Designum 3/2016

online Designum 3/2016

O dizajne pre TON s Michalom Riabičom

O dizajne pre TON s Michalom Riabičom

Jana Oravcová

Práve ambície smerom k tradícii a pôvodnej technológii zosobňujú produkty Michala Riabiča, ktorý vo firme Ton pôsobiacej v moravskej Bystřici pod Hostýnem pôsobí od roku 2012 na pozícii art directora. K 150. výročiu ohýbania nábytku v Bystřici pod Hostýnem vzniklo jeho kreslo Wave (2010), ktoré je redizajnom jedného z pôvodných kresiel, za ktoré získal v roku 2011 v Českej republike ocenenie Nábytok roka a uznanie v súťaži German Design Award. Hoci tu využil výrobu tradičnou technológiou, jeho dizajn je aktuálný a prispôsobený predstavám o súčasnom dizajne. Oproti historickému "houpáku" súčasný dizajn kresla zohľadňuje súčasné predstavy o oddychu a komforte, je širšie, rozmernejšie a pohodlnejšie, nepredurčuje ani striktne polohu na relax.
Kreslo Wave nie je však jediné, kde Michal Riabič uplatnil tradičnú technológiu na báze tradičnej výroby. Jeden z najúspešnejších návrhov predstavuje stolička Mojo (2012), ktorá získala niekoľko ocenení: Nábytok roka 2013, Good Design a German Design Award (nominácia 2015). Je technologicky výnimočná vďaka „celodrevenej pérovke, ktorá ako jedna z mála na svete dokázala preniesť technológiu ohýbania dreva aj do pérovej podnože.“ Nie je pohodlné len svojím ergonomickým tvarom, ale vďaka konštrukčnému riešeniu umožňuje predozadné pohojdávanie.
Každý produkt má však aj vlastné príbehy. „Pri Malmö (2012) som mal veľmi tvorivé obdobie a bola to posledná vec, čo vznikla v rámci súťaže“. Stolička Moon predstavuje posledný produkt prezentovaný v Kolíne v januári 2016 a je vytvorený podľa zadania. „Snaha bola vytvoriť stoličku, ktorá sleduje perfektnú ergonómiu, má určitú striktne definovanú cenovú kategóriu. Zároveň je to konzervatívna a jednoduchá stolička, ktorá osloví širšiu verejnosť“,  vysvetľuje Riabič.