Deň talianskeho dizajnu vo svete

Deň talianskeho dizajnu vo svete

Trvanie: 1. marec 2018
Miesto: Prednášková sála Univerzitnej knižnice, Bratislava, Slovensko

“Veľvyslankyňou”, ktorá bola vybratá pre Bratislavu pri príležitosti 2. ročníka Dňa talianskeho dizajnu vo svete je Anty Pansera, známa historička a kritička dizajnu.

Anty Pansera publikovala mnohé štúdie o priemyselnom dizajne a dekoratívnom či úžitkovom umení. Veľmi zaujímavé sú jej analýzy týkajúce sa prínosu žien umelkýň, remeselníčok, dizajnérok. Je zakladajúcou členkou združenia D come Design, ktorého je zároveň predsedníčkou. Pôsobí aj v oblasti usporadúvania a zriaďovania archívov, ideového tvorenia, plánovania a koordinácie výstav a katalógov k nim, ako aj podujatí, sympózií a konkurzov. Navrhuje a realizuje vydavateľské produkty. Pôsobí ako profesorka na Akadémii umení Brera v Miláne, je predsedníčkou na umeleckej škole ISIA vo Faenze, členkou predsedníctva nadácie Fondazione Museo del Design della Triennale a kurátorkou Design History Foundation v Barcelone.

Je novinárkou a publicistkou od roku 1976, členkou rady časopisu anglického spolku historikov dizajnu “Design Issue”, prispievala do talianskych denníkov ako “Il Giorno” (tu spravovala prvú rubriku o dizajne v denníku vôbec), “Il Sole 24 Ore”, “La Repubblica”, neapolský "Il Mattino", do kultúrnopolitických periodík ako "Il Moderno" a písala pre rôzne talianske a zahraničné časopisy v sektore.

Viac informácií tu.