Národná cena za dizajn 2018 – Komunikačný dizajn

NCD 2018

Výsledky


Profesionálny dizajn – 1. cena
Spis 44 – knižný dizajn
Autor: Samuel Čarnoký
Klient: Lena Jakubčáková

Autorská kniha fotografky Leny Jakubčákovej Spis 44 predstavuje súbor fotografií zo slovenských väzníc, ktoré vznikali počas takmer trojročného projektu (2007 – 2010). Pôvodný názov projektu „V odlúčení“ je svedectvom o živote väzňov a výborne vystihuje nielen atmosféru knihy, ale aj autorkin citlivý prístup k téme. Väzba, obálka a typografia knihy evokujú zložku (spis) z väznice. Minimalistický dizajn a modré plátno použité na obálke sú odkazom na farbu väzenských uniforiem. Titulný list ukrýva zapečatený odkaz s úvahami odsúdených o slobode. Súčasťou knihy sú aj odtlačky pečiatok, ktoré vyrobili sami väzni. Krst publikácie s účasťou fotografovaných väzňov sa uskutočnil v košickom Ústave na výkon väzby.

Profesionálny dizajn – 2. cena
BRaK — Bratislavský knižný festival
Autor: Matej Vojtuš
Klient: BRaK

Komunikačný dizajn pre BRaK – festival vydavateľov, ilustrátorov, autorov, grafikov, typografov a všetkých priateľov peknej knihy. Témou štvrtého festivalového vydania bolo Zrkadlenie / Krajina za zrkadlom. Autor pre festival vytvoril sériu variabilných ilustrovaných prvkov, ktoré boli voľne inšpirované abstraktnými grafickými motívmi z knihy Mauricea Pillarda Verneuila Abstraktné art deco ornamenty z kaleidoskopu (1920). Reakciou na tému „Zrkadlenie“ je práve využívanie opakovania motívov, ktoré na seba nadväzujú. Autor sa inšpiroval aj technikami ručnej kníhtlače (vzorované a mramorované papiere). Súčasťou riešenia je autorské písmo a kaleidoskop, ktorý bol vytvorený ako reklamný predmet počas festivalu.


Profesionálny dizajn – 3. cena
Kolekcia čokolád NAŠA LYRA
Autor: Michal Slovák
Klient: Lyra Chocolate, s. r. o.

Obalový dizajn pre edíciu ručne vyrobených čokolád so slovenskými surovinami NAŠA. Obalový dizajn hravou formou odkazuje na slovenský pôvod čokolády a spoluprácu so slovenskými farmármi. Forma čokolády je rozdelená na 8 častí, tento počet je referenciou na 8 slovenských krajov. Každá časť má iný tvar (ktorým reaguje na spôsob života v danom kraji) a krátky sprievodný text v príznačnom nárečí. Kraftový papier a nálepky podčiarkujú ručnú výrobu. Nálepky sú v rôznych farbách a tvaroch a vytvárajú tak originálny podpis charakteristický pre použité ingrediencie – mak, tekvicu, čili, ľan alebo slnečnicu. Folklórne motívy sú inšpirované tradičnými vzormi a majú moderné stvárnenie.

Študentský dizajn
Štart je Cieľ – vizuálna identita
Autor: Tereza Maco
Škola: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra vizuálnej komunikácie Pedagóg: Pavol Bálik

Vizuálna identita k výstave diplomových prác študentov ateliéru Typolab na VŠVU v Bratislave. Výstava má za cieľ poukázať na súčasný stav študentského grafického dizajnu a prezentovať najlepšie práce na poli experimentu a typografie. Identita je postavená na „športovom“ zápale – študenti sú prezentovaní ako vrcholoví športovci, ktorí sa svojím úsilím snažia dostať do cieľa.


Dizajn s pridanou hodnotou
Čierne diery: Technické pamiatky na Slovensku
Autor: Ondrej Gavalda
Klient: Čierne diery

Grafický návrh zemepisných príručiek, grafík a máp technických pamiatok pre Čierne diery. Združenie popularizujúce priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska dodnes vydalo edície pre mestá Bratislava, Trnava a Prešov. Mapy uvádzajú presnú polohu zhruba 40 objektov, najzaujímavejšie sú prezentované aj ako ilustrácia so sprievodným textom. Nevznikli by bez pomoci lokálnych znalcov a slúžia ako sprievodcovia málo známymi zákutiami. Grafický dizajnér Ondrej Gavalda zvolil pre historickú tému pamiatok sviežu farebnosť, podobnú sójovým farbám risografickej tlačiarne Risomat – poznávacím znakom Čiernych dier.

Cena poroty
Redizajn
Autor: Andrej Barčák
Škola: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra vizuálnej komunikácie Pedagóg: Pavol Bálik

Pod pojmom redizajn rozumieme proces prenosu funkčných vlastností pôvodného dizajnu na nový a jeho prispôsobenie novovzniknutým podmienkam. V praxi sa však tento pojem často zamieňa s názvami jeho individuálnych techník, ako napr. facelift, rebranding, tuning, reduction alebo reform. Projekt Redizajn má za úlohu sprehľadniť význam a používanie tohto pojmu. Autor preto navrhuje 7 základných spôsobov redizajnu a to: Refresh, Revízia, Reštart, Retuš, Revival, Receive a Hack. Každá z týchto kategórií obsahuje jej presnú definíciu a má jasne stanovené pravidlá. Teoretickým základom projektu sú rozhovory s dizajnérmi a podrobný prehľad histórie dizajnu loga. Hlavným výstupom projektu Redizajn je publikácia – evolučný kruh knihy – ktorej forma sa mení a prispôsobuje príslušnej technike.

 


Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu
Vladislav Rostoka

Vladislav Rostoka je jedným z kľúčových grafických dizajnérov 20. storočia na Slovensku a jeho dielo patrí k základným hodnotám nášho grafického dizajnu. Narodil sa 18. mája 1948 v Gbelciach. Študoval na Strednej umeleckopriemyselnej škole u profesora Rudolfa Filu a na Vysokej škole výtvarných umení u profesorov Dezidera Millyho a Oresta Dubaya.
Po skončení štúdia pracoval od roku 1973 ako grafický dizajnér v slobodnom povolaní. Tvoril kultúrne plagáty, knižné obálky a typografiu kníh, ilustrácie do kníh, logotypy a informačné systémy inštitúcií, výstavné katalógy, kalendáre.
Realizoval knižné edície Nová próza a Malá edícia svetových autorov vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, edície Labyrint a Rovesník vo vydavateľstve Smena, Čítanie študujúcej mládeže a Svetová tvorba vo vydavateľstve Tatran, edíciu Priatelia v Mladých letách.
Jeho dielo dominovalo generačným výstavám Plagát a grafický design v roku 1979 a 1981.
Neskôr pôsobil ako umelecký riaditeľ grafického štúdia Rabbit&Solution (1994 až 2006). V roku 2007 si založil svoje vlastné grafické štúdio Rostoka Graphic atelier a dodnes tvorí v Bratislave.
Počas svojej kariéry vytvoril vyše 400 plagátov, 250 logotypov a 1 000 kníh a katalógov. Za svoju prácu získal viac ako 80 ocenení, zúčastnil sa na vyše 600 skupinových výstavách a pripravil 43 samostatných výstav pod spoločným názvom Typografi(k)a.

Porota 

Tomasz Bierkowski
dizajnér, výskumný pracovník v oblasti vizuálnej komunikácie, pedagóg
Vysoká škola výtvarných umení, Katowice, Poľsko

Juraj Blaško
Únia grafických dizajnérov Slovenska, Slovensko
grafický dizajnér, pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave

Aysegul Izer
grafická dizajnérka, pedagogička na MIMAR SINAN FINE ARTS UNIVERSITY v Istanbule, Turecko

Eva Kašáková
grafická dizajnérka, Kunsthalle Bratislava; kurátorka Národnej ceny za dizajn 2018, Slovensko

Marek Pistora
grafický dizajnér, typograf v Studiu Najbrt, Česká republika

Kathrin Pokorny-Nagel
kurátorka grafického dizajnu v MAKu, Viedeň, Rakúsko

Sven Lindhort-Emme

grafický dizajnér, typograf, litograf, zakladateľ štúdia lindhorst-emme, pedagóg na Lette-Verein BerlínOrganizačný tím 

Soňa Trubíniová, koordinátorka organizaného tímu NCD 2018

Mária Rišková, riaditeľka SCD

Eva Kašáková, kurátorka NCD 2018
Helena Veličová, produkcia, programy pre verejnosť

Zuzana Palicová, PR a médiá

Gabriela Ondrišáková, odborná spolupráca, Slovenské múzeum dizajnu
Anna Ulahelová, odborná spolupráca 
Samuel Čarnoký, Matej Vojtuš, grafický dizajn
Matúš Lelovský, Peter Liška, architektúra výstavy
Barbora Tomíková, editorka textovFotogalérie

Fotografie z galavečera NCD 2018
Autor: Adam Šakový

Fotografie z výstavy
Autor: Adam Šakový


Eastern Design Conference - pozvánka

Eastern Design Conference - pozvánka

Trvanie: 26. október 2018 - 27. október 2018
Miesto: Tabačka Kulturfabrik, Košice, Slovensko


Je konferenciou založenou na skúmaní a objavovaní východných geografických a dizajnových periférií. Eastern sa koná 26. a 27. októbra 2018 v Košiciach.

O Easterne
Dizajn je globálnym jazykom, biznis s ním na východe však ostáva lokálnym. Tento špecifický vzťah dvoch prvkov kreatívneho procesu je v centre záujmu konferencie a preto sa na lokálne aj globálne projekty budeme pozerať z pozície klienta a dizajnéra zároveň.

Rôzne formáty prednášok a prezentácii nám dovoľujú ísť ísť do hĺbky a objavovať nové uhly pohľadov na jednotlivé projekty, témy a trendy súčasnosti.
 
Konferencia sa koná v Tabačke Kulturfabrik – zrekonštruovaná tabaková továreň v centre Košíc, ktorá je dnes najväčším nezávislým kultúrnym centrom na Slovensku.

Potvrdení spíkri:


Liv Sidall je bývalou editorkou dnes už legendárneho magazínu Rough Trade alebo tiež Its Nice That a dnes editorkou tiež editorkou smart ženského magazínu Riposte. Do Košíc príde rozprávať aj o tom, ako s nulovým rozpočtom vytvoriť geniálny content so sviežim vizuálom.


Studio Feixen je štúdio sídliace v Lucerne vo Švajčiarsku, ktoré pracuje najmä v oblasti grafického dizajnu, interiérového dizajnu, módy, typografie a animácie. Medzi ich klientov sa radia medzinárodné značky ako Nike, Google, Hermès či The New York Times. Studio Feixen prídu na Eastern rozprávať aj o tom, aké to je pracovať na globálnych projektoch z malého mestečka na periférii Švajčiarska.

Lars Harmsen je art direktorom a jedným z partnerov v Melville Brand Design v Mníchove a zároveň profesorom dizajnu a typografie na University of Applied Sciences & Art v Dortmunde. V neposlednom rade je aj editor-in-chief Slanted Publishers. Do Košíc príde rozprávať svoju fascináciu dizajnovými perifériami po celom svete. 

Petra Dočekalová študovala typografický dizajn na UMPRUM v Prahe. Od roku 2013 je členkou Suitcase & Briefcase Type Foundry tímu. Zameriava sa tiež na ručne písané nápisy a TYPO 9010. Získala cenu TDC za jej diplomovú prácu o Československej kaligrafii a nových ručne písaných fontoch. Na Eastern bude hovoriť o svojej práci, minulosti aj budúcnosti ručne písaných nápisov a kaligrafie. 


Studio Najbrt je legendárne grafické štúdio, ktoré dlhodobo tvorí vizuál Karlovarského filmového festivalu, ale tiež dizajnovalo nové identity pre mesto Praha, Národnú Galériu v Prahe a mnohé iné. Do Košíc príde spolu so zástupcami Masarykovej Univerzity v Brne hovoriť o novej a tiež kontroverznej identite MUNI. Tento talk je súčasťou Designer + Client Talk na Eastern Design Conference. 

Teaser k Eastern Design Conference 2018

Website


Facebook
Instagram

Eastern Design Conference je partnerom súťaže Národná cena za dizajn 2018 – Komunikačný dizajn.

Predošlý článokPredošlý článok     Nasledujúci článokNasledujúci článok


 

Články NCD 2018

Program 2018