Výsledky sútaže Mladý obal 2012

Výsledky sútaže Mladý obal 2012

Vo štvrtok 31. mája boli v pražskom klube NoD slávnostne vyhlásené výsledky 17. ročníka mezinárodnej súťaže mladých tvorcov do 30 rokov v obalovom dizajne Mladý obal 2012. Súťažiaci z celého sveta posielali práce na tému čaj, víťazi si odnesli finančné ceny i vecné dary.
Výsledky oznámila Spoločnost Model Obaly. Tento ročník populárnej súťaže prilákal rekordný počet 855 účastníkov z 41 krajín. Súťaž vyhodnotila začiatkom apríla porota v zložení Jan Činčera (Studio Činčera), Lukáš Fišárek (Oficina), Michal Richtr (Dynamo Design), Yvonne Niewerth a Ondřej Eliáš (Designend).


Témou tohoročnej súťaže bol čaj. Okrem témy, ktorá sa každoročne mení, je pro súčažiacich určujúci materiál, navrhnuté obaly musia byť z papieru.
Súťaž bola hodnotená v dvoch kategóriách. Do skupiny študentov vysokých škôl a mladých dizajnérov do 30 rokov sa prihlásilo 460 tvorcov. Zvíťazila dvojica dizajnérok z Chorvátska, Katarina Matković a Tihana Pecirko. Porotu presvedčila univerzálnym papierovým kalíškom Len moja šálka čaju, ktorý umožňuje vychutnanie každodennej šálky čaju a to v každej situácii. Víťazky získali finančnú odmenu 30 000 Kč a ďaľšie vecné ceny od partnerov súťaže. Okrem troch cien bola v tejto kategórii udelená aj špeciálna cena Slovenského centra dizajnu. Získala ju študentka Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Martina Ľuptáková, za prácu Zelený čaj. Cenou bolo predplatné časopisu Designum.
Víťazstvo v kategórii stredných škôl putuje už tretí raz do Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Nejvyššiu cenu získal Matěj Picek za svoju prácu FruiTea.
Ceny víťazom odovzdali: Radovan Wicha, marketing manager spoločnosti Model Obaly a iniciátor súťaže Mladý obal, Jan Činčera, renomovaný český obalový dizajnér a dlhoročný predseda poroty a tiež členovia poroty grafický dizajnér Lukáš Fišárek a priemyslový dizajnér Ondřej Eliáš.
Výstava 64 nejlepších prác 17. ročníka Mladý obal bola prístupná v Galerii/CZD, Vojtěšská 3, Praha 1 v čase od 5. do 22. júna 2012.
Od 8. do 26. augusta 2012 je výstava reinštalovaná vo výstavnom a informačnom bode Satelit v Bratislave.
Organizátori vydali k súťaži katalóg ocenených a vybraných prác, ktorý je zverejnený spolu s ďalšími informáciami na www.mlady_obal.cz.
Autormi výstavnej inštalácie sú dizajnéri zo skupiny Mančaft Lucie Smyslová, Jiří Toman a Michal Kukačka. Katalóg 17. ročníka súťaže Mladý obal graficky navrhla grafická dizajnérka Radka Pitrmucová. Autorom papierovej trofeje pre víťazov je Jan Činčera.
18. ročník súťaže Mladý obal bude vyhlásenýn na jeseň v roku 2012. Všetky informácie bude možné nájsť na stránkach súťaže: www.mlady-obal.cz
Mladý obal je súťaž, ktorú už 17 rokov vyhlasuje spoločnosť Model Obaly. Organizátorom projektu je od roku 2009 CZECHDESIGN.CZ. Slovenské centrum dizajnu je dlhoročným spoluorganizátorom súťaže. Súťaž Mladý obal každoročne sleduje originálne nápady v obalovom dizajne, je určená študentom a mladým tvorcom do 30 rokov.