NASA Graphics Manual

NASA Graphics Manual

Autor: Autori reedície 2016 Jesse Reed and Hamish Smyth
Počet strán: 220
ISBN: 978-0-692-58653-2

V roku 1958 Kongres Spojených štátov amerických založil Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku. Mladý prezident John F. Kennedy určil ako termín pristátia prvého človeka na mesiaci a jeho opätovného šťastného návratu rok 1970. Projekty ako Mercury a lety Apollo 1 až 10 približovali tento plán k realite, no až rok 1969 a pamätná veta Neila Armstronga: “Je to malý krok pre človeka, no obrovský skok pre ľudstvo” sa stali skutočným splnením tohto ambicózneho sna.

Program Apollo skončil v roku 1972 a agentúra, ktorá vyslala prvého človeka na mesiac a priniesla nám prvý obraz tejto neznámej planéty začala bojovať o zachovanie svojich ďalších naliehavých, no zároveň romantických misií. V tom období prezident Richard Nixon začal tlačiť na svoje vládne úrady, aby zvýšili štandart ich vizuálnej komunikácie, čo nakoniec naplno inicioval až “Národný program grafického zdokonaľovania”, ktorý zastrešil program Národnej nadácie umení (NEA).

Jedným z prvých zameraní programu NEA bol práve redizajn NASA a NEA si priala na tomto poli uspieť bez kompromisov. Onedlho obdržala malá Newyorská spoločnosť Danne & Blackburn zadanie na vypracovanie a prezentáciu novej identity NASA. V roku 1974 spoločníci spoločnosti Richard Danne and Bruce Blackburn predstavili zástupcom NASA vo Washingtone svoju víziu. Ich práca bola jednohlasne akceptovaná, a tento obsiahly dokument, zviazaný kovovou hrebeňovou väzbou, zahŕňal každučký aspekt novej identity NASA - od tlavičkových papierov po raketoplány NASA. Nová identita agentúry zastrešená logom, ktoré sa stalo známym ako “červ” umožnil všetkým oddeleniam komunikovať NASA ako jeden súdržný celok.

Po viac, ako hladkom, prijatí identity agentúrou NASA bola táto predstavená i všetkým jej organizáciám a jednotkám. No po takmer dvoch desaťročiach a množstve výziev sa NASA v roku 1992 rozhodla zrušiť logo známe ako “červ”. A tak sa obnovilo používanie prvého loga, známeho ako “karbonátok”.

O 24 rokov neskôr sa Jesse Reed a Hamish Smyth - spoločníci Pentagram Associate Partners a tvorcovia reedície 1970 NYCTA Manuálu grafických štandartov (201) sa spojili s Richardom Dannem, aby sa i reedícia knihy NASA Manuál grafických štandartov stala skutočnosťou. Richard Danne povedal projektu áno.

Titul: NASA Graphics Manual
Autori pôvodého vydania z r. 1974: Richard Danne & Bruce Blackburn
Autori reedície 2016: Jesse Reed and Hamish Smyth
Dátum vydania: 2016
ISBN: 978-0-692-58653-2
Počet strán: 220
Jazyk: Anglický
Info: https://www.kickstarter.com/projects/thestandardsmanual/reissue-of-the-1975-nasa-graphics-standards-manual
Info: http://www.counter-print.co.uk/book_tags/featured-products/?page=1&book=11215