Design Korea 2009

Design Korea 2009

Slovenský dizajn sa prezentoval v decembri 2009 na svetovej výstave Design Korea 2009 v treťom najväčšom juhokórejskom meste Songdo. Cieľom  prehliadkybolo podporiť potenciál priemyselného dizajnu, predstaviť najnovšie trendy dizajnu, tvoriť trhové platformy, spolupracujúce siete, a prispieť k pokroku v kultúre dizajnu a zvyšovať povedomie verejnosti o dizajne.

Fakty
Termín konania: 2. – 8. december 2009 (7 dní)
Miesto: Incheon Songdo Convensia
Téma: Dizajn, Motor zelenej sily (Engine of Green Growth)
Rozsah výstavy: 8 416 m2

Počet účastníkov
21 najlepších svetových súťaží dizajnu (19 krajín)
Najdôležitejší výrobcovia, ktorí majú vlastných dizajnérov alebo dizajnové tímy: 12 spoločností (8 kórejských, 4 zo sveta)
Dizajnové a poradenské agentúry: 66 firiem (54 kórejských, 12 zo sveta)
Počet návštevníkov: 77 076

Zóna najlepšieho svetového dizajnu
Počet účastníkov: 21 svetových súťaží dizajnu (19 krajín)
Výstavná plocha: 1 534 m2
Počet vstavených produktov: 483 produktov (asi 650 kusov)

Prvú výstavu slovenského dizajnu v Kórei máme možnosť zhodnotiť len prostredníctvom internetu, mailom doručených obrázkov, katalógu, pretože sa konala na mieste mimo cestovateľských trás kohokoľvek z nás. Uskutočnila sa totiž v treťom najväčšom juhokórejskej aglomerácii Incheon s 2,5 miliónmi obyvateľov, ktoré má oficiálny štatút metropolitného anglicky hovoriaceho mesta. Od roku 2003 sa tu realizuje ambiciózny projekt výstavby voľnej ekonomickej zóny Songdo – prístavného mesta s takmer futuristickou high-tech architektúrou komerčných a obchodných budov, hotelov, oddychových centier, unikátneho letiska – s cieľom vytvoriť čo najpriaznivejšie podmienky pre zahraničných podnikateľov, rozvoj obchodu a turizmu. Jedinečné kongresové centrum hostilo v decembri 2009 pravidelnú výstavu svetového a kórejského dizajnu Design Korea, ktorú každoročne organizuje kórejského centra dizajnu KIDP so sídlom v Soule a podporujú ju aj dizajnérske asociácie ICSID a ICOGRADA. Na pozvanie organizátora, so sídlom v Soule, sa na nej zúčastnilo aj Slovenské centrum dizajnu kolekciou ocenených produktov z posledných troch ročníkov súťaží Národná cena za dizajn.
Obrovská výstava je určená množstvu odborníkov, podnikateľov i bežných návštevníkov. Ponúkla vedľa seba prezentáciu najlepších výsledkov kórejských firiem a ocenených produktov z rôznych svetových súťaží dizajnu, a to pod názvom Design, Engine of Green Growth (Dizajn, motor zelenej sily).

Slovenské výrobky a študentské práce sa ocitli medzi produkciou popredných svetových značiek zo všetkých kontinentov sveta. Vystavovali sa napr. ocenené výrobky z nemeckých súťaží Red Dot a iF Design Award, talianskej súťaže Compasso D´Oro, belgickej Henry van de Velde Award, španielskej Delta Awards, francúzskej Observeur du design Award, fínskej Fennia Prize, ale aj súťaží čínskej, austrálskej, malajskej, kórejskej a iných. V tejto časti výstavy nazvanej International Design Awards 2009 sa celkovo predstavilo 21 svetových súťaží dizajnu z 19 krajín na ploche 1 534 m2. Slovenskú kolekciu, ktorú si vybral kórejský organizátor na základe ponuky Slovenského centra dizajnu, tvorilo 24 kolekcií alebo samostatných produktov priemyselného a grafického dizajnu, medzi nimi aj študentské práce. Na výstave sa predstavili: sedem súprav skla navrhnutých Patrikom Illom zo sklární Rona, kolekcia športových vakov firmy Treksport, kolekcia hračiek firmy IDS, strieborné a zlaté šperky Lucie Ganzer (firma Handpicked), nábytok firiem Domark a Brik, svietidlá Šimona Mišurdu, dentálne súpravy firmy Chirana (prezentácia na posteroch) a študentský dizajn (svietidlo a zásuvky Antona Zetochu, odevy Pavly Tobkovej, skladací bicykel Petra Vargu a grafický dizajn – projekt Dizajn na kolesách, písmo Klin Karola Prudila a projekt Ondreja Gavaldu.
Všetky vystavené produkty a krátka prezentácia Slovenského centra dizajnu a Národnej ceny za dizajn v angličtine a kórejčine boli zaradené do 318-stranového polygraficky a graficky špičkovo spracovaného katalógu v pevnej knižnej väzbe. Katalóg sa rozosiela všetkým účastníkom po celom svete.
SCD zabezpečilo zber prác, špeciálne balenie produktov na lodnú dopravu, spoluprácu s transportnou firmou, zabezpečenie grafických a textových podkladov pre tlač katalógu. Slovenské produkty precestovali ohromnú vzdialenosť z Bratislavy cez Brno a Hamburg do juhovýchodnej Ázie – a vrátili sa bez najmenšej ujmy naspäť.
Katalóg výstavy je k dispozícii v knižnici SCD.

Adriena Pekárová, Designum 1/2010

 

Fotogaléria ostatných vystavených prác

 

ikonka PDF. katalóg Design Korea 2009