Náš príbeh - 70 rokov ÚĽUV-u

Náš príbeh - 70 rokov ÚĽUV-u

Trvanie: 24. apríl 2015 - 26. september 2015
Miesto: Galéria ÚĽUV Bratislava, Obchodná ulica 64, Bratislava, Slovensko

Výstava s názvom "Náš príbeh" vznikla pri tejto príležitosti okrúhleho 70. výročia Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Mapuje históriu ÚĽUV-u od prvých terénnych výskumov až po súčasné ocenené práce zo súťaže Kruhy na vode.

Výstava v Galérii ÚĽUV v Bratislave s názvom Náš príbeh mapuje históriu ÚĽUV-u od prvých terénnych výskumov v lokalitách výskytu tradičných výrob na Slovensku, cez ľudovo-umelecké výrobky so značkou „úľuv“, ktoré vznikali pod vedením profesionálnych výtvarníkov pôsobiacich v ÚĽUV-e, až po súčasné ocenené práce zo súťaže Kruhy na vode, ktoré transformujú tradičné remeslo na autorský dizajn.

Návštevníci na výstave nájdu múzejné pripomienky z prvých rokov fungovania ÚĽUV, o. i. aj výskumné správy a skice z terénu či prvé filmové materiály zaznamenané etnografmi. Tí zozbierali tiež množstvo vzorov výrobkov z oblastí výskytu tradičnej keramickej, textilnej, kožiarskej či inej remeselnej výroby, ktoré mali slúžiť ako inšpiračný zdroj pre ďalšiu ÚĽUV-om usmerňovanú tvorbu. Kurátori výstavy vybrali tie najzaujímavejšie exponáty zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby, ktoré demonštrujú umelecké cítenie a zručnosť našich predkov.

Osobitné miesto na výstave je venované pôsobeniu profesionálnych dizajnérov – svojim spôsobom legiend utvárajúcich nezameniteľnosť sortimentu ÚĽUV. Predstavené sú viaceré široko frekventované výrobky z rôznych období činnosti organizácie. Mnohé návrhy výtvarníkov ÚĽUV-u zľudoveli tak, že už dnes žijú vlastným životom v prostredí ľudových výrobcov. Ako príklad uveďme aspoň šúpoľovú bábiku, ktorú navrhla výtvarníčka Kamila Rauchová-Ryčlová v 2. polovici 50. Rokov, alebo kožené kapsy a kabelky od významnej výtvarníčky ÚĽUV-u Jany Menkynovej, ktoré rady nosili nielen naše matky, ale aj ich dcéry. S ÚĽUV-om boli spojené aj ďalšie osobnosti výtvarného života druhej polovice 20. storočia ako Ema Marková, Júlia Kováčiková-Horová, Elena Holéczyová, Václav Kautman, Božena Janeková, Pavol Janek, Viola Thainová, Stanislav Koreň a mnohí iní.

Záver výstavy poukazuje na to, že ÚĽUV ako ochranca tradičných remesiel má v súčasnosti záujem tiež o autorský dizajn. Od roku 2000 organizuje bienálnu súťaž Kruhy na vode, ktorá poskytuje dizajnérom a kreatívnym remeselníkom príležitosti vnášať do remesla nové myšlienky. Ukážky ocenených prác zo súťaže sú pre návštevníkov dôkazom, že prepojenie ručnej remeselnej výroby s kreativitou dizajnéra môže mať pre súčasníka veľmi príťažlivé podoby.

Výstava: Náš príbeh - 70 rokov ÚĽUV-u
Trvanie: 24. apríl 2015 - 26. september 2015
Miesto konania: Galéria ÚĽUV Bratislava, Obchodná ulica 64

Kurátori: Libuša Jaďuďová, Pavel Habáň, ÚĽUV – Múzeum ľudovej umeleckej výroby
Organizátor výstavy: ÚĽUV Bratislava
Vernisáž 23. apríl 2015
Miesto konania: Galéria ÚĽUV Bratislava
Trvanie 24. apríl 2015 - 26. september 2015
Viac na http://www.uluv.sk/

Súbory na stiahnutie
súbor PDF Tlačová správa pdf (910,7 kB)