Bratislava Design Week 2016

 

Bratislava Design Week 2016

Trvanie: 7. jún 2016 - 11. jún 2016
Miesto: Bratislava, Slovensko

Štvrtý ročník tohto výberového medzinárodného festivalu Bratislava Design Week bude opäť intenzívnym sviatkom súčasného dizajnu. Tohtoročnou témou festivalu je Cesta.
Hviezdou obľúbenej prehliadky dizajnu bude rešpektovaný Jerszy Seymour, jeden z najprovokatívnejších dizajnérov súčasnosti. Seymour, známy svojím neortodoxným postojom k tvorbe aj spoločnosti, sa predstaví nielen prednáškou, ale aj veľkou svetelno-hudobnou performance.

Nosnou témou festivalu bude Cesta. „Zaujíma nás cesta do budúcnosti aj minulosti, ale myslíme aj na ľudí, ktorí sa na cestu museli vydať nedobrovoľne,“ hovorí riaditeľka BADW  Ľubica Hustá na margo témy Cesta, ktorá nadväzuje na predchádzajúce koncepcie festivalu Práca a Sen. „Cesta v zmysle hľadania, inšpirácie, dospievania, objavovania, premeny, dobrodružstva či experimentu.”
Na „cestu“ sa vydal aj samotný festival, keď sa po úspešných ročníkoch v nevyužívanej budove na Laurinskej ulici presúva do nových priestorov. V tomto roku bude mať BADW  dve hlavné základne – vystavovať sa bude na druhom poschodí v bývalom OD Dunaj na Námestí SNP, kurátorské výstavy budú zase inštalované v neskorobarokovom Erdödyho paláci na Ventúrskej 1, kde v súčasnosti sídli ZOYA Gallery. „Palác je z roku 1770 a bol postavený podľa projektu Mateja Walocha. Galéria sídli na celom druhom poschodí a jej interiéry si zachovali krásny historický charakter,“ hovorí Ľubica Hustá. „Nadväzujeme na našu koncepciu — objavovať nové miesta v meste a ďakujeme Zoya Gallery za podporu a poskytnutie priestorov.“

Medzi hlavné kurátorské výstavy budú patriť dvojročný výskumný projekt o súčasnom európskom dizajne European Design Stories a výstava Trópy každodennosti, ktorá predstaví medzinárodný výber súčasného dizajnu v netradičnom prostredí dočasne vytvorenej veľkej tropickej záhrady. „Samozrejme, návštevníkov čaká ešte oveľa viac; okrem výstav aj mnoho hostí z Čiech, Rakúska, Holandska, Francúzka aj Švajčiarska, takisto prednášky, diskusie, workshopy, program pre deti, tematické „site specific“ realizácie vo verejnom priestore, Design Week Awards v novom kabáte a ako bonus budú aj roboty!“ dopĺňa riaditeľka festivalu.

Zo Švajčiarska k nám zavíta dizajnérka s nie úplne švajčiarským menom Nadežda Suvorova, aktuálne žijúca v Lausanne. Je to dizajnérka, ktorá programovo pracuje s digitálnymi technológiami a hľadá ich uplatnenie v dizajne. Venuje sa vývoju, rôznych vizuálne podmanivých až hypnotizujúcich aplikácií. Spolu s Laurou Couto Rosado (poznáte z minulého roku) založili studio Digital Alchemy. Nadežda získala za svoju appku OKO cenu Swisscom App of the Year 2012.
Medzi hosťami BADW je aj Milan Pekař. Dizajnér, ktorého hlavným materiálom je porcelán. V posledných rokoch zaujal nádhernými glazúrami, ktoré sám vyvinul. Vázy nimi pokryté nazýva kryštálové, lebo na povrchu vznikajú štruktúry, ktoré sa správajú ako kryštál. Milan Pekař aktuálne pôsobí aj pedagogicky. Je asistent profesora v Ateliéri keramiky a porcelánu na UMPRUM.
Pozvanie na BADW prijalo aj progresívne talianske Studio Zanellato Bortotto, ktoré patrí k nastupujúcej generácii dizajnérov a o ktorom sa čím ďalej, tým viac hovorí. Absolventi progresívnej švajčiarskej školy ÉCAL v Lausanne si svoje štúdio založili v roku 2013 a o rok neskôr už vytvorili svoju kolekciu nábytku. Pracujú pre mnohé značky, napríklad Moroso, Rubelli, Cappellini, Tod’s alebo Nilufar.
Návštevníkov Bratislava Design Week určite poteší novozelándsko-holandská dizajnérka Sabine Marcelis, absolventka Design Academy v Eidhovene (2011), ktorá sa čoraz viac presadzuje na súčasnej dizajnérskej scéne. Svoj dizajn vníma ako skúsenosť, a nie ako statický objekt. Rada skúma vlastnosti materiálu a odhaľuje ich nové možnosti. Medzi jej klientami sú napriklad Céline, Isabele Marant či Eastpak.
Rakúsky dizajnér, absolvent slávnej RCA London Klemens Schillinger zasa rád analyzuje, ale zároveň dáva priestor jednoduchej logike vecí. Pracuje s rôznorodými materiálmi, v ktorých hľadá presnú formu, ale zároveň aj nové vzťahy a prístupy.

Bratislava Design Week 2016
Termín konania: 07.06.2016 - 11.06.2016
Miesto konania: ZOYA Gallery - Erdödyho palác, Ventúrska 1, Bratislava
OD DUNAJ, Nám. SNP 16, Bratislava, 2. poschodie
Info: Bratislava Design Week

Program festivalu zverejňujú organizátori postupne.
FB stránka BADW: https://www.facebook.com/bratislavadesignweek/
Web BADW: http://www.bratislavadesignweek.sk/