NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ S SCD

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ S SCD

Termín: 18. máj 2019, 10:00
Miesto: Satelit, galéria dizajnu SCD, SMD, SNM - Historické múzeum, Bratislava, Slovensko

Počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií vás radi privítame na našich aktuálnych troch výstavách:

- Galéria dizajnu Satelit: Rozšírené autorstvo
- Slovenské múzeum dizajnu: 100 rokov dizajnu – prvá expozícia Slovenského múzea dizajnu
- SNM - Historické múzeum: Nebáť sa moderny!

Galéria dizajnu Satelit a Slovenské múzeum dizajnu budú otvorené v čase 13.00 - 23.00.
SNM - Historické múzeum bude otvorené v čase 10.00 - 23.00.

---PROGRAM---

NEBÁŤ SA DETSKÉHO SPRIEVODCU!
14.00, Nebáť sa moderny Bratislavský hrad: SNM - Historické múzeum
Komentovaná prehliadka výstavy Nebáť sa moderny! pre deti vo veku 8 – 14 rokov, na ktorej budeme výstavu objavovať vďaka úlohám z detského sprievodcu výstavou. Prehliadku povedie Helena Cibulková.


S ARCHITEKTÚROU PO ŠKOLE
16.00, Vazovova 3-5, Bratislava /stretneme sa pred budovou školy
max. počet návštevníkov je 20, prihláste sa prosím na adrese: helena.cibulkova@scd.sk
Komentovaná prehliadka budovou Učňovských škôl, v ktorej sídlila aj Škola umeleckých remesiel. Budovu pre potreby školy navrhli architekti Jiří Grossmann a Alois Balán, pričom jej výstavba trvala od roku 1928 do roku 1937. Touto výnimočnou, funkcionalistickou architektúrou vás budú sprevádzať historik architektúry Peter Szalay a architektka Soňa Ščepánová.


DETI VO FORME / KOMENTOVANÁ PREHLIADKA
17.00, Slovenské múzeum dizajnu, Kollárovo nám. 10
Komentovaná prehliadka výstavy 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 - 2018 pre deti vo veku 6 – 14 rokov, na ktorej budeme výstavu objavovať vďaka úlohám z detských sprievodcov výstavy. Úlohy sú rozdelené pre menšie deti vo veku 6 – 12 rokov, ale aj pre tie väčšie od 12 rokov, takže sa nudiť nebudú ani tí najšikovnejší. Prehliadku povedie Helena Cibulková.


BODKA - ČIARA - KÁRO
18.00, Nebáť sa moderny!, Bratislavský hrad: SNM - Historické múzeum
Komentovaná prehliadka Kláry Prešnajderovej a Zuzany Šidlíkovej bude zameraná na Oddelenie módne a textilné a Oddelenie grafické. Škola umeleckých remesiel otvára mnohé zaujímavé témy týkajúce sa moderných dejín dizajnu, vedúcich osobností školy, známych i menej známych študentov, pedagogických metód, tradičných, ale aj inovatívnych techník. Prednáška predstaví tiež dôležité priemyselné podniky ako Detva, tlačiareň Slovenská Grafia a reklamná agentúra Redopa, ktoré boli s činnosťou školy prepojené.


TESLÁCI PRI PRÁCI
18.30, Slovenské múzeum dizajnu, Kollárovo nám. 1
Komentovaná prehliadka zameraná na dizajn výrobkov z Tesly Bratislava z expozícií Geometria, Pod prúdom a Porces - experiment v rámci stálej expozície 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 - 2018. Hostia Maroša Schmidta budú pracovníci dizajnérskeho oddelenia Tesly Bratislava: Pavol Thurzo, Peter Kramár a Andrej Matuška. Dozviete sa viac zo zákulisia tvorby prvého rádioprijímača v tvare hokejového puku, prvej Hifi veže, prvého osobného počítača, prvého digitálneho rádiobudíka a veľa doposiaľ nezverejnených príbehov zo života oddelenia dizajnu.

Podujatie na Facebook-u
Kontakt: Helena Cibulková, helena.cibulkova@scd.sk, 0918 110 247