Konferencie, workshopy, festivaly 2012 - výber

Konferencie, workshopy, festivaly 2012 - výber

DREVO – surovina 21. storočia

Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Fakulta architektúry STU v Bratislave, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky, Lesy Slovenskej republiky, š. p., Spolok architektov Slovenska a Slovenský drevársky výskumný ústav pozývajú na 8. konferenciu DREVO – surovina 21. storočia v architektúre, stavebníctve a interiéri, ktorá sa uskutoční v dňoch
29. – 30. 10. 2012 v Kongresovom centre SAV na Smolenickom zámku. Uzávierka prihlášok: 25. 10. 2012. Účastnícky poplatok 130 eur.
Konferencia bola oproti minulým ročníkom obohatená o využitie dreva v interiéri. Cieľom podujatia je obhájiť výnimočnú úlohu dreva ako suroviny s optimálnym vplyvom na hospodárstvo Slovenska. Odborný program je zostavený z akademických prednášok a prezentácií praktických skúseností firiem, druhý deň konferencie bude venovaný diskusnému fóru.
Informácie a prihlášky: www.adapt.sk
 

PechaKucha Night Trnava

Sprievodné podujatie Trienále plagátu Trnava 2012
Galéria Jána Koniarka v Trnave organizuje v rámci tohtoročného Trienále plagátu Trnava (TPT 2012)
5. 9. 2012 o 19.30 v Synagóge – centre súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava, piaty ročník PechaKucha Night v spolupráci s OZ Publikum.sk. Ôsmy ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov Trienále plagátu Trnava 2012 sa uskutoční v termíne od 9. 11. 2012 do 3. 2. 2013. Organizačný výbor TPT 2012 pozval medzinárodnú porotu, ktorá rozhodne o víťazoch  Trienále plagátu 2012 v dňoch 2. – 8. 9. 2012. Členovia medzinárodnej poroty Stanislav Stankoci, Pekka Loiri, Zdzisław Schubert, François Caspar a Jan Rajlich ml., významní odborníci v oblasti grafického dizajnu, sa tiež predstavia verejnosti na PechaKucha Night Trnava. Okrem nich vystúpia aj známi domáci dizajnéri Pavol Choma, Martin Kubina, Robert Paršo, Ondrej Gavalda, Ivana Palečková, Martin Mistrík, Silvia Jokelová, Silva Lovasová a Ľubica Segečová.
Ďalšie informácie:
http://pechakucha.publikum.sk/
www.tpt.sk, www.gjk.sk.


DESIGNBLOK 2012

14. ročník úspešnej pražskej medzinárodnej prehliadky aktuálnych trendov v dizajne
1. – 7. 10. 2012.

PROGRAM
Výstavy
• Superstudio Clam-Gallasov palác, Husova 20, Praha 1
Kafkov dom
Neskorobarokový palác postavený pre neapolského miestokráľa Jana Václava Gallasa, v ktorom je v súčasnosti Archív hlavného mesta Prahy, hostí špeciálne expozície Designbloku ´12 venované téme vzácnosti, remesla a luxusu v dnešnom svete. Vo historických sálach sa uskutočnia prezentácie projektov dizajnérskych štúdií a firiem z oblasti životného štýlu s exkluzívnou manufaktúrnou alebo ručnou výrobou.
• Openstudio Šporkovský palác, Hybernská 5, Praha 1
Po prvýkrát sa na Designbloku predstavia samostatne a pod jednou strechou Openstudia dizajnéri, dizajnérske štúdiá, školy aj vizionárske projekty svetových značiek. V tomto laboratóriu súčasného dizajnu budú vystavené šperky, móda, dizajnérske prototypy, koncepty a experimentálne štúdie. V expozícii Designblok Talent Cards dostanú priestor nádeje českého dizajnu.
Módne prehliadky
• Designblok Premier Fashion Week
nadväzuje na úspešné prezentácie autorskej módy na Designbloku. Predstaví sa autorská česká a zahraničná móda (Liběna Rochová, Denisa Nová, Antipearle, Blueberries, Monika Drápalová, Fashion Road, chi-chi, Pavel Ivančic, Jindra Jansová, Kristýna Javůrková, jsem, Karolína Juříková, Monika Krobová, Eliška Kuchtová Cutulum, La Femme Mimi, Věra Nováková, Novesta, Janja Prokić, PUMA, Rose&Mary Fashion, Miroslav Sabo, Mária Štraneková, Tereza Ujevičová, Vyšší škola oděvního návrhářství, Vysoká škola uměleckoprůmyslová), šperk a vybrané zahraničné značky a dizajnéri s originálnymi projektmi, ktoré vznikli špeciálne pre Designblok. Prehliadky sa uskutočnia hlavne v Kostole sv. Šimona a Júdu v Dušnej ulici.
Vizuál
Zajac, ktorý neodmysliteľne patril k logu Designbloku, odkedy sa objavil na plagátoch spoločne s heslom Designu neunikneš!, sa stal v tomto roku hlavným hrdinom vizuálov, no zároveň zmizol z loga. Zostala idea – objavovanie dizajnu v obyčajných životných situáciách priviedlo na plagát Designbloku bieleho koňa, kybernetické dieťa, horskú krajinu, exotického kohúta, pehavého chlapca, plavkyňu. Z hravého loga sa tak stáva čistý, jasne rozpoznateľný znak, ktorý neberie obsahu otvorenosť. Rovnako možno vnímať aj vývoj samotnej akcie. Autorkou novej podoby loga a celej vizuality tohtoročného Designbloku je tak ako v minulých rokoch Martina Černá zo štúdia Imagery.
Informácie: www.designblok.cz

 

Helsinki Design Week 2012

Témou tohtoročného týždňa dizajnu v hlavnom meste Fínska, ktorý sa uskutoční v čase
od 6. do 16. 9. 2012, je Spoločná kreativita (Co-creation). Helsinki Design Week je podujatím, kde sa miesia seriózne výstavy, workshopy, semináre a prednášky s módnymi prehliadkami a happeningami na uliciach. Helsinki Design Week prezentuje nielen tradičný alebo priemyselný dizajn, ale aj módu, kominikačný dizajn a hudbu.  Hlavné akcie podujatia sa odohrajú v Old Customs Warehouse v štvrti Katajanokka. Helsinki Design Week je súčasťou programu celoročného festivalu the World Design Capital 2012.
Informácie: www.helsinkidesignweek.com/.

 

Unibz Design Festival 2012

Fakulta dizajnu a umenia Slobodnej univerzity v Bolzane, Taliansko organizuje pri príležitosti 10. výročia svojho založenia prvý ročník podujatia Unibz Design Festival
v dňoch 20. – 22. 9. 2012. Ide o trojdňové podujatie, v rámci ktorého sa uskutoční 6 workshopov a záverečná odborná konferencia. Workshopy sú určené pre študentov dizajnu, mladých profesionálov a všetkých, ktorí sa vážnejšie zaujímajú o dizajn a súčasné umenie. Prvý ročník festivalu je zameraný na tému Výučba v dizajne – súčasnosť a budúcnosť. Workshopy budú viesť a na konferencii vystúpia renomovaní domáci a zahraniční dizajnéri a štúdiá, ako Daniel Eatock a Flávia Müller Medeiros (UK), Formafantasma (NL), Rob Giampietro/Project Projects (USA), Cynthia Hathaway (NL), Sophie Krier (NL), Metahaven (NL), Mischer’Traxler (Rakúsko). Sprievodnými podujatiami Unibz Design Festivalu budú aj výstavy, napr. 10 rokov dizajnu a umenia na Slobodnej univerzite v Bolzane, spoločenské večierky a predaj kníh
Informácie: www.unibz.it/design-festival.

 

Sympózium Postupimské rozhovory o dizajne 2012

Fachhochschule Potsdam, Nemecko organizuje  v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva a európskych záležitostí Spolkovej republiky Brandenburg 12. 10. 2012 o 17.00 vo Veľkej prednáškovej sále v areáli Campus Pappelallee ďalší ročník vedeckého fóra Postupimské rozhovory o dizajne (Potsdamer Designgespräche), ktoré je dialógom medzi hospodárskou, vedeckou a umeleckou sférou so spoločným menovateľom – dizajnom. V tomto roku sa sympózium zameria na konkurencieschopnosť v podnikaní prostredníctvom dizajnu v hľadaní odpovede na otázku: Ako môže pôsobiť dizajn? Postupimské rozhovory o dizajne sú súčasťou trojdňového podujatia Applaus 2012, ktoré zahŕňa výstavy, odborné sprievodné podujatia a spoločenské eventy (12. – 14. 10.). Program nájdete na stránke: www.applaus-potsdam.de.

 

Letné akcie v Moravskej galérii v Brne

Okrem prebiehajúceho 25. medzinárodného bienále grafického dizajnu (21. 6. – 28. 10. 2012) ponúka Moravská galéria v Brne v auguste 2012 viaceré podujatia: výtvarnú dielňu pre dospelých v Jurkovičovej vile pripravenú v spolupráci s výtvarníčkou Lenkou Klodovou (11. 8. o 18.00, prihlasovanie: jurkovic@moravska-galerie.cz) a letné výtvarné kurzy pre deti s názvom Koľko tvárí má dizajn (20. – 24. 8., vstupné 1 200 Kč., prihlasovanie:da@moravska-galerie.cz) alebo Objaviteľ či umelec? (27. – 31. 8., vstupné 1 200 Kč, prihlasovanie:da@moravska-galerie.cz).
Ďalšie informácie: www.moravska-galerie.cz.

 

Konferencia design e-mobility 2012

Nemecká rada dizajnu (Rat für Formgebung) organizuje
10. 9. 2012 vo Frankfurte nad Mohanom medzinárodnú konferenciu venovanú problematike dôslednejšieho presadzovania (počítačových) technológií v dizajne a dôsledkom e-mobility na život v urbánnom priestore. Na konferecii vystúpia prof. Dr. Andreas Knie z Inovačného centra pre mobilitu a spoločenské zmeny (innoZ), Murat Günak, mia electric GmbH; Christian Jurke, designaffairs GmbH, Wolfgang Müller-Pietralla, Volkswagen AG a Jacob Benoit, BMW Group. Konferenciu spoluorganizuje Hesenské ministerstvo hospodárstva, dopravy a regionálneho rozvoja a finančne ju podporil grantom Európsky fond regionálneho rozvoja.
Informácie: www.german-design-council.de.

 

Barcelona Design Week 2012  

7. ročník medzinárodného podujatia Barcelona Design Week sa uskutoční v dňoch
1. – 5. 10. 2012 v hlavnom meste Katalánska pod heslom Design 2020. Bude platformou pre rôznorodé dizajnérske produkty a služby, miestom stretávania a vymieňania skúseností profesionálov a expertov na dizajn z celého sveta. Najčastejšie skloňované témy budú interaktívny dizajn, skúsenosť používateľa, dizajn a inteligentné mesto, ekodizajn a sociálna inovácia. V programe je zahrnutý dvojdňový kongres, sprievodné konferencie, workshopy, návštevy dizajnérskych ateliérov a viac ako 70 akcií v meste Barcelona, medzinárodnom hlavnom meste dizajnu (výstavy, vyhlasovania víťazov súťaží, okrúhle stoly, trh nápadov a pod.).
Informácie: www.barcelonadesignweek.com.

 

Dizajnpark 2012 – belehradský týždeň dizajnu

V hlavnom meste Srbska sa uskutoční v dňoch
4. – 10. 6. 2012 festival dizajnu, v rámci ktorého usporiadatelia ponúkajú workshopy vedené skúsenými lektormi (5. 6. 10.00 Digitálny dizajn – Eszter Bircsak, Maďarsko; 5. 6. 13.00 Nábytkový dizajn – Thomas Feichtner, Rakúsko; 6. 6. 10.00 Dizajn skla – Matti Klenell, Švédsko), majstrovské triedy o kultúrnom manažmente (6. 6. 13.00 Jenni Carbins, Austrália) a public relations (6. 6. 16.00 Real Time Group , Srbsko) a panelovú diskusiu na tému Dizajn a obchod (5. 6. 16.00 Nova Iskra, Srbsko). Ďalšie dva dni podujatia sú vyhradené vernisážam výstav medzinárodného dizajnu v rôznych miestach Belehradu od múzeí po súkromné butiky, ku ktorým sa pridávajú prezentácie škôl (Alvar Aalto University, Fínsko) a architektonických štúdií (Patrik Schumacher, Zaha Hadid Architects ,Veľká Británia). Slogan Sloboda na druhú (Freedom2) vyjadruje aj pridanú hodnotu tohtoročného festivalu – množstvo koncertov, spoločenských eventov, filmových projekcií a módnych prehliadok.
Informácie: www.belgradedesignweek.com.

 

DMY – International Design Festival Berlin

V priestoroch bývalého berlínskeho letiska Tempelhof sa v dňoch
6. – 10. 6. 2012 uskutoční jubilejný 10. ročník medzinárodného festivalu dizajnu DMY, na ktorom sa zúčastní vyše 500 dizajnérov, firiem a inštitúcií, ako aj 20 dizajnérskych škôl a univerzít, ktoré predstavia svoje inovácie a výskum. Okrem toho bude DMY po prvý raz zastrešovať aj odovzdávanie prestížnej nemeckej národnej ceny za dizajn Designpreis der Bundesrepublik Deutschland 2012, ktorú udeľuje ministerstvo hospodárstva a techniky od roku 1969.
 Podujatie bude sprevádzať množstvo aktivít, okrem iných semináre, diskusie, prednášky a výstavy vo viac ako 50 berlínskych galériách, múzeách a dizajnérskych štúdiách. Ústredná výstava na ploche 20 000 m2 predstaví okrem aktuálnej medzinárodnej dizajnérskej scény aj partnerské festivaly a inštitúcie – Creative Design City Nagoya, Vienna Design Week, Premsela – Holandský inštitút dizajnu a módy, Hong Kong Ambassadors of Design, mesto Poznań a dicenJalisco Mexico. Satelitná výstava Stoličky bez nôh  sa uskutoční v múzeu dizajnu Bauhaus Archiv, Fínsky inštitút predstaví Svetové mesto dizajnu Lahti 2012  v rámci výstavy Designer Portraits a britská skupina designtransfer pozýva na výstavu Do Good.
Sympózium, ktoré v rámci festivalu organizuje DMY, má hlavnú tému Dizajn je nový spôsob, ako robiť biznis.
Informácie: http://dmy-berlin.com/.

 

Transmit 2012: medzinárodné typografické semináre v Istanbule

Ďalšie podujatie v rámci cyklu medzinárodných typografických seminárov ISType (Istanbul Type Seminars) sa uskutoční v dňoch
15. – 18. 6. 2012 v najväčšom tureckom meste. Organizujú ho Onur Yazıcıgil (Sabancı University) a Alessandro Segalini (Izmirská ekonomická univerzita) ako sériu prednášok zameraných na zvýšenie typografickej gramotnosti v Turecku. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v septembri 2011, bolo venované prednáškam a praktickým workshopom o vyučovaní typografie, histórii kaligrafie, typografických technikách a digitálnej typografii. Grafický dizajn a typografia majú v Turecku svoju bohatú minulosť, na ktorú treba nadviazať vzdelávaním mladej generácie profesionálnych grafických dizajnérov a výmenou skúseností so zahraničnými expertmi. Témou druhého stretnutia je Prenos. Na podujatí vystúpia Ellen Luptonová, grafická dizajnérka a kurátorka Cooper-Hewitt, National Design Museum v New Yorku, Holanďan Gerard Unger, pedagóg typografie na univerzite v Leidene, David Lemon, vedúci vývojového centra Adobe Systems v San Jose, USA, grafická dizajnérka Veronika Burian, narodená v Prahe a od roku 2007 pôsobiaca v Londýne, Gerry Leonidas, pedagóg typografie na University of Reading, UK a ďalší. Workshopy sa uskutočnia na pôde Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi.
Adresa podujatia: SALT Galata, Bankalar Caddesi 11, Karaköy 34420, Istanbul, Turkey
Tel. (+90) 212 334 2200, info@istype.com,
Uzávierka on-line registrácie: 4. 6. 2012.
Informácie:
http://www.istype.com/.

 

Medzinárodná konferencia Vzdelanostný región stredná Európa

V Brne v Mestskej hale sa uskutoční dňa 
21. 5. 2012 medzinárodná konferencia Vzdelanostný región stredná Európa (Knowledge Region centrope), ktorý usporiada rakúska organizácia Europaforum Wien (www.europaforum.or.at). Ide o ďalšie podujatie v rámci polročného cyklu stretnutí tentokrát v juhomoravskom regióne, spoluusporiadateľom je Mesto Brno. Konferencia sa bude zaoberať témami, ako napr. zlepšenie uplatnenia vedeckých vedomostí v priemyselnej praxi, inovácie v podnikaní ako impulz pre rast hospodárstva, cezhraničné technológie a vedecké centrá, ako majú reagovať vysoké školy na požiadavky medzinárodného pracovného trhu a iným.
Účasť je bezplatná, treba sa prihlásiť elektronicky na: http://www.centrope.com/en/centrope-project/political-conferences/brno-2012?form=1.

 

Seminár Smart Materials for Design and Architecture

Design Zentrum Nordrhein Westfalen v Essene organizuje
3. 7. 2012 seminár o inteligentných materiáloch a ich použití v dizajne a architektúre na pôde red dot design museum. Hlavnou témou je otázka, ako a v akom rozsahu inteligentné a high-tech materiály prispievajú k vývoju nových produktov, prispievajúcich k lepšiemu životu a udržateľnejšiemu životnému prostrediu.
Usporiadatelia vytýčili 3 okruhy tém: materiály nízkej hmotnosti, energicky úsperné materiály a inteligentné materiály pre emotívny dizajn. Prednášateľov vybral organizačný výbor európskeho projektu PROUD (People Researchers Organisations Using Design for innovation and co-creation), financovaného Európskou úniou.
Uzávierka prihlášok: 14. 5. 2012.
Informácie a prihlášky: m.sassenberg@red-dot.de, www.red-dot.de, www.proudeurope.eu

 

Popai Student Award workshop

V rámci odborného programu veľtrhu Reklama & Polygraf 2012 (Výstavisko Holešovice , Praha 7, www.reklama-fair.cz) sa uskutoční
21. 3. 2012 od 11.30 do 13.00 hod. workshop,
Venovaný súťaži POPAI STUDENT AWARD, ktorá je  prehliadkou nových talentov v oblasti in-store komunikácie (pozri tiež rubriku Pripravované súťaže). Študenti v súťaži prezentujú návrhy realizácií na mieste predaja, ktoré vytvárajú podľa zadaného briefu od konkrétnych partnerov – zadávateľov reklamy.
Kreatívne návrhy študentov budú na workshope detailne predstavené z pohľadu autora, zadávateľa reklamy, POP dizajnéra i POP výrobcu.
Informácie: www.popai.cz.

 

DMY International Design Festival 2012

Jubilejný ročník berlínskeho festivalu DMY International Design Festival 2012 sa uskutoční v dňoch
6. – 10. 6. 2012 v hangároch letiska Berlin Tempelhof. Na festivale sa môžu zúčastniť dizajnéri, firmy, inštitúcie a odborné publikum, ktorí sa zaujímajú o inovácie produktov, nové materiály a perspektívne výrobné procesy.
Priestory zrušeného berlínskeho letiska, ako aj galérie, múzeá a lokálne inštitúcie v Berlíne, v ktorých bude prebiehať sprievodný program festivalu, ponúkajú dizajnérom, štúdiám a dizajnérskym centrám možnosť prezentovať sa v niektorej z týchto sekcií: Vystavovatelia (hlavná výstava), Nové talenty (časť hlavnej výstavy určená začínajúcim dizajnérom), Univerzity – školy – akadémie (vyhradené na prezentáciu domácich a zahraničných vysokých škôl dizajnérskeho zamerania), Satelity (galérie, múzeá, štúdiá, projekčné miestnosti v Berlíne). Každá sekcia má stanovenú sadzbu za prenájom priestoru a podmienky účasti v nej. Prihlášky, ktoré sú na uvedenej web stránke,  treba vyplniť, vytlačiť a zaslať do termínu uzávierky buď faxom (+49 (0)3 53213128) alebo poštou na adresu: DMY Berlin GmbH & Co. KG, Am Flutgraben 3, D-12435 Berlin.
Uzávierka prihlášok: 17. 2. 2012
Informácie a prihlášky: http://dmy-berlin.com/.

 

Seminár SYBA – Obaly na potraviny

Pražský Obalový institut SYBA organizuje 8. 2. 2012 seminár venovaný legislatívnym a technickým novinkám v balení, obaloch a obalových materiáloch určených na balenie potravín. Seminár reaguje na nedávno zverejnené nové európske nariadenie o plastoch. Na seminári vystúpia odborníci s dôležitými informáciami i požiadavkami praxe vrátane praxe výroby a distribúcie obalov na potraviny.
Miesto konania: Praha 2, Salmovská 8.
Prihlášky a informácie: www.syba.cz/index.php?inc=301, vlado.volek@syba.cz, www.obaly-packaging.cz.