Retromuseum - design a životní styl 60. až 80. let v ČSSR

Retromuseum - design a životní styl 60. až 80. let v ČSSR

Miesto: Galerie výtvarného umění v Chebe, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 17, Cheb, Česko

Retromuseum vzniklo v zrekonštruovanej budove bývalého železiarstva v tesnom susedstve súčasných galerijných priestorov GAVU. Múzeum je zamerané na dizajn a životný štýl 60. až 80. rokov minulého storočia. Obdobie je vymedzené dvomi významnými udalosťami - svetovou výstavou Expo 58 v Bruseli, ktorá priniesla zásadný úspech, ako i impulz pre rozvoj československého dizajnu, a revolúciou v roku 1989, po ktorej sa definitívne zmenili okolnosti života i dizajnérskej tvorby.
Hlavnými partnermi projektu sú Národní technické muzeum a Uměleckoprůmyslové muzeum v Prahe, vystavované exponáty sú ale zapožičané i z mnohých iných inštitúcií. Retromuseum venuje veľkú pozornosť priemyselnému dizajnu a doprave, oblastiam, ktoré ovplyvňovala rastúca rola techniky v druhej polovici minulého storočia. V múzeu zaparkovala škoda „embéčka“, skúter Čezeta či slávny velorex.
Samostatnú časť expozície si zasluhuje i hudba, najmä popová. Vtedajší životný štýl návštevníkom približujú dobové projekcie, tlač a fotografie a takisto päť „vstavaných“ bytov a kancelárií, v ktorých sa návštevník môže na chvíľu zabývať či zatelefonovať susedom.
Stálu expozíciu obohatia dočasné výstavy. Retromuseum začíná dvoma. Výstavu „Když boty, tak botasky!“o fenoméne  Botas v Československu pomohli pripraviť dizajnéri, ktorí v nedávnej dobe oživili túto značku úspešnou kolekciou Botas 66. Druhá inštalácia predstaví tvorbu chebského dizajnéra Josefa Cupáka, autora legendárnej skladačky Eska 622.

Pripravovaný web: http://www.retromuseum.cz/
Info: http://www.gavu.cz/

Zdroje:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1696822-designeri-i-kutilove-cestuji-casem-cheb-otevrel-retromuseum
http://chebsky.denik.cz/zpravy_region/retromuseum-uz-neni-jen-sen-20150426.html