Z oceánov na vaše nohy.

Z oceánov na vaše nohy.

Adidas spracováva plastový odpad do úžasných tenisiek.
Zdiaľky ich farba pripomína morskú zeleň, no je to len ilúzia. Pri pohľade zblízka sa zdanlivo priezračná farba najnovšieho modelu topánok od Adidas rozdelí na dve - biely podklad prešitý tyrkysovým vláknom v líniách, pripomínajúcich vrstevnice. Topánka Adidas x Parley je však zelenšia oveľa viac, než sa zdá - chce totiž upozorniť na obrovské znečistenie oceánov. Teniska je vyrobená z dvoch druhov rekyklovaného plastu: PET - obyčajne používaného pre nápojové fľaše a nylonu z tenatových rybárskych sietí - väčšinou vylovených vo vodách Afriky. Adidas vyrobil prototyp tejto topánky prvýkrát už minulé leto, no nebol plne funkčný. “Bola to funkčná topánka v tom zmysle, že sa dala nasadiť na nohu,” hovorí Alexander Taylor, priemyselný dizajnér pracujúci pre Adidas. “Lenže nosiť sa nedala.” Až teraz Adidas vypúšťa do predaja limitovanú, päťdesiat kusovú edíciu verzie tejto topánky, ktorá spĺňa prísne nároky klasickej atletickej obuvi tejto nemeckej značky.
Na výrobu zvršku jednej topánky je použitých 16,5 starých fliaš a 13 gramov plastov z tenatových sietí, spočítal server Wired. Jediný nerecyklovaný plast v tejto teniske je termoplastický polyuretán v podrážke s penovými peletami, no i tá je lisovaná za pomoci pary generovanej z bioodpadu. A na rozdiel od pôvodného prototypu, ktorý bol neuveriteľne - a z hľadiska komfortu neodpustiteľne - tvrdý, v tejto teniske môžete dokonca i pohodlne behať.

PET je relatívne mäkký a tvárny materiál, ktorý sa ľahko taví a premení na vlákna. Naopak tenatové siete, to bol iný, tvrdší oriešok. Primárnym problémom bol silný zápach. Ako už samo meno napovedá (orig.: gillnet, gill = žiabre, net = sieť), tenatové siete slúžia hlavne k chytaniu rýb za žiabre, takže silno páchnu po hnijúcich rybách. No i keď ich textilní výrobcovia dokážu zápachu zbaviť intenzívnym čistiacim procesom, ich práca sa len začína.Tenatové siete sú vyrobené z veľmi odolného nylonu určeného na to, aby odolal pôsobeniu slanej morskej vody i mechanickému namáhaniu vo vlnách. Aby bolo možné z tohto materiálu vyrobiť čosi dostatočne jemné pre športovú obuv, je nutné tento plast rozomlieť na prášok a potom extrudovať. Tento proces vyžaduje pomoc inžinierov z USA, Nemecka i Ázie a práve na tomto poli mohla spoločnosť Parley for the Oceans ťažiť zo spojenia s Adidasom. Parley je obrovskou spoločnosťou s kapitálom umožňujúcim testovanie nových technológií a dostatočným výskumno-vývojovým zázemím na uskutočnenie plánu, ako tonu morského odpadu premeniť na žiariace nové topánky.

Plán Parley
Cyrill Gutsch, zakladateľ firmy Parley, sám uzáva, že jeho plán - zbierať plastový odpad z oceánov, recyklovať ho a predávať kreatívnym spoločnostiam, ktoré ho premenia na nové, zaujímavé a obľúbené produkty - je odvážny a trúfalý. Keď sa, po rokoch práce produktového poradcu, rozhodol spoločnosť založiť zistil, že nadchnúť ľudí pre ochranu oceánov je veľmi neľahké. “Ľudia jednoducho neveria, že oceány by mohli byť tak zraniteľné,” hovorí Gutsch. Keď hľadal spôsob, ako naliehavosť ochrany oceánov priblížiť spotrebiteľom prišiel k jasnému záveru - potrebuje reprezentatívny materiál. Plast! Ten je hmatateľnejší, viditeľnejší a ľahšie kvantifikovateľný ako napríklad uhlíkové emisie. A so správnou technológiou dokážete premeniť “zlý” plast na “dobrý a nový.” Alebo i na niečo, čo si zákazníci radi kúpia. Napríklad na bežeckú topánku Adidas.
Parley nadväzuje na partnetrstvo s malými zemami, ktorých ekonomiky sú obzvlášť citlivé na znečistenie mora. Prvé boli Maledivy a najnovšími prírastkami sú Grenada a Jamajka. V týchto krafjinách sa zástupcovia Parley stretávajú s vlastníkmi rybolovných spoločností a podnikateľmi v oblasti cestovného ruchu, aby spoločne čistili pobrežia od plastového odpadu. Ten pretriedia, premenia na pelety a v poslednom kroku materiál predávajú odevým spoločnostiam ako je Adidas či G - Star Raw alebo najnovšie i newyorskej Parson School of Design. v budúcnosti by Gutsch rád videl recykolavný plast ako materiál, po ktorom budú ľudia siahať prirodzene. Medzitým budete môcť zelenkavú hmotu vidieť na nohách pár vzácnych jedincov ako napríklad futbalovej hviezdy Zinadina Zidana, ktorého Parley fot the Oceans podporuje. Limitovaná edícia topánok Adidas x Parley je len začiatkom. Gigant na poli športovej obuvi a odevov nás láka na druhú polovicu roka, kedy by mal byť recyklovaný morský plast uvedený i do ďalších produktových radov.

Zdroj: http://www.forbes.cz/adidas-zpracovava-plastovy-odpad-z-mori-do-uzasnych-bot/
Viac: http://www.parley.tv/#fortheoceans