Designum 1/2019

Česká móda v Umeleckopriemyselnom múzeu

Česká móda v Umeleckopriemyselnom múzeu

Lenore Jurkyová

Rozhovor s Evou Uchalovou

Pred vyše rokom Umeleckopriemyselné múzeum v Prahe po náročnej rekonštrukcií znovu otvorilo svoje brány verejnosti. Takmer okamžite sa stalo jednou z najnavštevovanejších pražských múzejných inštitúcií a záujem verejnosti neutícha. Celkom iste aj zásluhou kvalitného výstavného programu, zameraného podstatnou časťou  na módu a životný štýl. Aktuálna výstava Hana Podolská láme rekordy návštevnosti. O minulých aj budúcich výstavách módy, výskume, budovaní stálych expozícií a práci v UPM sa porozprávali s jej kurátorkou a významnou českou historičkou módy Evou Uchalovou.

Umeleckopriemyselné múzeum (UPM) kvôli veľkému záujmu návštevníkov predĺžilo výstavy Krásná jizba 1927 – 1938 / Design pro demokracii do 3. marca a Hana Podolská až do 19. mája. Na túto legendu českej módy sa prišlo pozrieť za šesť mesiacov vyše 25 000 návštevníkov, čím sa stala jednou z najnavštevovanejších výstav v histórii múzea. Očakávali ste taký veľký záujem?

Úprimne, čísla návštevnosti vôbec nesledujem. Výstavy módy majú vždy vysokú návštevnosť. Už o výstavu Elegance první republiky, ktorú som v UPM pripravila v roku 1996, bol obrovský záujem. Ak si dobre pamätám, počet návštevníkov presiahol 30 000 aj napriek tomu, že trvala necelé štyri mesiace. Dokonca posledné dni návštevníci stáli v dlhom rade pred múzeom, aby sa na ňu ešte dostali.
Musím ale priznať, že ma to prekvapilo, až tak vysokú účasť nikto nečakal. Návštevníci prichádzajú zo všetkých kútov krajiny, z Ostravy, južných Čiech, Plzne... Hana Podolská bola obľúbená, cestovali za ňou zákazníčky z celej republiky vrátane Slovenska. Ľudia jej meno stále poznajú a sú na jej tvorbu zvedaví aj dnes.

 

Múzeum s predĺžením výstavy Hany Podolskej avizovalo aj výmenu niektorých vystavených odevov.
Áno, niektoré šaty sa obávame vystavovať príliš dlho. Navyše už máme v zbierkach nové prírastky, ktoré múzeu na základe tejto výstavy darovali či zapožičali súkromní vlastníci. Niektoré exponáty teda určite vymeníme. Ak výstavu navštívite znovu, uvidíte niečo nové.

Budú to večerné róby alebo aj šaty na voľný čas?
Máme pripravené večerné šaty, kožuch, zimný plášť, ale aj dvoje svadobné šaty. Sú ale civilnejšie, krátke a farebné. Myslím si, že sa bude zase na čo pozerať.

Je zvyčajné, že sa ozývajú ľudia, ktorí doma ešte majú Podolskú či Rosenbauma a chceli by šaty múzeu venovať?
Po každej výstave nám ľudia nejaké odevy prinesú a ponúknu ako dar či na odkúpenie. Ukáže sa, že doma majú niečo schované po predkoch. Niektorí sa dokonca pokúšajú tieto odevy nosiť, ale potom predsa len prídu na to, že sú krehké a nevhodné na bežné nosenie. Nakoniec ich teda prinesú k nám, kde ich uchováme a vážime si ich. Len čo odev zaradíme do zbierok, venujeme mu všetku starostlivosť a už sa zo sveta nestratí.

Máte aj modely, ktoré ste pre zlý stav nemohli na výstavu zaradiť?
Takýto model máme zatiaľ len jeden, ale ešte sa dá reštaurovať. Sú to šaty z dvadsiatych rokov, potrebujú vyčistiť a skeletovať výšivku. Pôvodne som ich chcela vystaviť v druhej fáze výstavy, ale kolegyne z reštaurátorského oddelenia takú náročnú obnovu bohužiaľ nestihnú ani s pomocou externej reštaurátorky. Okrem tejto výnimky ale vystavujeme všetko, čo od Podolskej v zbierkach máme. Napríklad aj odevy, ktoré síce nie sú signované, ale podľa rodinnej tradície boli ušité u Podolskej.

Veľkú časť návštevníkov tvoria príslušníčky staršej generácie, ktoré si pamätajú, že ich mamičky alebo babičky šili u Podolskej. Nazdávate sa, že ich sem prilákala nostalgia?
Uvažovala som o tom a myslím si, že určitá dávka nostalgie u veľkej časti návštevníkov istú rolu určite zohráva. Generácia senioriek, ktorá si tradíciu a eleganciu vlastnú salónu Podolská ešte pamätá, chodí na výstavu spomínať. Ale výstava má určite čo povedať aj mladej generácii. Téma výstavy korešponduje s náladou v súčasnej spoločnosti, keď už majú ľudia dosť nekvalitnej produkcie a znova začínajú hľadať trvalé hodnoty. A hodnoty ako trvanlivosť, kvalita a solídnosť sú práve pre odevy pani Podolskej charakteristické.