Milan Veselý (1939 – 2015)

Milan Veselý (1939 – 2015)

V piatok 25. septembra 2015 zomrel vo veku 75 rokov výtvarník Milan Veselý, významná osobnosť slovenskej i československej kultúry.
Milan Veselý sa narodil 1. decembra 1939 v Bratislave. Od štúdií úžitkovej grafiky na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave (1954 – 1958) pôsobil aktívne v mnohých oblastiach výtvarnej kultúry, tvoril v celej šírke grafického dizajnu – knižná a plagátová tvorba, tvorba vizuálnej identity, televízna grafika. Vynikal predovšetkým v oblasti výstavníctva, ktorému sa venoval od začiatku svojej kariéry, spočiatku v podobe čiastkových realizácií pre reprezentatívne medzinárodné výstavy, postupne sa vypracoval na tvorcu komplexných expozícií. Bol samostatnou tvorivou osobnosťou, okrem krátkeho pôsobenia v Reklamnom podniku Praha po skončení štúdia bol v slobodnom povolaní, od roku 1990 podnikal.

Za svoju knižnú tvorbu získal Milan Veselý významné ocenenia, verejnosti sú snáď najviac známe obálky kníh Julesa Verna pre vydavateľstvo Mladá letá, no spolupracoval so všetkými veľkými vydavateľstvami – Tatran, Pallas, Vydavateľstvo SAV, Smena, Slovenský spisovateľ, pre ktoré graficky upravil stovky beletristických i odborných publikácií.

Medzi jeho výstavníckymi realizáciami najvýznamnejšími sú zahraničné výstavy a expozície – účasť na realizácii výstavnej grafiky a typografických riešení pre Svetové výstavy v Bruseli, Montreali, Osake; zahraničné výstavy realizované spoločnosťou Incheba; putovné výstavy o M. R. Štefánikovi pre Francúzsko a ďalšie putovné výstavy venované Slovensku v USA, Izraeli, Nemecku, Poľsku... Na Slovensku navrhol a realizoval veľké projekty pre národné inštitúcie – pre Slovenské národné múzeum expozíciu mineralógie, expozíciu pre Múzeum židovskej kultúry; pre Slovenskú národnú galériu výtvarne riešil výstavy Ikony na Slovensku, Slovenská ilustrácia, Maliarstvo USA, Trienále insitného umenia a ďalšie. Pracoval pre mnohé inštitúcie – navrhoval výtvarné riešenia viacerých ročníkov Bienále ilustrácií Bratislava, bol vedúcim grafikom výstav a expozícií Agrokomplexu (1982 – 1988), výtvarne riešil počas piatich ročníkov výstavy Trenčín mesto módy, vytvoril múzejné expozície pre Krásnu Hôrku, Svidník, Múzeum Janka Kráľa, Liptovský Mikuláš, Múzeum ľudového umenia na ostrove Slanica, Mestské múzeum Bratislava, hrad Devín... V roku 2004 bola otvorená expozícia realizovaná Milanom Veselým v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Za svoju prácu v oblasti tvorby výstavných a múzejných expozícií získal mnohé ocenenia.

Osobitné miesto v jeho tvorbe má práca pre divadelníkov, s ktorými bol spriaznený i prostredníctvom svojej manželky Zity Furkovej. Pre divadlo Astorka Korzo’90 vytvoril vizuálny štýl a desiatky plagátov k predstaveniam (1990 – 2004). Spolupracoval s divadlom Nová scéna, či Divadlom na korze, tvoril plagáty pre premiéry Milana Lasicu a Júliusa Satinského.

Milan Veselý bol známy svojou neustálou aktivitou a pracovitosťou, ktorou inšpiroval svojich kolegov. Jeho odchod zarmútil nielen jeho rodinu a priateľov, ale celú kultúrnu komunitu, ktorá sa viac ako polstoročie stretávala s jeho tvorbou.

 

Súbory na stiahnutie
súbor PDF N noviny, článok Ľ. Longauera: Zomrel Milan Veselý, náš najzamestnanejší grafický dizajnér pdf (1,3 MB)
súbor PDF Tlačová správa pdf (61,5 kB)
súbor JPG fotografia na stiahnutie jpg (509,9 kB)