Marek Mikovec/Mikovec Design

Marek Mikovec/Mikovec Design

Marek Mikovec je slovenský freelance dizajnér pôsobiaci v Čechách, ktorý sa venuje najmä produktovému a obalovému dizajnu. Pre veľký priestor, ktorý vo firme dostáva na kreativitu, má rád spoluprácu s Karlovarskými minerálnymi vodami či s tímom PATZAK Design, pre ktorých vytvoril viacero obalov. No napríklad i Stage Bar Mattoni či nápojové automaty pre pražské letisko.

Dlhodobo spolupracujete s Karlovarskými minerálnymi vodami (ďalej KMV) i s tímom PATZAK Design. Ako tieto spolupráce hodnotíte? Máte dostatočný priestor na kreativitu, alebo pri tvorbe prevažujú kompromisy?
 Obrovský priestor pre kreativitu je možno tou hlavnou vecou, ktorá týchto klientov spája. Samozrejme, že každý klient je vždy špecifický. Nielen typom produktov, ale i trhom, pre ktorý vznikajú. Zatiaľ čo s KMV vytvárame produkty pre trh strednej Európy, so štúdiom PATZAK Design pracujeme hlavne pre globálnu značku Procter & Gamble. Myslím si, že práca pre týchto klientov sa skvele dopĺňa. Kým pre KMV vytváram hlavne dizajn fliaš PET nápojov, s PATZAK Design pracujeme na širokom spektre kozmetických výrobkov a parfumov pre spoločnosť Procter & Gamble. Kreativita a kompromis nemusia vždy stáť proti sebe. I nutnosť kompromisného riešenia z technologických dôvodov ešte neznamená, že máte menší priestor na kreativitu. Len musíte hľadať iné cesty. Myslím si, že je dôležité snažiť sa vnímať proces vzniku produktu z rôznych pohľadov. Od zadávateľa, technológa, ale i predajcu a v neposlednom rade samozrejme koncového zákazníka. Úlohou dizajnéra je naplniť očakávania všetkých strán. Istým spôsobom je naša práca vždy kompromisom. Absolútna kreativita je vzácna i v umení. Hlavne tam, kde fyzicky vznikajú objekty a nápady musia nájsť obraz v materiáli."