Po stopách Tatraľanu

Po stopách Tatraľanu

Trvanie: 2. apríl 2015
Miesto: BERG Wine & Cafe, Hradné nám. 36, Kežmarok, Slovensko

Slovenské múzeum dizajnu SCD a dizajnérka Michaela Bednárová (puojd) pozývajú na spoločné stretnutie v záujme vytvorenia zbierky výrobkov a dokumentov venovanej Tatraľanu.

V rámci svojej práce múzeum dizajnu mapuje a pomáha zachytiť históriu výrobných podnikov na celom Slovensku (Elektrosvit Nové Zámky, Mlaď Handlová a pod.).
Jednou z najvýznamnejších pamiatok v rámci histórie slovenského dizajnu je pýcha podtatranského textilného priemyslu – Tatraľan, jedna z najstarších textilných tovární u nás. V záujme zachovania tradície a vytvorenia zbierky sa kurátorky SMD, Mária Rišková a Lívia Pemčáková, v spolupráci s dizajnérkou Michaelou Bednárovou rozhodli navštíviť Kežmarok a zorganizovať stretnutie, ktoré by prinieslo vzácne informácie o histórii tohto podniku.

Vítaní sú všetci, ktorí majú ako prispieť slovne či materiálne – Slovenské múzeum dizajnu vďačne prijme do svojich zbierok výrobky z Tatraľanu z rôznych období. Výstup stretnutia v Kežmarku bude okrem iného použitý aj na spracovanie témy textilnej výroby do projektu, ktorý by mohol v budúcnosti navrátiť život do priemyselného areálu Tatraľanu.

Stretnutie sa bude konať v Kežmarku 2. 4. 2015 o 18:00 v BERG Wine & Cafe na Hradnom námestí 36 pri hrade.

Program stretnutia:

  • predstavenie a prezentácia činnosti Slovenského múzea dizajnu
  • rozhovory s pamätníkmi a bývalými zamestnancami Tatraľanu
  • ber výrobkov Tatraľanu z rôznych období
  • nový život bývalých industriálnych priestorov (projekcia, diskusia)

Kontakt:
Mária Rišková, maria.riskova@scd.sk
Michaela Bednárová, info@puojd.sk

https://www.facebook.com/events/1437184806575017/