Aktuálne číslo časopisu Designum

Vytvorené na Slovensku

Vytvorené na Slovensku

Jana Oravcová

Zdá sa, že ľudové umenie aj v 21. storočí predstavuje dôležitú súčasť reprezentácie Slovenska. Dôkazom sú aj mnohé medzinárodné prezentácie štátu, napríklad nedávna výstava priemyslu a kultúry Expo 2015 alebo XXII. zimné olympijské hry 2014 v Soči. V oboch prípadoch sa súčasťou reprezentácie štátnej identity stali vizuálne atraktívne ornamentálne vzory z Čičmian.
Autorky projektu Vytvorené na Slovensku Lenka Sršňová a Nina Šošková mali dôvod priam prozaický. Ako priznala Nina Šošková, zámer prečo svoj viacročný projekt začali práve tam, súvisí s jej rodinnými koreňmi, konkrétne s tradičnou čičmianskou drevenicou, v ktorej vyrastala a dodnes ju spolu s rodičmi udržiavajú tak, ako sa to kultúrnu pamiatku patrí. Hlavnou myšlienkou podľa Lenky Sršňovej bolo „ukázať ľuďom edukatívno-kreatívnou formou návraty k tradíciám a k našej kultúre“. Projekt sa skladal z niekoľkých častí: v prvej časti išlo o workshop, ktorému predchádzal umelecký výskum súvisiaci s históriou dediny a ľudovou kultúrou. Po fáze oboznámenia sa s geniom loci bolo úlohou Niny a Lenky pretvoriť inšpirácie do akýchsi polosuvenírov, ktoré niesli rukopis oboch autoriek. Tieto polotovary mali slúžiť účastníkom workshopu na vytvorenie čičmianskych suvenírov podľa vlastných predstáv. „Ja som vytvorila akúsi textilnú maľovanku z čičmianskych kohútikov, ktorá bola vyhotovená ručnou sieťotlačou. Ľudia si ju mohli vymaľovávať textilnými farbami. Nina tým, že je sochárka, siahla po sochárskych materiáloch. Vytvorila drevené polotovary, komponenty, ktoré si ľudia mohli podľa svoje predstavy dotvoriť,“ hovorí Lenka Sršňová.

Vážení čitatelia a priaznivci dizajnu,
na stránke Archív sme pre verejnosť sprístupnili v PDF formáte všetky vydania časopisu Designum po rok 2019.
 Vo webovom archíve časopisu kliknite na obrázok obálky toho čísla, o ktoré máte záujem, otvorte odkaz online Designum a v dolnej časti obrazovky nájdete online Designum (v PDF formáte). 
Pekné čítanie!