Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia

Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia

Trvanie: 13. február 2015 - 15. marec 2015
Miesto: Považská galéria umenia, Žilina, Slovensko

Považská galéria umenia v Žiline otvorila 12. februára 2015 svoje výstavné priestory na 1. poschodí 30-dňovej prezentácii architektúry, ktorú zorganizovala spolu so  Slovenskou komorou architektov, Spolkom architektov Slovenska a Fondom výtvarných umení. Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia sa začal po prvýkrát výstavou prihlásených architektonických diel celoslovenskej ceny Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR  2010, keď v kategórii Rekonštrukcie stavieb získala Považská galéria umenia v Žiline cenu za rekonštrukciu podkrovia pre stálu expozíciu Vincenta Hložníka. Zámerom pravidelného výstavného projektu je vytváranie priestoru na profesionálnu komunikáciu a podporu architektonickej tvorby a popularizácia významu architektúry v rámci kultúrneho a životného prostredia žilinského regiónu medzi verejnosťou.
Aktuálny ročník Mesiaca architektúry v Považskej galérii umenia pozostáva z výstav CE.ZA.AR 2014 (Cena za architektúru Slovenskej komory architektov), výstavy architekta Jána Bahnu, laureáta Ceny Emila Belluša v roku 2014 a výstavy Friedrich Weinwurm: Architekt N/novej doby v kurátorskej koncepcii Štefana Šlachtu. Súčasťou podujatia bude tiež výstava originálnych súťažných návrhov prihlásených do architektonickej súťaže na tému Prestavbu a revitalizáciu komplexu Elektrární v Žiline, ktorý sa nachádza v susedstve Považskej galérie umenia.
Vo foyer Považskej galérie umenia je zároveň inštalovaná výstava výsledkov workshopu študentov architektúry slovenských vysokých škôl, zameraného na konverziu pamiatkového objektu bývalej parnej elektrárne, takzvanej Ciachovne na kultúrne účely. Workshop pre Ciachovňu sa uskutočnil na prelome novembra a decembra 2014.
http://www.pgu.sk/