Konferencia a workshopy na tému Dizajn s pridanou hodnotou

Konferencia a workshopy na tému Dizajn s pridanou hodnotou

Miesto: Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava, Slovensko

V rámci sprievodného programu Národnej ceny za dizajn 2017 organizujeme v spolupráci s In the Midl Design Forum konferenciu a dva workshopy. Piaty ročník tohto edukatívneho a networkingového podujatia sa uskutoční 13. októbra 2017 v Novej Cvernovke. Témou tohtoročnej konferencie je Dizajn s pridanou hodnotou. 

So svojimi príspevkami na konferencii vystúpia:

Mária Rišková (SK) je riaditeľka Slovenského centra dizajnu a bude sa venovať téme Dizajn s pridanou hodnotou. Počas tohoročnej Národnej ceny za dizajn sa do hodnotených kategórií dostal aj Dizajn s pridanou hodnotou. Táto kategória priniesla šancu autorom prihlásiť sa s dielami, ktoré významne pomáhajú spoločnosti a životnému prostrediu a podporujú myšlienky trvalej udržateľnosti a zodpovednosti dizajnérov, výrobcov a klientov.

Kamila Boudová (CZ) je popredná česká odborníčka v oblasti módneho marketingu a udržateľnej módy. Zakladateľka vzdelávacej platformy Moyomi a podujatia Slou Fashion Days, žije aktuálne medzi Parížom, kde učí na vysokých školách, a Prahou, kde podniká a publikuje svoju prvú knihu, Falošná Parížanka. Vo svojej prednáške Láska ako pridaná hodnota ponúka praktický návod na zlepšenie podnikania. A o tom, ako sa odklonila od korporátnej kariéry a pri hľadania zmyslu života založila zmysluplný a udržateľný biznis. Počas workshopu Strategický marketing pre dizajnérov ukáže, ako sa vrátit k základom, keď biznis nefunguje. Všetci účastníci kurzu obdržia online kurz Boost.

Seetal Solanki, Ma-tt-er (UK) je zakladateľka a riaditeľka dizajnérskeho štúdia Ma-tt-er. Venuje sa výskumu, navrhovaniu a vzdelávaniu o materiáloch, ktoré tvoria a formujú súčasný svet a ten svet, ktorý nás ešte iba čaká. Počas prednášky Materiál je základ a workshopu Materiál ako služba poukáže na to, že materiály sú skutočne dôležité a prehodnotením ich podstaty, životného cyklu a systematickým uvažovaním môžeme vytvoriť alternatívny spôsob, ako s nimi narábať a tak pozitívne ovplyvniť zmenu v hospodárstve, spoločnosti a ekológii. A tým objaviť aj fakty o tom, ako naozaj žijeme teraz a ako budeme asi žiť v budúcnosti.

Agnieszka Jacobson-Cielecka (PL) je kurátorka dizajnu a kritička s ukončeným vzdelaním v oblasti maľby. Pracuje ako žurnalistka a štylistka. Spolupodielala sa na vytvorení School of Form, kde v súčasnosti pôsobí ako umelecká riaditeľka a lektorka. Vo svojej prezentácii bude hovoriť o spájaní dizajnu s ľudstvom a o tom, ako toto spojenie napomáha dizajnérom pochopiť hodnotu dizajnu a jeho zodpovednosť, vplyv na životné prostredie, vzdelávanie a spoločnosť.

Tomáš Gabzdil Libertíny, (SK/NL) sa narodil na Slovensku, ale pôsobí momentáne v Holandsku. Vo svojom štúdiu neustále skúma experimentálny dizajn, pozdvihuje význam ručne robených sôch a inštalácií tým, že ich vystavuje prírode a jej vplyvom. Tento proces mu napomáha vytvoriť akýsi príbeh o tom, ako sa príroda a umelé zásahy navzdájom ovplyvňujú pri pretváraní prostredia, ktoré potom myseľ objavuje, aby sa venovala filozofickým dilemám, ktoré ľudskú dušu trápia.

Harald Gruendl, EOOS/IDRV (AT), je teoretik dizajnu a kurátor. Je partner v dizajnérskom štúdiu EOOS a riaditeľ a zakladateľ IDRV Viedeň. Venuje sa výskumu a využitiu udržateľných stratégií v dizajne. Vo svojom príspevku s názvom Sociálny dizajn od EOOS-u sa bude zameriavať na sociálny dizajn a jeho praktické príklady. Aj pri navrhovaní sociálnych zariadení pre chudobné štvrte (tzv. slumy), alebo pri vytváraní nábytku, ktorý si môžu obyvatelia utečeneckých táborov spoločne postaviť.


Harmonogram konferencie je nasledovný:

09:30 - 10:00 Registrácia a čas na kávu a raňajky
10:00 - 10:20 Mária Rišková
10:20 - 11:05 Kamila Boudová
11:05 - 11:50 Seetal Solanki
11:50 - 12:30 Diskusia o prednáškach, zúčastnia sa: Mária Rišková, Kamila Boudová, Seetal Solanki. Moderuje Adam Berka
12:30 - 13:30 Obedná pauza
13:30 - 14:15 Agnieszka Jacobson-Cielecka
14:15 - 15:00 Harald Gründl
15:00 - 15:15 Prestávka na kávu a koláčik
15:15 - 16:00 Tomáš Gabzdil Libertíny
16:00 - 16:30 Diskusia o prednáškach, zúčastnia sa: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Harald Gruendl, Tomáš Gabzdil Libertíny. Moderuje Adam Berka
17:00 - 19:00 Prehliadka Novej Cvernovky - Centra pre kultúru a umenie
19:00 - 22:00 Slávnostné vyhlásenie výsledkov Národnej ceny za dizajn 2017 - Produktový dizajn 

Ďakujeme za spoluprácu a záujem účastníkov. A tešíme sa na vašu účasť!

Nezabudnite sa prosím vopred zaregistrovať tu.