Farebná šeď - Buntes Grau

Farebná šeď - Buntes Grau

Trvanie: 1. október 2016 - 28. február 2017
Miesto: Podkrovie Slovenského múzea dizajnu, Kollárovo námestie 10, Bratislava, Slovensko

Výstava Farebná šeď – Buntes Grau ponúka dva pohľady na dizajn ČSSR a NDR. Prísny kurátorský výber najlepšieho produktového dizajnu, ktorý realizovali kurátori zo Slovenského múzea dizajnu, vermittlungstelle_b, Museum Europäischer Kulturen a Werkbundarchiv – Museum der Dinge, strieda v zadnej časti výstavy komplexná inštalácia bežných vecí z domácnosti.

Návštevníci výstavy tu môžu zažiť vzorovú izbu kuchyne a obývacej miestnosti, ktoré predstavujú životný štýl šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Inštalácia vzorových izieb má hravý multimediálny rozmer a zároveň prepája náš dizajn s dizajnom z NDR, ktorý sa dal v Československu v tých časoch kúpiť. Vďaka združeniu Mladý pes sa môžete zahrať s písmenkovou polievkou, spúšťať dobové zvukové stopy alebo sa zúčastniť na zbieraní konkrétnych predmetov.

Každé obzretie sa za tvarmi minulosti je inšpiratívne. Obdobie šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov sa často označuje ako zlatá éra dizajnu v Československu. Ak by sme skúmali dizajn v celej šírke ponúkaných produktov v jednotlivých krajinách východného bloku, zistili by sme, že ČSSR a NDR zohrávali v pestrej palete výroby veľmi dôležitú úlohu. Dokážeme dnes jednoznačne povedať, ktorá z týchto dvoch krajín mala v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch lepší dizajn? Odpoveď si nájde každý sám.

Výstava Farebná šeď – Buntes Grau necháva hodnotenie na návštevníkovi, ktorý má možnosť posúdiť dizajn produktov z ČSSR a NDR. V kurátorskom výbere zo Slovenska a Nemecka vo vzájomnej komparácii jednotlivých oddelení vstupujú do pomyselného boja hračky, móda, drevo, sklo, keramika, plasty, kovy, motorové vozidlá, domáce elektrospotrebiče, svietidlá, šľahače a sedací nábytok.

V expozícii výstavy prezentujeme kvalitný produktový dizajn spolu s profilmi dizajnérov. Vyhýbame sa zbytočným nánosom nostalgie či politizácii, uvedomujeme si komplikovanosť spoločenskej situácie, v ktorej osobnosti dizajnu tvorili. Hlavným cieľom výstavy je objavovanie nepoznaného, odstraňovanie vzájomných predsudkov o zlom dizajne a pokus o súťaž dizajnu medzi dvoma bývalými socialistickými krajinami, kde sa napriek "šedivej" politickej situácii tvoril farebný dizajn.

Trvanie výstavy: 1. 10. 2016 – 28. 2. 2017
Miesto konania: Podkrovie Slovenského múzea dizajnu, Kollárovo nám. 10, Bratislava
Otváracie hodiny: utorok – nedeľa od 13.00 do 18.00

Vchod do galérie je cez podjazd Hurbanových kasární zo strany Kollárovho námestia. Schodište na ľavej strane podjazdu vedie do podkrovia Slovenského múzea dizajnu.
Ospravedlňujeme sa za problematický prístup pre imobilných návštevníkov.Koncepcia výstavy: Klára Prešnajderová, Maroš Schmidt, Wolfgang Binder, Bettine Güldner
Hlavný kurátor: Maroš Schmidt
Kurátori: Wolfgang Binder, Karl Clauss Dietel, Bettina Güldner, Katarína Hubová, Simona Janišová, Dagmar Neuland-Kitzerow, Zuzana Michalovičová, Florentine Nadolni, Adriena Pekárová, Zuzana Šidlíková
Koordinácia výstavy: Klára Prešnajderová
Dizajn a realizácia výstavy: Pavel Choma a Martin Kubina
Grafický dizajn: Ondrej Jób
Fotografie: Wolfgang Binder, Jana Hojstričová, Majo Lukáč, Adam Šakový
Participujúce inštitúcie: Museum Europäischer Kulturen, RTVS, Slovenský filmový ústav, vermittlungstelle_b, Werkbundarchiv – Museum der Dinge

Organizátori:
Slovenské centrum dizajnu, Slovenské múzeum dizajnu

Spoluorganizátori:
 vermittlungstelle_b,  Werkbundarchiv - Museum der DingeMuseum Europäischer Kulturen

Partneri:
Goethe Institut, J&T Banka, OMS, PromoLand, Slovenský filmový ústavAugust Horch Museum Zwickau,  Tatramat, Zlatý Bažant, Antalis

Hlavný mediálny partner:
Designum

Mediálni partneri:
Denník N, inSpire, Radio FM, Veterán

Kontakt:
Slovenské centrum dizajnu, Jakubovo nám. 12, P. O. box 131, 814 99 Bratislava www.scd.sk
Slovenské múzeum dizajnu, Kollárovo nám. 10, 811 07 Bratislava
Mgr. art. Maroš Schmidt, +421 903 263 294, maros.schmidt@scd.sk
Mgr. Klára Prešnajderová, +421 903 856 785, klara@ostblok.sk

 

pozvánka na výstavu  (PDF; 0,98 MB - dve strany)

pozvánka na výstavu Farebná šeď (jpg; 339 kB)

Súbory na stiahnutie
súbor PDF tlačová správa 28. 9. 2016 pdf (558,0 kB)