Nový film Wima Wendersa Katedrály kultúry

Nový film Wima Wendersa Katedrály kultúry

Na februárovom 64. medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2014 v Berlíne sa v nesúťažnej sekcii objavila aj najnovšia 3D snímka Katedrály kultúry o šiestich ikonických stavbách sveta. 156-minútový film slávneho nemeckého režiséra Wima Wendersa (o. i. Nebo nad Berlínom, Buena Vista Social Club, Pina Bausch) a ďalších piatich režisérov, točený pre 3D kiná a televízie (ktoré ho budú môcť vysielať v šiestich samostatných 26-minútových epizódach), je pohyblivou básňou o kráse a účelnosti starej i súčasnej architektúry.
O ktoré stavby ide?
Berlínsku filharmóniu natočil supervízor filmu Wim Wenders. Bola postavená pred polstoročím (1963) priamo pri Berlínskom múre v blízkosti Potsdamer Platz, na ktorom vzniklo v poslednom dvadsaťročí viacero pozoruhodných architektúr, napríklad Židovské múzeum Daniela Libeskinda.
Ruskú národnú knižnicu na Nevskom prospekte v Sankt Peterburgu, budovu s vyše 200-ročnou históriou, natočil Rakúšan Michael Glawogger.
Opera v Oslo (20077), ktorá získala Svetová cenu za architektúru v Barcelone a európsku Cenu Miesa von der Rohe za súčasnú architektúru, oslovila Nórku Margreth Olinovú.
Slávne parížske Centre Pompidou, dielo Renza Piana a Richarda Rogersa z roku 1977, natočil brazílsko-alžírsky režisér Karim Ainouz.
Vo filme sa však neobjavujú iba budovy z oblasti kultúry.
Väzenie Halden Prison (2010) v nórskom Haldene, ktoré je považované za najhumánnejšie väzenské zariadenie sveta, zaujalo Michaela Madsena z Dánska,
a americký herec a režisér Robert Redford podal svoje videnie architektúry biologického inštitútu The Salk Institute v kalifornskom La Jolla, ktorý postavil Louis Kahn v roku 1960.

Viac: http://www.neueroadmovies.com/EN/films/cathedralsofculture/index.php.