Designum 4/2020

Ivan Štěpán (1937 – 1986) patrí medzi najvšestrannejších autorov zastúpených v zbierkach Slovenského múzea dizajnu. Jeho pozostalosť zahŕňa najmä návrhy a výtlačky plagátov, knižné obálky, ilustrácie kníh pre deti, značky, grafiky, návrhy scénografickej a kostýmovej tvorby, výstavníctva, architektúry a tvorby objektov. Do zbierok Slovenského múzea dizajnu sme ju získali v roku 2017.
Ivan Štěpán pochádzal z výtvarne a divadelne založenej rodiny a na túto tradíciu úspešne nadviazal. Študoval v Škole umeleckého priemyslu v Bratislave (1951 – 1955), ale štúdium nedokončil a nastúpil do praxe. Práca so scénografiou a komponovaním trojrozmerných objektov mu bola veľmi blízka a postupne sa tak začal viac etablovať v oblasti výstavníctva, scénografie, kostýmovej tvorby, „voľného“ výtvarného umenia, ale aj grafického dizajnu. V rokoch 1960 – 1961 pracoval ako výtvarník v bratislavskom kabarete Tatra revue. Navrhoval tu divadelné kostýmy a scénografiu, plagáty, katalógy a brožúry divadelných hier. Je autorom celého radu scén a kostýmov pre Vojenský umelecký súbor, kde v šesťdesiatych rokoch aktívne pôsobil medzi nastupujúcou generáciou významných osobností slovenského divadla. V slovenskom výtvarnom umení zanechal stopu hlavne ako tvorca voľných dadaistických objektov, asambláží, sôch a multimediálnych inštalácií. Vo svojich dielach kombinoval rôzne techniky a materiály, využíval rôznorodé veci bežnej spotreby, ako fľaše, kufre, topánky, bábiky, kocky, obaly, odpadky, sadrové odliatky či vlasy, z čoho vznikali často humorné i dramatické objekty a sochy. Svoje diela vystavoval samostatne a aj v rámci kolektívnych výstav. Mimoriadny úspech zožal na svojej individuálnej výstave s názvom Ivan Štěpán – Objekty v roku 1966 v bratislavskej Galérii mladých. Svoju poslednú samostatnú výstavu mal v roku 1970 a potom v sedemdesiatych rokoch sa ako výtvarný projektant venoval najmä výstavníckym realizáciám, architektúre aj interiérovému dizajnu. Podieľal sa napríklad na výstavnom cykle Socha piešťanských parkov alebo na štátnej reprezentácii na veľtrhu v Inchebe v roku 1973.
Knižná grafika a ilustrácia
Okrem navrhovania plagátov, divadelnej scénografie a voľnej výtvarnej tvorby sa Štěpán v šesťdesiatych rokoch venoval aj knižnej grafike, ilustrácii a karikatúre. V rokoch 1963 až 1966 napríklad príležitostne kreslil do detského časopisu Zornička. Pre literárnu revue Slovenské pohľady tvoril v roku 1965 abstraktné obálky pomocou grafickej techniky litografie. V tlačenej verzii časopisu tieto šedo-čierne motívy doplnil farebným akcentom, aby jednotlivé čísla boli na prvý pohľad ľahko odlíšiteľné. Ivan Štěpán spolupracoval aj s knižnými vydavateľstvami. Pri tomto type zákaziek nemal síce takú voľnú ruku ako pri plagáte či ilustrácii a musel viac dbať na usmernenia vydavateľa a potreby čitateľov, ale napriek tomu vytvoril mnoho výtvarne kvalitných knižných obálok.
Predošlý článok Nasledujúci článok
Články
- Designum 4/2020
- Národná cena za komunikačný dizajn 2020. Veľké zmeny a rekordný počet prihlásených prác. - Barbora Krejčová
- Spoločensky prospešný dizajn Nikolety Čeligovej - Petra Polláková
- Katarína Rybnická - S láskou ku… knihám - Eva Jenčuráková
- GRAFICKÝ DIZAJN IVANA ŠTĚPÁNA - Gabriela Ondrišáková
- Jan Rajlich – Umenie a reklama, vzťahy a vplyvy - Marta Sylvestrová
- Expanzia priestoru a vnímania. Architektúra surrealizmu. - Adam Štěch
- Vystrihované obrazy. Koláž a fotomontáž v ilustrovanej knihe šesťdesiatych rokov na Slovensku. - Ján Kralovič
- Critical Daily – inovatívna platforma kritického dizajnu - Barbora Krejčová
Najnovšie správy
- Nenápadná reforma verejnej inštitúcie – 3. časť
- Oznámenie o vyhlásení výberového konania: riaditeľ / riaditeľka Slovenského centra dizajnu
- Nenápadná reforma verejnej inštitúcie – 2. časť
- Pozrite sa na možnosti práce s logom Roku slovenského dizajnu 2021
- Faktúry SCD 2021 - 6 až 34
- Objednávky SCD 2021 - 6 až 17
Kalendár dizajnu
![]() |
SCD & MAK Podcast: Finisáž výstavy Human by Design | DNES |
![]() |
Human by Design Online Finissage & Guided Tour | DNES |
Domov > Časopis > Aktuálne číslo DESIGNUM > Archív > 2020 > 04