavnej architektúry v múzeu umenia vychádza z vnútornej potreby obidvoch inštitúcií, ktoré stoja na prahu zmien týkajúcich sa prezentácie svojich zbierok. Kolokvium sa zameriava na architektúru expozícií aj dočasných výstav, ktorá vo väčšine prípadov veľmi ovplyvňuje – či už pozitívne alebo negatívne – vnímanie umeleckých diel. Pozvanie na pracovné stretnutie prijalo niekoľko českých a slovenských architektov a dizajnérov, ale tiež kurátorov, špecialistov z oblasti digitalizácie a ďalší múzejní pracovníci. Reflexia funkcie výstavnej architektúry sa dnes už netýka iba „kamennej“ stavby (neraz adaptovanej pamiatky so všetkými jej limitmi) či pevného výstavného fundusu. Na kolokviu sa k slovu dostanú aj aspekty ako využitie vysvetľujúcich textov, miera ďalšej výtvarnej či grafickej intervencie do výstavy, až po virtuálne rozšírenie výstavného priestoru a umelecké projekty kriticky reflektujúce výstavný priestor ako taký.

20. 10. 2014, Brno
BLOK I
Jan Press: Úvodné slovo
Martin Vaněk & Dušan Buran: Vitrína a sokel ešte výstavu nerobia
Emil Zavadil: Moje osobné dojmy a skúsenosti
Jiří Fajt: Výstava ako vizuálna inscenácia
Pavla Sceranková: Galéria – priestor s pamäťou
BLOK II
Chybík & Krištof: Stratégie pre Místodržitelský palác MG
Tomáš Svoboda: Srdečné pozdravy z Karakalpakstánu
Rostislav Koryčánek: Od ozvláštnenia výstavy k jej scénografii
ROUND TABLE
Milena Bartlová (historička umenia, profesorka VŠUP Praha), Petra Hlaváčková (členka združenia 4 AM), Šárka Svobodová (členka združenia 4 AM, FAVU Brno), Michaela Ottová (historička umenia, docentka FF UK Praha), Miroslav Vavřina (architekt), Ondřej Chrobák (kurátor, MG Brno), Lada Hubatová-Vacková (historička umenia, docentka VŠUP Praha, kurátorka MG Brno), Yvona Ferencová (kurátorka MG Brno), Hynek Látal (historik umenia, pedagóg JU České Budějovice), Jiří Javůrek (architekt)

 

21. 10. 2014, Bratislava
BLOK III
Dušan Buran & Martin Vaněk: Úvod/zhrnutie predošlého dňa
Martin Jančok: Nová synagóga/Kunsthalle Žilina
Alan Krajčír & Daniel Šubín: Umenie a príroda stredoveku
Peter Liška: Grafický dizajn vo vitríne/Vitrína v grafickom dizajne
Braňo Matis: Výstava ako interfejs
BLOK IV
Martin Jančok & Dušan Buran: Nestex (výklad na výstave)
Michala Lipková: Flowers for Slovakia. Mobilné výstavy
Stano Masár: Unavená stena
BLOK V
Kamil Zajíček & Beata Rakowská & Barbora Kundračíková: Virtuálne priestory galérie
Paťo Safko: Virtuálna realita v galerijnej praxi Kunsthalle Bratislava | Paradox 90
Michal Čudrnák & Igor Rjabinin: Aplikácie a webstránky ako rozšírenie výstavných projektov SNG
ROUND TABLE/zhrnutie
Magdaléna Kvasnicová (historička umenia, docentka FA STU Bratislava) Barbora Kundračíková (historička umenia, Muzeum umění, Olomouc), Pavol Paňák (architekt, BKPŠ Bratislava), Pavel Choma (dizajnér, docent VŠVU Bratislava), Martin Vaněk (kurátor, MG Brno), Dušan Buran (kurátor, SNG Bratislava), Alexandra Kusá (kurátorka, generálna riaditeľka SNG Bratislava).

ikonka PDF  program na stiahnutie ( pdf; 103 kB)
Informácie: http://www.moravska-galerie.cz/moravska-galerie/vystavy-a-program/doprovodne-akce/aktualni-akce/2014/podzim/kolokvium.aspx, http://www.sng.sk/