Konferencie, workshopy, festivaly 2011 - výber

 

Konferencie, workshopy, festivaly 2011 - výber

Program Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013

Realizačný tím projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 predstavil v polovici decembra 2011 program na najbližšie dva roky. Pôjde o 25 kľúčových podujatí, 70 významných akcií z rôznych oblastí kultúry a stovky sprievodných aktivít financovaných z dotácií Ministerstva kultúry SR vo výške 3,3 milióna eur na roky 2012 aj 2013.
Program projektu je postavený na piatich strategických líniách.
Prvou je Vpred k tradícii – vpred ku koreňom, do ktorej chcú organizátori zapojiť dlhšie fungujúce kultúrne telesá. Druhá línia – Otvorený priestor – má za cieľ zapojiť do diania aj obyvateľov košických sídlisk podporou komunitných projektov v programe SPOTs.  Košické živly – svetlo, voda a zvuk sú treťou programovou líniou. Z nej už mali možnosť Košičania zažiť projekt Biela noc, ktorý prilákal do nočných ulíc mesta okolo 50 tisíc záujemcov. Kasárne Kulturpark sa stanú Laboratóriom živej kultúry. Poslednou líniou je Putujúce mesto, ktoré má Košice a región východného Slovenska zviditeľniť exportom umenia na lokálnej, národnej a medzinárodnej úrovni, a naopak, dotiahnuť do Košíc kultúru na európskej úrovni.
V rámci sprievodných podujatí chcú organizátori projektu okrem iného predstaviť významné osobnosti, ktoré pochádzajú z Košíc alebo okolia – spisovateľa Sándora Máraia, medzivojnového architekta Ľudovíta Oeschlagera, režiséra Juraja Jakubiska a argentínskeho sochára, teoretika a básnika, rodáka z Košíc Gyula Kosice (vlastným menom Fernando Fallik, 1924).
Informácie: www.kosice2013.sk.

 

Diskusia o historických (a iných) aspektoch projektu Nové Slovensko – (ťažký) zrod moderného životného štýlu (1918 – 1949)

Slovenská národná galéria pozýva na sprievodné podujatie v rámci projektu Nové Slovensko – diskusiu historikov, umenovedcov a múzejníkov, ktorá sa uskutoční
15. novembra 2011 o 17.00 hod. v SNG, Esterházyho palác, 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava.
Diskutovať budú: Milan Zemko (Historický ústav SAV), Ľudovít Hallon (Historický ústav SAV), Bohunka Koklesová (VŠVU), Peter Maráky (Múzeum dopravy SNM), kurátori výstavy Katarína Bajcurová a Aurel Hrabušický (SNG).
Informácie: www.sng.sk.

 

Kolokvium Konflikty konzervativizmu a moderny v grafickom dizajne na Slovensku I.

Profesor Ľubomír Longauer, autor pripravovanej knihy Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918 I. (Modernosť tradície), ktorá vyjde vo vydavateľstve Slovart, organizuje vo štvrtok 10. novembra 2011 od 14.00 do 17.00 hod. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí 18 v miestnosti č. 135 na prvom poschodí kolokvium Konflikty konzervativizmu a moderny v grafickom dizajne na Slovensku I. jeho cieľom je objasniť kontrast medzi konzervatívnou ikonografiou na Slovensku po roku 1918 a nastupujúcou modernou reprezentovanou Školou umeleckých remesiel v Bratislave.
Po skončení kolokvia autor pozýva záujemcov do galérie Satelit, kde bude sprevádzať po výstave Jozefa Vlčka.
Kontakt: longauer.l@stonline.sk.

 

World Architecture Festival  v Barcelone

V dňoch 2. – 4. 11. 2011 sa v barcelonskom konferenčnom a výstavnom centre CCIB (Centre Convencions Internacional Barcelona) v štvrti Diagonal Mar koná Svetový festival architektúry (WAF) na tému Odlišnosť. Podujatie ponúka živé prezentácie, tematické výstavy, festivalovú galériu, semináre a ďalšie sprievodné akcie. Súčasťou WAF je medzinárodný festival interiérov nazvaný Inside Festival.
Informácie: http://www.worldarchitecturefestival.com/.

 

2011 IDA Congress Education Conference

Medzinárodná rada asociácií grafického dizajnu (ICOGRADA) spoluorganizuje v dňoch 24. – 26. 10. 2011 medzinárodný kongres Medzinárodnej dizajnérskej asociácie v taiwanskom Taipei (Taipei International Convention Centre, TICC). Podujatie je zamerané na 5 oblastí – biotechnológie, urbanizmus, internet, ekonomický rozvoj a medzinárodná migrácia, ktoré sú celosvetovo mimoriadne aktuálne a odrážajú sa aj vo svete priemyselného, komunikačného dizajnu a architektúry.
Informácie: www.2011IDAcongress.com.

 

Medzinárodná konferencia AutoDesign Prague 2011

20. októbra 2011 sa zídu svetoví automobiloví dizajnéri v Prahe-Dejviciach v novej budove Národnej technickej knižnice na prvom ročníku medzinárodnej konferencie AutoDesign Prague 2011. Na podujatí vystúpia popredné osobnosti tohto odboru z celého sveta – Fabio Filippini, šéfdizajnér štúdia Pininfarina, Peter Horbury, šéfdizajnér Volvo alebo jedna z najvplyvnejších automobilových dizajnériek Anne Asensio, ktorá pracovala v Renaulte a GM a teraz navrhuje software pre dizajnérov v společnosti Dassault Systemes. Účastníci konferencie sa v prezentáciách oboznámia s tým, ako v štúdiu Pininfarina vzniká dizajn superšportových Ferrari a Maserati, čo je podstatou škandinávskeho dizajnu, ako bude vyzerať prémiový dizajn budúcej generácie alebo ako sa budú navrhovať automobily v budúcnosti. Okrem ďalších zahraničných dizajnérov zo značiek ako Jaguar Land Rover či Ford budú medzi prednášajúcimi zastúpení aj českí tvorcovia – motocyklový dizajnér Stanislav Hanuš, ktorý vedie dizajn spoločnosti Blata a navrhol aj dizajn najsilnejšieho motocyklu na sveteFGR Midalu 2500. Rôzne metódy dizajnérskej kresby, ktorá sa vyvinula do samostatnej výtvarnej disciplíny, predstaví Michal Jelínek, zástupca spoločnosti Autodesk. Konferenciu doplní výstava obrazov českého dizajnéra  Václava Krála a najlepších projektov zo súťaže Dassault Systemes Design Challenge – Taxi for Prague. Program a informácie ku konferencii AutoDesign Prague sú na webe časopisu AutoDesign&Styling: http://www.auto-design.cz/default.aspx? ido=211&sh=1422218939.
Kontakt: Radek Laube, laube@auto-design.cz, http://www.auto-design.cz/.x

 

Design.Future 2011

V októbri 2011 sa v lotyšskej Rige uskutoční po siedmy raz festival Design.Future 2011. V tomto roku budú profilovými podujatiami festivalu dve akcie – Baltic Nordic Design Week a 3. medzinárodné bienále mladých dizajnérov – Design for All and Everyone. Festival organizuje Informačné centrum dizajnu v Rige, sprievodnými podujatiami budú semináre, výstavy, konferencie a workshopy. Dizajn bude hlavnou témou aj vo výkladoch obchodov, dizajnérskych a architektonických štúdiách a vzdelávacích inštitúciách. Medzinárodné bienále mladého dizajnu sa uskutoční na pôde Múzea úžitkového umenia a dizajnu, kde sa bude 1. októbra 2011 oslavovať aj Európsky deň dizajnu.
Informácie: www.dic.lv.

 

Budapest Design Week 2011

V dňoch 30. 9. – 9. 10. 2011 sa po ôsmy raz uskutoční v hlavnom meste Maďarska Dizajnérsky týždeň, ktorý organizuje Maďarská rada dizajnu v spolupráci s Maďarským úradom duševného vlastníctva a združením Design Terminal. Tohtoročnou témou je Lokálny kolorit a jej cieľom je  objavovanie budapeštianskeho kultúrneho génu ako fenoménu, ktorý vychádza s osobitej pozície maďarskej metropoly v strednej Európe. Budapeštiansky týždeň dizajnu ukáže aj tradičné prepojenie domácej scény na poľské vizuálne umenie a dizajn, a to predovšetkým na výstave Unpolished – mladý poľský dizajn organizovanej v Múzeu úžitkového umenia. Okrem toho sa uskutoční množstvo workshopov, otvorených ateliérov a výstav v dizajnérskych obchodoch. Vyvrcholením podujatia bude udeľovanie maďarských národných cien za dizajn, v rámci ktorých sa po tretíkrát udelí aj cena Design Management Award.
Informácie: www.desigweek.hu.

 

IIID Traffic&Transport 2011

V dňoch 8. – 9. 9. 2011 sa vo Viedni uskutoční 6. medzinárodné fórum expertov, ktoré organizuje rakúsky Medzinárodný inštitút informačného dizajnu (IIID), tentoraz na tému Informačné systémy v doprave a premávke. Cieľom podujatia je zlepšenie komunikačných možností medzi  poskytovateľmi dopravy, organizátormi mobility a jej užívateľmi prostredníctvom sociálnych médií. Šírenie informácií a myšlienok prostredníctvom menej konvenčných prostriedkov má na rozdiel od bežných tlačených médií či televízie oveľa širší dosah najmä medzi mladšou generáciou a ich rozširovanie je ekonomickejšie.
Informácie: www.iiid-expertforum.net.

 

Festival Leto v parku

Do 21. 8. 2011 sa v Košiciach koná festival Leto v parku, v rámci ktorého sa okrem koncertov, filmových projekcií, divadelných predstavení pre deti aj dospelých a nedeľných workshopov pre deti uskutoční aj dizajnérsky trh Bazzart V4, a to v dňoch 19. – 21. 8. 2011.
Informácie: www.kosice2013.sk, www.kulturpark.sk, www.spots.sk.