Les

Les

Trvanie: 9. jún 2015 - 31. júl 2015
Miesto: Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen, Slovensko

 

Kolekcia odevov a textílií značky Puojd a sedacích vakov Tuli.
Vo zvolenskom múzeu si môžete prezrieť zaujímavú prezentáciu textilu inšpirovaného lesnou prírodou. Výstava LES predstavuje textilnú dizajnérku Michaelu Bednárovú a jej značku „Puojd“. Na výstave sú prezentované odevy a textilná metráž z rovnomennej kolekcie „Les“ a „ From dusk till dust“, ako aj niekoľko sedacích vakov – tzv. Tuli vakov, ktoré dizajnérka vytvorila v spolupráci so slovenskou značkou Tuli. Kurátorkou výstavy LES je Mgr. Lívia Pemčáková zo Slovenského múzea dizajnu.

Autorka sa pri tvorbe textilných dezénov a odevných modelov oboch kolekcií inšpirovala drevom. Kôra stromu brezy, smreku, borovice, strom obrastený machom alebo človekom opracovaná doska zo zrubu či drevenice, sú hlavným motívom fotografií a zrkadlových obrazov, ktoré autorka ďalej spracúva vo svojich textilných dezénoch. Na prenesenie motívu dezénov na textilnú metráž polyesterového základu, používa metódu sublimačnej tlače.
Michaela Bednárová absolvovala v roku 2007 Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri voľnej textilnej tvorby. Počas štúdia absolvovala polročnú študijnú, neskôr aj pracovnú stáž vo Fínsku (Rovaniemi, Helsinki). Značku Puojd založila v roku 2008. Značku charakterizujú autorské originálne potlače inšpirované každodenným životom moderného človeka. Puojd sa sústredí na výrobu darčekových predmetov so slovenskou tematikou (Puojd Gifts) a novovzniknutá línia Puojd Textiles sa venuje dizajnu látok, ktoré majú využitie v interiérovom dizajne a móde.

http://www.ldmzvolen.sk/