Fórum dizajnu 2019

Pozývame vás na návštevu 22. ročníka výstavy Fórum dizajnu 2019

Pozývame vás na návštevu 22. ročníka výstavy Fórum dizajnu 2019

Trvanie: 5. marec 2019 - 10. marec 2019
Miesto: agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik, Nitra, Slovensko


SCD prináša do Nitry každoročnú výstavu Fórum dizajnu. Tento rok opäť prezentujeme práce študentov šiestich vysokých škôl v rámci Slovenska a Českej republiky, ako súčasť 29. ročníka veľtrhu nábytku, bytových doplnkov, dizajnu a architektúry. Veľtrh sa zamýšľa nad vplyvom životného štýlu na bývanie.

22. ročník výstavy Fórum dizajnu nadväzuje na predošlé ročníky podujatia, ktoré založili a neskôr rozvíjali Katarína Hubová, Ivan Čobej a Adriena Pekárová. Fórum dizajnu 2019 je, rovnako ako minulý rok, výlučne študentským fórom, na ktorom sa svojimi kolekciami prezentujú vysoké školy venujúce sa výučbe v oblasti tvorby nábytku a interiérového dizajnu. Konkrétne sú to Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Zvolene a Technická univerzita v Košiciach. Na výstave participuje aj česká Mendelova Univerzita v Brně, ktorá pripravila selekciu študentských prác, medzi nimi aj niekoľko finalistov medzinárodnej študentskej súťaže v dizajne nábytku a interiéru Cena profesora Jindřicha Halabalu 2018.

Významné zastúpenie majú aj práce študentov Univerzity Tomáše Bati v Zlíne. UTB a TU Zvolen boli v minulom roku partnermi medzinárodne úspešného projektu Made in Paper, ktorý môžu návštevníci vidieť aj v Nitre. Predstavuje koncepčný experiment v dizajne papierového mobiliára, ktorého téma bola zameraná na použitie papiera ako nosného konštrukčného materiálu a zároveň aj ako špecifického výrazového prvku. Tvorivá aktivita vyústila do kolekcie viac ako dvadsiatky produktov a do série piatich výstav v štyroch európskych krajinách.

Komunikáciu a prepojenie medzi školami a profesionálnymi výrobcami považujeme za veľmi dôležité. Inovatívne nápady študentov môžu ponúknuť inšpirácie profesionálom. Veľtrh nábytok a bývanie je tiež dobrou platformou na kontakt so širokou verejnosťou.
V rámci veľtrhu bude opäť udelená aj Cena Slovenského centra dizajnu.

Partnerské vysoké školy
Vysoká škola výtvarných umení, Laboratórium interiérového dizajnu, Katedra dizajnu
Slovenská technická univerzita, Ústav interiéru a výstavníctva, Fakulta architektúry
Technická univerzita v Košiciach, Ateliér Inovácia, Fakulta umení
Technická univerzita vo Zvolene, Katedra Dizajn nábytku a interiéru, Drevárska fakulta
Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a drevařská fakulta, Ústav nábytku, designu a bydlení
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací, Ateliér produktového designu, Ateliér digitálního designu, partner reinštalácie výstavného projektu Made in Paper

Organizátori výstavy
Slovenské centrum dizajnu
agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik

Kurátorka: Zuzana Duchová
Spolupráca: Helena Cibulková, Veronika Kotradyová, Václav Kautman, Eva Rutová, Miroslav Debnár, Tibor Uhrín, Pavol Capik, Mária Bujňáková, Elena Farkašová, Zuzana Tončíková, Marián Ihring, René Baďura, Vladimír Kovařík, Ivan Pecháček, Bohuslav Stránský, Jiří Tauber, Jaroslav Svoboda, Martin Kovařík

Grafický dizajn a architektonické riešenie: Peter Liška

Generálny partner SCD: J&T Banka
Mediálni partneri: Designum
Dom a byt
Partner SCD: Antalis

Kontakt:
Zuzana Duchová, +421 907 467 598, zuzana.ducho@gmail.com
Helena Cibulková: +421 918 110 247, helena.cibulkova@scd.sk

Udalosť na Facebook-u.

Predošlý článokPredošlý článok    


 

Články Fórum dizajnu 2019