Aktuality

Human by Design: výstava udržateľného dizajnu sa tentokrát predstaví vo Viedni

Human by Design: výstava udržateľného dizajnu sa tentokrát predstaví vo Viedni

Slovenské centrum dizajnu už 3. marca 2020 zaháji výstavu Human by Design v rakúskej metropole. Múzeum úžitkového umenia vo Viedni bude tak prvou zastávkou inovatívnej výstavy o udržateľnom dizajne v zahraničí.

Počúvame stále viac a viac o potrebe zmeniť prístup a filozofiu tvorby dizajnu, volanie po zodpovednosti k prírode i voči ľudskému druhu. Dizajn, jeho prax i teória, reaguje na túto situáciu vznikom metodológií ako “design thinking”, kritický dizajn, sociálny dizajn.

Výstava predstaví návrhy a riešenia, ktoré vyjadrujú túžbu po zmene a udržateľnosti. Prinesie kritický pohľad a príklady riešení z praxe, spôsoby uvažovania mladých generácií dizajnérov a teoretikov. Na Slovensku ju mali dizajnoví nadšenci možnosť vidieť v galérii Satelit - úplne po prvýkrát minulý rok v septembri.

Názov výstavy pochádza z knihy austrálskeho filozofa a teoretika dizajnu Tonyho Frya Becoming Human by Design (2012), ktorý analyzuje význam dizajnu pri adaptácii človeka na meniace sa podmienky, a vôbec pri prežití ľudského druhu.

Audiovizuálne výstupy, ktoré vznikli minulý rok ako súčasť výstavy Human by Design, nájdete na Youtube kanáli SCD. Inšpiráciu a bližšiu predstavu o tom, ako vznikol projekt, na ktorého počiatku bolo nadšenie z výskumu inovatívnych projektov, dizajnu či technológií, nájdete vo videu s názvom Nová Cvernovka - Miesto inovácií.
Sprievodné podujatie - festival súčasného umenia s enviromentálnym zameraním zase predstaví video Festival Nasuti.

Výstava aj audiovizuálne prezentácie vznikli v rámci cyklu aktivít projektu Dizajn a inovácie, Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe podporeného programom spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020.

Nasledujúci článokNasledujúci článok


 

Články D&I

Projekt Design & Innovation, Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe, je spolufinancovaný z Európskeho fondu sociálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020.

Logo Európskej únie Interreg V-A Slovenská republika - Rakúsko