Úspešný projekt sa presúva do Amsterdamu na medzinárodný animátorský festival

Úspešný projekt sa presúva do Amsterdamu na medzinárodný animátorský festival

Projekt Hľadanie krásy od autoriek Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej - Ové Pictures a kurátorky Márie Riškovej zo Slovenského centra dizajnu vznikol pri príležitosti nášho predsedníctva v Rade Európskej únie, s cieľom predstaviť Slovensko ako dynamickú krajinu talentovaných ľudí.
O úspešnú výstavu prejavil záujem festival animácie Klik v Amsterdame, kam sa koncom októbra presúva. 6-dňový program zahŕňa premiéry, prezentácie, projekcie filmov, dielne a výstavy, pričom Hľadanie krásy bude jednou z nich.
„Ako hlavný organizátor sme radi, že sa výstava dostáva do odlišného kontextu než bola jej premiéra v bruselskom Parlamentáriu. V Amsterdame, meste dizajnu, vizuálnej kultúry a experimentu, výstavu uvidia mnohí návštevníci z celého sveta, ktorí sa venujú profesionálne animácii či dizajnu. Tvorba slovenských autoriek sa tak dostane do konfrontácie s medzinárodnou scénou, čo je neoceniteľná skúsenosť a tú potrebujú všetci naši tvorcovia,“ hovorí riaditeľka Slovenského centra dizajnu Mária Rišková.

Umelecký projekt je zameraný na hľadanie a definovanie krásy v nečakaných aj každodenných momentoch. Pozostáva z papierových objektov, ktoré využívajú princíp krátkej animácie obrázkov v časovej slučke, tak, ako kedysi fungovali prvé optické hračky zoetrope, dioráma či praxinoskop. Dôvtipné oživenie objektov pomocou elektroniky v prevedení štúdia DevKid (Ján Šicko a Roman Mackovič) umožňuje divákom objekty na výstave rozpohybovať a sledovať dej na mihajúcich sa obrázkoch. Výstava potrvá do 27. novembra.
Súčasťou projektu vo virtuálnom svete je webová galéria GIFov pod názvom http://www.hladaniekrasy.sk/, kam svojim dielom môže prispieť každý obyvateľ Slovenska či Európy.

Výstavu Hľadanie krásy videlo v Bruseli od 8. júla do 18. septembra 23 865 divákov. Oficiálna správa z Parlamentária, kde bola expozícia nainštalovaná, hovorí, že ju videlo 7 z 10 návštevníkov Parlamentária. V tomto zmysle ide o rekordnú návštevnosť.

Súbory na stiahnutie
súbor PDF Tlačová správa pdf (835,8 kB)