Expozícia SCD na Dizajnvíkende

Expozícia SCD na Dizajnvíkende

Trvanie: 19. september 2012 - 23. september 2012
Vernisáž: 19. september 2012 (streda), 19:00
Miesto: Pisztoryho palác, nemocnica sv. Michala Štefánikova 25, Bratislava, Bratislava, Slovensko

Termín: 19. 9.  – 23. 9. 2012.
Dizajnvíkend Bratislava je medzinárodný festival súčasného dizajnu, ktorý vznikol ako živý priestor s ambíciou prepájať lokálnu nezávislú dizajnérsku scénu s profesionálmi, medzinárodným kontextom, ale aj širokou verejnosťou. V stredu 19. 9. 2012 o 19:00 v priestoroch Pisztoryho paláca sa konala vernisáž jeho štvrtého ročníka.
Na Dizajnvíkende Slovenské centrum dizajnu (SCD) upozornilo malou expozíciou na  svoju novú aktivitu - zbieranie dizajnu.  (Pozri súvisiaci článok SCD a jeho projekt múzeum na Dizajnvíkende.)
Zriadenie chýbajúceho múzea dizajnu - ako inštitúciu progresívnu a dynamickú, uchovávajúcu kultúrne dedičstvo, no zároveň obohacujúcu a stimulujúcu súčasný dizajn - to je dlhoročná snaha SDC. Zbierka predmetov grafického a priemyselného dizajnu má v súčasnosti cca 4100 kusov.

Jeden z exponátov na Dizajnvikende:
termoska Clara (dizajn Igor Didov, 1958; výrobca Clara, Utekáč)
dar Maroša Schmidta

termoska Clara, dizajn Igor Didov, 1958, výrobca Clara, Utekáč, SK

Festival Dizajnvikend Bratislava opäť pop-up štýlom obsadí charizmatické priestory opusteného Pisztoryho paláca a zároveň sprístupní susedné budovy dnes už uzavretého objektu patriaceho nemocnici sv. Michala vrátane jeho poetickej záhrady.

V areáli Pisztoryho paláca v Bratislave (nemocnica sv. Michala, Štefánikova 25, Bratislava) bude už tradične PechaKucha Night, na ktorej sa predstavia zahraniční hostia festivalu. Jeden večer bude patriť súčasnej rakúskej dizajnérskej scéne. Počas Vienna Design Night ju predstavia napríklad Thomas Geisler, kurátor viedenského Múzea úžitkového umenia, organizátorky festivalu Vienna Design Week či predstaviteľka agentúry Departure, ktorá sa vo Viedni venuje podpore kreatívneho priemyslu. Pre verejnosť sú pripravené raňajky s dizajnérmi, workshopy pre deti, poradenstvo dizajnových predmetov, videomapping. Zainteresovaní záujemcovia môžu navštíviť prednášky holandského dizajnéra Jonathana Puckeya z amsterdamskej Gerrit Rietweld Academie, Petra Biľaka, úspešného slovenského grafického dizajnéra žijúceho v zahraničí, Tomáša Gabzdila Libertínyho, dizajnéra, ktorý získal prestížne ocenenie Designer of Future na Design Basel a ktorého objekty sú aj v zbierkach newyorského múzea MoMA.

viac na www.dizajnvikend.sk